2017. április 25., 14:39

A klímaváltozásról tartott előadást Áder János

BUDAPEST. A klímaváltozásról, annak hatásairól és az alternatív energiaforrások hasznosításáról is beszélt Áder János a Trefort Gimnáziumban tartott előadásán.
201704251701470.D__AS20170425002.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Az államfő a fenntarthatósági héten tartott előadást 14-18 éves diákoknak. Az előadás végén a diákok feltették kérdéseiket az államfőnek, a klímaváltozás mellett aktuálpolitikai kérdésekkel kapcsolatban is.

Áder János a fenntarthatóságról szóló előadásában elmondta, stockholmi egyetemi kutatók szerint 3 feltétele van annak, hogy megálljon a szén-dioxid kibocsátás növekedése. Szavai szerint apró reménysugár, hogy az elmúlt 3-4 évben ez megállt, bár vita van róla, átmeneti stagnálás-e,vagy tetőzik-e az emelkedés. A másik feltétel, hogy 10 évente meg kell felezni a szén-dioxid kibocsátást, míg a harmadik, hogy abbahagyják az erdőirtásokat, amely az óceán mellett az egyik legnagyobb szén-dioxid-elnyelő – ismertette.

A köztársasági elnök kiemelte: Magyarország nem áll rosszul az egy főre jutó szén-dioxid kibocsátásban, az uniós átlag alatt vagyunk, kevesebb mint harmada az amerikai számoknak. De a dolgot vizsgálhatjuk már összefüggésben is, például miközben csökken a kibocsátás, közben lehet-e gazdasági növekedést elérni és energiahatékonyságot javítani. Magyarországnak ez sikerül – tette hozzá.

Úgy folytatta, 1990 és 2015 között 37 százalékkal nőtt a GDP, miközben 35 százalékkal csökkent az üvegházhatású gázok kibocsátása és 17,5 százalékkal kevesebb energiát használtunk fel. Hazánkon kívül csak másik 20 ország futott be hasonló fejlődési pályát, a cél az, hogy minél több állam esetében történjen ilyen fejlődés.

Rámutatott, számos technológiai újítás keresi a lehetőséget, hogy minél kevesebb energiát használjunk. Ilyen például az amerikai Tesla elektromosautó-gyártó, amely az idei évre 200 ezer járművet tervez eladni, mellette például a Ford több milliót. Ennek ellenére a Tesla üzleti értéke mégis magasabb, mint a Fordé. Az előbbi cégnél most hasonló a helyzet, mint régebben Magyarországon, amikor éveket kellett várni mondjuk egy Trabantra, a Teslánál most két-három évet kell.

Persze ez csak egy példa a sok közül, lehetne mondani számos más gyártót is. A köztársasági elnök azonban felhívta a figyelmet, hogy a közeljövő egyik legfontosabb feladata az elektromos közlekedésre való átállás.

Ma már azok az országok is elkezdtek napenergiába beruházni, amelyek nagyon gazdag olajkészletekkel rendelkeznek, hosszú távú energiastratégiájukban a napenergia sokkal fontosabb szerepet játszik, mint az olaj – mondta Áder János. A köztársasági elnök kiemelte, hogy a napelemekről érdemes tudni, hogy a hatékonyságuk egyre jobb, miközben egyre olcsóbban állítják elő az eszközöket. Számos országban ma már állami támogatás nélkül is versenyképes a napenergia, valamint részben a szélenergia is a fosszilis energiahordozókból előállított energiával.

Mit is tehetek én?

Egy-egy hétköznapi helyzettel mutatott példát: az ember átlagosan egy tusolással 7-8 liter vizet használ el, miközben egy kádban 136 litert. Étkezés terén arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyakori élelmiszerek közül a marhahús előállítása rendkívül nagy környezeti lábnyomot hagy maga után. Aki pedig a közlekedésben is szeretne segíteni, az jó, ha tudja, hogy a tömegközlekedés jóval kíméletesebb. Közben egy farmernadrág előállításához körülbelül 7500 liter vizet kell felhasználni. A fűtésszámlát pedig úgy is lehet csökkenteni, ha télen 23 fok helyett 22-re csökkentjük a szobahőmérsékletet, akár 7 százalékos megtakarítást is eredményezhet – mutatott rá az államfő.

Arra a kérdésre, hogy hazánk döntéshozói mit tesznek az ügy érdekében elmondta: Magyarország az Európai Unióból elsőként írta alá a párizsi klímaegyezményt, ezen kívül jelenleg átdolgozás alatt van a Nemzeti Éghajlat Stratégia, valamint javaslatokat tesznek az energiastratégia újragondolására. A nemzetgazdasági miniszter pedig korábban bejelentette az elektromos autózáshoz köthető kormányzati intézkedéseket is: ebben benne van a töltőállomások számának szaporítása, a tömegközlekedés e-közlekedésre állítása. A napenergia felhasználását tekintve a közintézmények támogatást kaphatnak a napelemek és kollektorok felszereléséhez a fűtésszámla és a kibocsátás csökkentéséért. Felhívta a figyelmet: ezeken kívül is sok-sok egyéb intézkedés segíti elérni a környezetvédelmi célokat.

201704251701470.D__AS20170425002.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás