A hét végéig húszezren is lehetnek a görög-macedón határon

Az idomeni táborban jelenleg mintegy 12 ezren vannak, a görög hatóságok pedig az átengedések és az újonnan érkezők számát figyelembe véve megkezdték a tábor bővítését. A határon felállított kerítés mellett azonban "végeláthatatlan sátortábor" alakult ki, így a bővítés is csak részleges megoldásnak tekinthető.
A macedón rendőrség szerdán mintegy 300 bevándorlót engedett át a határon, egy részüket viszont visszafordították, mert - állítólag - túl hosszú időt töltöttek Törökországban, és annyi idő alatt ott is kérhettek volna menedéket. Több százan viszont át sem mehetnek, mert a papírjaikat a görög hatóságok rosszul állították ki. A helyszínen szerzett információk szerint sok migráns adatait olyan dokumentumra vezették fel, amelyen egy görög hivatalnok fénymásolt aláírása szerepel, ezt pedig a macedón hatóságok hamisítványnak tekintik.
A macedón-görög határ macedón oldalán fekvő Gyevgyelijából reggel elindult egy vonat a szerbiai Presevó felé azzal a 600 emberrel, aki a napokban mégis átjutott Macedóniába.
Ismét akadályozzák a vasúti közlekedést a görög-macedón határon a migránsok
Migránsok egy csoportja ismét a sínekre ült csütörtökön a görög-macedón határ melletti Idomeninél, így akadályozva a teherforgalmat: azért tiltakoznak, mert a macedón hatóságok csak nagyon lassan engedik át őket a határon.
Az M1 aktuális csatorna helyszíni tudósítója az MTI-nek elmondta, csütörtök délelőtt megnyitották a határzáron lévő szárnyas kaput, hogy egy tehervonat Macedóniából átmenjen Görögországba. A síneket kettős görög rendőrsorfal védte, ám amikor a vonat elindult, egy férfi és egy nő - a rendőröket megkerülve - ráült a sínekre, ezért a vonatnak meg kellett állnia. Amikor a görög hatóságok megpróbálták őket eltávolítani a sínekről, heves tiltakozásba kezdtek, majd egyre többen csatlakoztak hozzájuk. Jelenleg több tucatnyian ülnek a síneken, és ugyanennyien a rendőrsorfal előtt tiltakoznak. A határkaput nem lehet visszazárni.
Tusk: az EU nem hagyja magára Macedóniát
Az Európai Unió célja, hogy segítse a migránsválsággal küzdő Macedóniát, ehhez pedig összehangolt és egységes migránspolitikára van szükség - jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke szerdán a macedón fővárosban, miután találkozott Gjorge Ivanov macedón elnökkel.
Az európai politikus három napos balkáni körútja során a balkáni migrációs útvonalon fekvő országok, Ausztria, Szlovénia, Horvátország, Macedónia és Görögország vezetőivel tárgyal. Célja, hogy "előkészítse a talajt" a március 7-re tervezett brüsszeli EU-Törökország találkozóhoz, azaz hogy hétfőn könnyebben jussanak konszenzusra az érintett országok.
A vesti.mk macedón hírportál beszámolója szerint Donald Tusk Szkopjéban megismételte: csak a schengeni szabályok tiszteletben tartása lehet az alapja a közös európai megoldásnak.
Gjorge Ivanov macedón államfő leszögezte, hogy országa minden forgatókönyvre felkészült, azt azonban nem hagyja, hogy a migránsok Macedóniában rekedjenek. Az elnök felhívta a figyelmet arra, hogy egyre többen akarnak hamis papírokkal vagy erőszakos módon Macedóniába lépni, ami a macedón nemzetbiztonság mellett a térség stabilitását is veszélyezteti.
Megerősítette azt is, hogy Macedónia nem kíván menekülttáborokat építeni saját területén, ugyanakkor együttműködik Görögországgal a migránsválság okozta kihívások kezelésében. "Macedónia nem fogja engedni, hogy a migránsválság teljes terhét Görögország viselje" - szögezte le, hozzáfűzte ugyanakkor, hogy azt viszont nem engedhetik meg, hogy az esetleges egyoldalú megoldásoknak Macedónia lássa a kárát.
A politikusok egyetértettek abban, hogy az összes érintett ország, valamint az Európai Unió összehangolt és egységes migránspolitikájára van szükség. A macedón elnök pedig kiemelte: országa megoldást "kér és vár" az Európai Tanácstól.
A görög-macedón határon mintegy 12 ezren várnak arra, hogy folytathassák útjukat az Európai Unió felé, a hatóságok szigorú ellenőrzése, és az átengedési kvóták csökkentése miatt azonban naponta csupán néhány százan jutnak át a határon.