2018. május 2., 13:35

A francia-ausztrál partnerséget elmélyítő megállapodásokat kötött Ausztráliában a francia államfő

A francia-ausztrál partnerségi viszony elmélyítését szolgáló megállapodásokat írta alá szerdán Sydneyben Emmanuel Macron francia elnök Malcolm Turnbull ausztrál miniszterelnökkel.

turnbull-malcolm.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Wikipedia

Közös sajtótájékoztatójukon Macron elmondta, közös céljuk a mélyebb partneri viszony kiépítése a két ország között az Indiai- és a Csendes-óceán térségében. Turnbull hozzátette, hogy a két ország vállvetve harcol a terrorizmus, illetve azok ellen, akik alá akarják ásni a demokráciát.

Emanuel Macron
Emanuel Macron

A két vezető több kétoldalú megállapodást is kötött, elmélyítendő a francia-ausztrál partnerséget. Az egyik megállapodás arról szól, hogy a két ország hadserege kölcsönös logisztikai támogatást nyújt egymásnak, illetve szándéknyilatkozatot írtak alá a kiberbiztonsági együttműködésről. Macron támogatásáról biztosította Ausztrália szándékát, hogy szabadkereskedelmi megállapodást kössön az Európai Unióval. A két fél között heteken belül megkezdődhetnek erről tárgyalások.
Macron szót ejtett az iráni atomalkuról is, megismételte álláspontját, miszerint szükség van a Teheránnal kötött megállapodás kiterjesztésére, a jelenlegi egyezmény tiszteletben tartása mellett.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) öt állandó tagja és Németország, illetve Irán 2015 júliusában állapodott meg a Teherán atomprogramját szabályozó átfogó közös cselekvési tervről. Az alku 2016 januárjában lépett a megvalósítás szakaszába. Donald Trump amerikai elnök többször is kilátásba helyezte a megállapodás felbontását, mert szerinte az nem akadályozza meg, csupán elodázza annak lehetőségét, hogy Irán nukleáris fegyvert fejlesszen ki. Trump május 12-én dönt arról, hogy felmondja-e az atommegállapodást, és újabb büntetőintézkedéseket léptet-e életbe.

"Akármi lesz is a döntés, elő kell készítenünk egy szélesebb körű egyezményt, mert azt gondolom, senki sem akar háborút a régióban, senki sem akarja növelni a feszültséget" - fogalmazott Macron.

A francia elnök szerint három fő új területtel kell kiegészíteni az atomalkut. Rendelkeznie kell egyrészt a 2025 utáni nukleáris tevékenységről is, illetve vonatkoznia kell az iráni ballisztikus rakétaprogram jobb ellenőrzésére, harmadrészt pedig szerint korlátozni kell Irán befolyását a régióban, főként Irakban, Szíriában, Libanonban és Jemenben.

A francia elnök ausztráliai látogatásának egyik, nem politikai vonatkozású mozzanata is felkeltette a hírügynökségek és a közösségi média érdeklődését is. Macron ugyanis a diplomáciában szokatlanul negédes kifejezést használt, amikor megköszönte a vendéglátást Turnbullnak és feleségének. Angolul szólt hozzájuk, és miniszterelnök nejét a "delicious" kifejezéssel illette, amelyet elsősorban ízlésbeli, gasztronómiai dolgokra szoktak használni az angolban. A közösségi média egyes kommentelői szerint a kifejezés nem éppen megfelelő használata betudható Macron "franciaságának", mások szerint azonban egyszerű nyelvbotlásról van szó, s az angolul amúgy kiválóan beszélő Macront feltehetően a "delightful" szót akarta használni, ami elbűvölőt, elragadót jelent.

turnbull-malcolm.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.