A hazai magyar iskolák követeléseit is felolvasták a pozsonyi pedagógustüntetésen
A tüntetés szervezői a helyszínen személyesen köszönték meg, hogy az SZMPSZ is támogatja az ISU tiltakozó akcióját.
„Az ISU képviselői a rendezvény résztvevőivel tudatták, hogy mi léptünk velük kapcsolatba. (Úgy vélem, hogy inkább az ISU-nak kellett volna az SZMPSZ-szel kapcsolatba lépni, de most már mindegy.) Azt is leszögezték, hogy teljes mértékben egyetértenek a hazai magyar iskolák követeléseivel. Hozzáfűzték, hogy iskoláink számára már több hónapja gondot jelent a kevés magyar tanítási óra (9 nem egyenlő 5-tel), s az ezzel kapcsolatos szándékunkat is támogatják. A jelenlevők mindezek közlése után hangot adtak egyetértésüknek" - tájékoztatta portálunkat Jókai Tibor, az SZMPSZ elnöke.
A tüntetés szervezői megígérték, hogy miután tiltakozó akciójuk véget ér, és lecsillapodnak a kedélyek, írnak egy hivatalos állásfoglalást, amelyet a kormányon és más illetékes hatóságokon kívül majd az SZMPSZ-nek is elküldenek.
Ahogy a www.isu.sk oldalon közzétett térképen is látható, a hazai magyar iskolák közül csak nagyon kevés, hozzávetőleg másfél tucat csatlakozott a sztrájkhoz.
Jókai Tibor elmondta, nagyon kevés magyar pedagógust látott a tüntetésen, magyar nyelvű transzparensek nem voltak. "Mielőtt még emiatt valaki a Pedagógusszövetséget okolná, ismételten hangsúlyoznám, az SZMPSZ nem szakszervezet, hanem egy szakmai szervezet, amely nem gyakorolhat nyomást a magyar tannyelvű iskoláink igazgatóira és pedagógusaira annak érdekében, hogy kapcsolódjanak be ilyen vagy olyan tiltakozó akciókba. Szövetségünk például nem követelhet béremelést, mert ilyesmit sem az alapszabályunk, sem a programunk nem tartalmaz. Szakszervezeti ügyekben csupán állást foglalhatunk, amit meg is tettünk – a sztrájkkal kapcsolatban kinyilvánítottuk saját véleményünket, a csatlakozás, illetve távolmaradás az iskolák saját döntésén múlt“ – zárta a tájékoztatását Jókai Tibor.
Portálunk korábban beszámolt arról, hogy a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) csupán múlt héten értesült a sajtóból a Szlovákiai Tanítók Kezdeményezésének sztrájkfelhívásáról. Akkor az SZMPSZ elnöke kifejtette, "sajnos, ez a csoportosulás mindmáig nem keresett meg bennünket. Ennek ellenére országos elnökségünk tagjaival együtt megvitattuk, hogy mivel a hazai magyar és szlovák pedagógusokat egyaránt érintő kérdésről van szó, tennünk kell valamit" - mondta portálunknak Jókai Tibor. Az elnökség tagjai egyhangúlag azon a véleményen voltak, hogy minden olyan kezdeményezést, amely a pedagógusok érdekeit, illetve az oktatásügy, a magyar iskolák színvonalának emelését szolgálja, támogatni kell.
A Szlovákiai Magyarok Kerekasztala is tartott egy megbeszélést, majd tudatta a szakmai szövetséggel, hogy levélben foglalja össze a magyar iskolák követeléseit. "Abban kinyilvánítottuk: szakmai szervezetként egyetértünk a sztrájkfelhívásukban követeltekkel, s egyúttal az ISU-t arra kértük, hogy követeléseiket egészítsék ki a hazai kisebbségi iskolák specifikus kéréseivel. Például azzal, hogy a magyar tannyelvű iskoláknak is esélyegyenlőséget kell biztosítani, illetve álljanak ki az anyanyelvi órákra vonatkozó követeléseink (9 nem egyenlő 5-tel), valamint a minimális osztálylétszámokra vonatkozó törvény eltörlése mellett. Levelünket január 18-án, hétfőn juttattuk el a Kerekasztal vezetőségéhez, amely azt oly´módon továbbította a sztrájkot szervező ISU-hoz, hogy ahhoz a Kerekasztal további civil szervezetei is csatlakoztak“ – mondta el portálunknak január 21-én Jókai Tibor, az SZMPSZ országos elnöke.
A Pedagógusszövetség január 21-én, csütörtökön a magyar tannyelvű iskoláknak e-mailben küldte el a sztrájkkészültséggel kapcsolatos állásfoglalását. „Ezeket az intézményeket tájékoztatjuk az ISU tervéről, és az iskolaigazgatók, pedagógusok lelkiismeretére bízzuk, hogy önkéntes alapon csatlakoznak-e a sztrájkfelhíváshoz“ -- tudatta múlt csütörtökön a Hírek.sk-val Jókai, aki a további fejleményekről a mai pozsonyi tüntetés után számolt be olvasóinknak.
„Csütörtökön este felhívott engem az ISU részéről Vladimír Crmoman, aki az iránt érdeklődött, hogy a magyar iskolák miként tudnának véleményt nyilvánítani a sztrájkjukkal kapcsolatban. Tudattam vele, hogy az összes magyar tanintézménybe elküldtük az SZMPSZ állásfoglalását, amelyben támogatásunkról biztosítjuk a sztrájk szervezőit. Kérésére elküldtem neki ezt a magyar nyelvű levelet, mivel annak szlovák változatával nem rendelkezünk. Ez nem zavarta, megjegyezte, hogy azt majd valakivel lefordíttatja. Rákérdeztem, hogy megkapta-e az SZMPSZ által részükre fogalmazott, majd a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának közvetítésével valószínűleg az ISU címére küldött levelünket. Azt állította, hogy nem kapta meg. Elhiszem, hogy a tervezett sztrájk kapcsán az ISU sokféle levelet kaphatott, és a miénk valahol elkeveredhetett. Miután Crmoman megadta a közvetlen e-mail-címét, e levelet aznap este neki személyesen küldtem el. Miután azt is megkapta, pénteken még egyszer felhívott, és tudatta: a hazai magyar iskolák levélbe foglalt kéréseivel egyet tudnak érteni. Majd meghívott engem a mai pozsonyi tiltakozó akciójukra. Mivel arra nem kért fel, hogy a magyar iskolák követeléseit a pozsonyi tüntetésen olvassam fel, ezért kíváncsi voltam arra, hogy azokról szó lesz-e ott“ – fejtette ki hétfőn délután portálunkak az SZMPSZ első embere.