2017. október 28., 10:54

A közép-európai államok Spanyolország belügyeként tekintenek a katalán helyzetre

Szlovákia szükségesnek tartja a spanyol alkotmány és törvények alkotta jogi keretek, valamint a területi integritás elvének tiszteletben tartását - közölte a TASR hírügynökséggel Peter Susko, a szlovák kül- és európai ügyi minisztérium szóvivője, miután a katalán parlament pénteken kikiáltotta a függetlenséget.
201710281040060.0000000000000000000000000000000000000000000000000000001a_kat_2.jpg

"Kizárólagos partnerünk a spanyol kormány. Véleményünk szerint a jog uralmán alapuló tárgyalás a legjobb eszköz a demokratikus társadalom problémáinak megoldására. Reméljük, hogy a jelenlegi helyzetet sikerül mielőbb fokozatosan megoldani" - mondta a szóvivő.    

Csehország szerint Katalónia függetlenségi nyilatkozatának nincs nemzetközi jogi következménye, Katalónia továbbra is Spanyolország része és a megoldást a spanyol alkotmány szellemében kell megtalálni - közölte a cseh külügyminisztérium.

A lengyel kormány tiszteletben tartja Spanyolország szuverenitását és területi épségét, a spanyol kormány és Katalónia közötti vitát Spanyolország belügyeként kell megoldani - szögezte le a lengyel külügyminisztérium péntek esti közleményében.

Hasonlóan foglalt állást a bolgár, a román és a litván külügyminisztérium is. "Bulgária tiszteletben tartja a Spanyol Királyság alkotmányos rendjét, a jogállamiság elveit mint az Európai Unió alapvető értékeit, amelynek tagjai vagyunk" - olvasható a közleményben.

Bulgária közölte: bízik abban,  hogy a spanyol kormány az alkotmány elveinek érvényesítésével és valamennyi állampolgár jogait védve kezeli a helyzetet.

Románia határozottan és visszavonhatatlanul elutasítja Katalónia egyoldalú függetlenségi nyilatkozatát  - közölte a bukaresti külügyminisztérium szombaton.

Spanyolország fontos stratégiai szövetségese Romániának, amely továbbra is határozottan kiáll Spanyolország szuverenitása és területi épsége mellett - olvasható a közleményben. A bukaresti szaktárca leszögezi: egy állam belső rendjének megváltoztatása csak akkor lehet legitim, ha tiszteletben tartja az alkotmányt és a jogrendet.

"Románia következetesen kiáll a nemzetközi jog tiszteletben tartása mellett, amely nem tesz lehetővé területmódosítást az illető ország beleegyezése nélkül. A Katalóniában kialakult helyzet Spanyolország belügye és reméljük, sikerül mielőbb visszatérnie az alkotmányos rend keretei közé" - zárul a bukaresti külügyminisztérium közleménye.

A litván kormány támogatja Spanyolország területi épségét és szuverenitását, valamint a válság tárgyalásos, nem pedig erő, illetve erőszak útján történő megoldását - jelentette ki az LRT rádiónak nyilatkozva Linas Linkevicius külügyminiszter.

Szijjártó: spanyol belügy a katalán függetlenség kikiáltása

Spanyolország belügyének tekinti a magyar kormány a katalán függetlenség kikiáltását - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton.

Szijjártó Péter szombaton reggel telefonon egyeztetett Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszterrel a katalán függetlenség kikiáltását követően Spanyolországban előállt helyzetről.

A külgazdasági és külügyminiszter elmondta, hogy a magyar kormány a kérdést Spanyolország belügyének tekinti, és bízik abban, hogy sikerül a helyzetet minél előbb a spanyol alkotmányos előírásoknak megfelelően rendezni.

A katalán parlamenti függetlenségi pártjai pénteken Barcelonában megszavazták  a független "Katalán Köztársaság" létrehozását célzó javaslatot, ezután a spanyol kormány este bejelentette a katalán kormány és törvényhozás feloszlatását, és azt, hogy előrehozott parlamenti választást írnak ki december 21-ére Katalóniában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.