A Fehér Ház kétségbe vonja a phenjani bejelentés hitelességét
"Az első elemzések, amelyeket végeztünk, nem állnak összhangban azzal az észak-koreai állítással, miszerint sikeres hidrogénbomba-kísérletet hajtottak végre" - fogalmazott Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője szokásos napi sajtótájékoztatóján.
Hozzátette, hogy ezért az Egyesült Államok nem hiszi, hogy Észak-Korea bővítette volna katonai potenciálját. "Az Egyesült Államok további bizonyítékokat gyűjt, hogy többet megtudjon az észak-koreaiak által bejelentett hidrogénbomba-tesztről" - közölte.
Josh Ernest mindazonáltal leszögezte: "Semmi nem történt, ami megváltoztatta volna álláspontunkat Észak-Korea nukleáris kapacitásairól."
Az amerikai külügyminiszter a nemzetközi biztonságra nézve súlyos fenyegetésről beszélt. John Kerry "nagyon provokatív cselekedetnek" és "a nemzetközi békére és biztonságra súlyosan fenyegetőnek" nevezte a feltételezett észak-koreai kísérleti robbantást.
Amerikai sajtóértesülések szerint a fehér házi szóvivő szavait erősítették meg névtelenül nyilatkozó védelmi és hírszerzési tisztségviselők is.
A CBS televízió biztonságpolitikai tudósítója Pentagon-forrásokra hivatkozva arról adott hírt, hogy az amerikai hírszerzés - meg nem nevezett - illetékeseit "erősen szkeptikusak" az állítólagos kísérleti robbantás megtörténtében.
Az amerikai védelmi miniszter dél-koreai kollégájával egyeztet
A Pentagon (az amerikai védelmi minisztérium) szóvivője, Peter Cook bejelentette, hogy Ashton Carter védelmi miniszter egyeztetett dél-koreai kollégájával, Han Minkuval.
A szóvivő közlése szerint a két miniszter egyetértett abban, hogy amennyiben az észak-koreai kísérleti bombarobbantás híre valósnak, megalapozottnak bizonyul, akkor ezt egyértelműen "elfogadhatatlanul és felelőtlenül provokálni akart". "Carter és Han egyetértett abban, hogy Észak-Korea provokációjának következményekkel kell járnia" - fogalmazott Cook szóvivő.
Közben az amerikai közszolgálati rádió - japán sajtójelentésekre hivatkozva - arról adott hírt, hogy az Egyesült Államok készen állna hadihajót küldeni a térségbe.
Elítélte az észak-koreai lépést Hillary Clinton demokrata elnökjelölt - az idei elnökválasztás legesélyesebbjének tartott politikus. "Provokatívnak és veszélyesnek" nevezte Phenjan lépését, s egyúttal szankciókat sürgetett, valamint szorgalmazta az amerikai rakétavédelmi rendszer megerősítését. Szerdai sajtótájékoztatóján elítélte Észak-Koreát Paul Ryan, a képviselőház republikánus elnöke is.