2017. május 5., 18:34

A Frontex igazgatója a magyar és a lengyel kormány oldalára állt

RÓMA. Kettős játékkal vádolja Fabrice Leggerit, a Frontex európai határvédelmi ügynökség igazgatóját a La Repubblica című balközép olasz napilap pénteki cikkében, mely szerint Leggeri nézetei egybeesnek Magyarország és Lengyelország kormányának migrációellenes politikájával.
201705051839500.00000001a_tenger.jpg

A La Repubblica azt kérdezi, milyen játékot játszik Fabrice Leggeri és milyen titkos küzdelem zajlik az európai ügynökség varsói székházában.   

Az újság szerint a Frontex élére 2015-ben kinevezett Fabrice Leggeri az utóbbi időben "stratégiát váltott", és az EU határainak ellenőrzése helyett a migránsokat segítő nem kormányzati szervezetek (NGO-k) "nagy ellenségévé" vált. Pozíciói egybeesnek Magyarország és Lengyelország migránsellenes kormányaiéval - vélte a La Repubblica hozzátéve, hogy Fabrice Leggeri "kettős játszmát" folytat.   

A La Repubblica emlékeztetett, hogy a Frontex igazgatója a legutolsó interjúját a német Die Weltnek adta, amelyben azzal vádolta a Földközi-tengeren embereket mentő civil szervezeteket, hogy Líbia partjainál hajózva közvetlen segítséget nyújtanak az embercsempészeknek, és nem működnek együtt az európai ügynökséggel. Kijelentéseit Izabella Cooper, a Frontex szóvivője árnyalta, hangsúlyozva, hogy az ügynökség nem vádolja azzal a szervezeteket, hogy embercsempészekkel szövetkeznek.   

Fabrice Leggeri az olasz szenátus védelmi bizottsága előtt áprilisban kijelentette, hogy az embercsempészek a civil szervezetek telefonszámával teszik csónakra a migránsokat. Izabella Cooper ezt is cáfolta. Ezzel egy időben azonban a Frontex úgynevezett Risk Analysis Unit egysége jelentésben fogalmazott meg állításokat a civil szervezetek és az embercsempészek közötti kapcsolatokról. Az információkat a La Repubblica szerint a Frontex a Triton földközi-tengeri uniós műveletben szolgáló német, francia, holland haditengerészettől és titkosszolgálatattól kapta. Erre a jelentésre hivatkozik Carmelo Zuccaro szicíliai ügyész is, amikor a civil szervezetek és az embercsempészek közötti kapcsolatokat vizsgálta.   

A La Repubblica szerint a Frontex ellentmondásos kommunikációja arra utal, hogy a Fabrice Leggeri vezette ügynökség egyre inkább politikai szerepre törekszik, és az egyszerű koordinálás helyett a határellenőrzést akarja kézbe venni a migrációs áradat csökkentésére. Pontosan ugyanaz a célja mint a "gazdasági bevándorlókkal szemben ellenséges" visegrádi négyeknek - írta az olasz lap. Megjegyezte, hogy  a befogadóbb Franciaországgal és Németországgal szemben a visegrádi négyek (V4-ek) képviselik jelenleg "az uralkodó blokkot, amely befolyásolni képes az ügynökség irányát, például azzal, hogy vétójogot gyakorolnak a (Frontex) költségvetésének megszavazásakor".  A La Repubblica szerint a Frontex vezetője arra pályázik, hogy az ügynökség váljon az európai rendőrségi erővé.

Megosztás