A Dunaszerdahelyi Sportgimnázium az "Év iskolája"
DUNASZERDAHELY. Harmadik alkalommal rangsorolta Nagyszombat megye a fennhatósága alá tartozó gimnáziumokat és szakközépiskolákat. A gimnáziumok kategóriájában a Dunaszerdahelyi Sportgimnázium kapta az "Év iskolája" címet.
A Vidékfejlesztési Szakközépiskola épületében, közös igazgatóság alatt működő Dunaszerdahelyi Sportgimnázium az egyetlen ilyen típusú felvidéki magyar tanítási nyelvű oktatási intézmény. Nyolc éve alapították. Szabó László igazgató portálunknak elmondta, nem volt könnyű a kezdet. Eltartott egy ideig, amíg rögzült a köztudatban, hogy létezik ilyen ifjú tehetségekkel foglalkozó magyar sportközpont. Induláskor 57 tanuló jelentkezett az iskolába, közülük harmincat vettek fel.
Az általános tantárgyakból a Sportgimnáziumnak négy éven át ugyanazt az óraszámot kell biztosítania, mint az általános gimnáziumoknak. Ezekhez az órákhoz többletként járulnak az edzések, amelyek a heti 2 tornaórán kívül további 6 órát jelentenek.
„Az edzések reggel 7.30-tól 9 óráig tartanak, amit az egyes sportklubok esetében heti 3-4 alkalommal a 2. fázisú délutáni edzés egészít ki. Diákjaink a futball, kézilabda, atlétika és küzdősportok közül választhattak. Futball terén az FK 2007 és a DAC klubbal működünk együtt. Azoknak is segítünk az edzésekkel, amelyek részét képezik az órarendnek, tehát a fiatalok azok miatt nem hiányoznak a tanítási órákról, nem kell utólag bepótolgatniuk a tananyagot. A fiatalok részéről legnagyobb érdeklődés a futball iránt mutatkozik. A fiúkon kívül a focistáink, sőt, a küzdősportoknak (karate, birkózás) hódoló diákjaink között is vannak lányok. Többségük azonban inkább a kézilabda és az atlétika iránt érdeklődik“ – árulta el az igazgató.
Mivel a gimnáziumot tehetséges fiatal sportolók számára alapították, a felvételik során tehetségvizsgát kellett tenniük a kilencedikeseknek. Ez két részből áll, az általános és a sportágak szerinti speciális mozgáskészségek felméréséből. A tehetségvizsga eredményei mellé beszámítják az alapiskolai Monitor-tesztelés eredményeit, továbbá a nyolcadikos évvégi és a kilencedikes félévi bizonyítvány érdemjegyeit, továbbá az iskola pszichológiai, IQ- és személyiségtesztnek is aláveti az ide kívánkozó tanulókat. Szabó László kiemelte: kevés hazai iskola rendelkezik olyan korszerű műszaki feltételekkel és felszereltséggel, mint az általuk irányított két intézmény.
„A Sportgimnázium megalapításakor a már meglevő Vidékfejlesztési Szakközépiskola nyújtotta lehetőségeinket használtuk ki. Jelenleg 150 férőhelyes kollégiummal, iskolai étkezdével, két tornateremmel, fitness-teremmel, uszodával, szaunával, füves futballpályával... is rendelkezünk. Mivel iskolaépületünk a városközpontban helyezkedik el, hozzávetőleg kétszáz méteres körzetben találhatók a városi sportpályák, a sportcsarnok és a jégpálya is, tehát ideálisak a feltételeink” – mondta az igazgató. Hozzátette: a kollégiumnak köszönhetően még Kassa és Rimaszombat mellől is érkeztek hozzájuk fiatalok. A sportgimnázium diákjainak több mint fele más járásokból való. A minisztérium a fejpénz megállapításakor figyelembe veszi a többletórákat, így a Dunaszerdahelyi Sportgimnázium más hasonló sportintézményekhez hasonlóan emelt fejkvótát kap. Az intézmény rászoruló diákjait támogatja, s a fiatalok kimagasló eredményeit is jutalmazza.
„ A szociálisan hátrányos helyzetben levő diákjaink kollégiumi lakbérének nagyságát akár a felére is csökkenthetjük. Továbbá az iskola mellett működő Pro Schola et Vita elnevezésű polgári társulásunk tavaly teljes mértékben átfizette a rászorulók étkezési költségeit, idén pedig az összeg felét tudja téríteni. Motivációs ösztöndíjjal segítjük a legaktívabb diákjainkat, akik nem csak a tanulmányi eredményeikkel jeleskednek, hanem más aktivitásukat, így a tanulmányi és sportversenyeken elért sikereiket, az iskolalap szerkesztése során kifejtett igyekezetüket és egyebeket is pontozzuk. Az összességében legtöbb pontot gyűjtő diákok között félévente 500 eurót osztunk tízfelé“ – magyarázta Szabó László, akit büszkeséggel tölt el, hogy idén megszerezték az „Év iskolája“ címet. Nagyszombat megye illetékesei a fennhatóságuk alá tartozó középiskolákat egyforma kritériumrendszer alapján bírálták el.
„Kritériumaik közé tartoztak a tanulmányi és sportversenyeken elért eredmények, továbbá a diákújság léte és színvonala, a pályázatokon való részvétel, a különféle intézményekkel és szervezetekkel való kapcsolattartás, a diákok iskolai akciókon való részvétele stb. Nagyra értékelték azt is, hogy a diákok által kifejtett aktivitás miként jelent meg a médiában. Mindezeket az eredményeinket dokumentumokkal kellett alátámasztanunk, majd iskolánkba látogatott egy bizottság, amely tagjai alaposan körülnéztek. Szemrevételezték és pontozták a rendet és tisztaságot, a tantermek díszítését, az oktatás kultúráját” – tudtuk meg Szabó Lászlótól. Az igazgató szerint az „Év iskolája“ cím elsősorban erkölcsi természetű elismerés, de Tibor Mikuš megyei elnöktől 350 eurót is kaptak. Külön öröm volt Szabó László számára, hogy a díjátadást követően a megye illetékesei másodszor is magukhoz szólították, hogy átvegye a Vidékfejlesztési Szakközépiskolának adományozott elismerő oklevelet. Az elmondottakhoz hozzáfűzte: az „Év iskolája“ cím elnyerése további intézményfejlesztésre, előrelépésre ösztönzi őket.
„Valaki végre észrevette és értékelte, hogy a legfiatalabb megyei fennhatóságú oktatási intézményként jó irányba haladunk. Ez nem csak az iskola igazgatósága számára jelent motivációt, hanem a tanári karnak és a diákoknak is. Leszögezném: ahhoz, hogy a tehetséges diákjaink jó eredményeket érhessenek el tanulmányaik során és az egyes sportágakban, mindenképpen ilyen lelkes tanári karra és edzőkre van szükség. Szerencsére, a mi iskolánk belőlük sem szenved hiányt!“ – hangsúlyozta az igazgató. Szabó László a tanév elején zajló hagyományos érem- és kupakiosztó ünnepségeken mindig elmondja: hiszi, hogy egykori diákjaik pár év múlva élsportolókként térnek vissza. „Akkor ők adják majd át utódaiknak a serlegeket, és esetleg előadásokat tartanak majd az életútjukról. Bízom abban, hogy néhány éven belül sok hajdani diákunkat állíthatjuk majd példaképként a jelenlegi tanítványaink elé“ – fejezte ki reményét az iskolaigazgató.
Forrás
Hírek.sk, - miskó -