2017. február 23., 18:53

A kamara szerint az iskoláknak a minisztérium alá kellene tartozniuk

POZSONY. A Pedagógusok Kamarája (SKU) egyesíteni szeretné a kompetenciákat az iskolák finanszírozására vonatkozóan, és biztosítani akarják az óvodai férőhelyek számának növelését is.
201702231848080.01a_strajk.jpg

A kamara kéri, hogy biztosítsák be a művelődés jobbá tételének anyagi fedezetét, úgy, hogy a választási időszak végéig a GDP legalább 6%-a kerüljön az oktatásügybe. Emellett kéri, hogy tüntessék el az egyes iskolák módszertani eszközökre vonatkozó felszereltségbeli különbségeket is. A kamara az alap- és középiskolák, valamint oktatási intézmények finanszírozásáról szóló törvény közzétételére reagált így. Álláspontjukat annak elnöke, Vladimír Crmoman közölte.

A kamara azt szeretné, ha egyedül az oktatásügyi minisztérium kompetenciájába tartozna az iskolák irányítása és finanszírozása. Szeretnék, ha a finanszírozás tekintetében a jelenlegi rendszerről áttérnének arra, hogy az oktatási intézmények finanszírozása a minisztérium által történne, a minisztérium kompetenciája lenne.

Az aktív alkalmazottak jutalmazása

A következő pontban a tanítók azt kérik, hogy  a bérnormatíva 100%-át közvetlenül az iskoláknak fizessék ki. Egyúttal szeretnék elérni a bérnormatíva növekedését, úgy, hogy az túlnőjön a táblázatbeli béreken. Így az igazgatónak lehetősége lenne a sikeres és aktív tanítók megjutalmazására. A többi normatívát is szeretnék megnövelni, hogy az iskolák elkezdhessék az alapvető segédeszközök finanszírozását a gyermekek számára, és az iskolák végezhessék az épületek karbantartását.

A kamara kéri, hogy olyan mértékben finanszírozzák az óvodai férőhelyek számának növelését, hogy minden gyermek hároméves kortól járhasson óvodába, ha a család érdeklődik az óvodai elhelyezés iránt. Azt is szeretnék, foglalják törvénybe, hogy legyen elég pénzeszköz a szakmai alkalmazottak és az asszisztensek bérére az iskolákban. A kamara szerint így az állam minden kérést teljesítene, ha az iskolának speciális pedagógusra, pszichológusra, szociális pedagógusra, gyógypedagógusra, a speciális igényekkel rendelkező tanulók esetében asszisztensre lenne szükség. A kamara szeretné eltörölni a művelődési utalványokat, és a pénzt közvetlenül az iskoláknak juttatná saját kulturális tevékenységük kifejtésére.

A minisztérium figyelembe veszi a gyakorlatot

Február elején az oktatásügyi minisztérium tárcaközti egyeztetésre előterjesztette az alap-és középiskolák, valamint további oktatásügyi intézmények finanszírozásáról szóló törvény módosító javaslatát. Ahogy a javaslatból következik, a minisztérium azt tervezi, hogy megváltozik az alapiskolák és a speciális alapiskolák tanulói számára az iskolába járás utazási költségeinek támogatása.

A bérnormatíva esetében az oktatásügyi tárca azt javasolja, hogy a pedagógiai alkalmazottak esetében vegyék figyelembe a ledolgozott éveket, vagyis azt, milyen gyakorlattal rendelkezik a pedagógus. A tárca javasolja, hogy foglalkozzanak a természetben zajló mozgáskurzusok támogatásának témájával is. A törvénymódosítás a nyolcéves gimnáziumok tanulói számára lehetővé tenné, hogy nyolcéves tanulmányaik során kétszer kaphassák meg az állami támogatást. A tárca azt javasolja, szüntessék meg a művelődési utalványokhoz kapcsolódó adminisztrációt, és kitér arra is, hogy csökkentsék azoknak a kedvezőtlen szociális környezetből származó diákoknak a számát, akik mellett kötelezően tanítói asszisztens fog tevékenykedni.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.