2014. március 11., 20:31

A csetneki csipke újjászületése

RIMASZOMBAT. Szlovákiában egyedül Máté Julianna készíti az egykori híres csetneki csipkét.

A tizenhét éves lány a rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnázium tanulójaként diáktársaitól talán csak abban különbözik, hogy nem mindennapi elfoglaltsága és hobbija a csetneki csipke készítése, kutatása.

Az említett csipke története a 20. század elejére nyúlik vissza. A csetneki asszonyok a 19. században elsősorban dohánytermesztéssel foglalkoztak, a dohányipar azonban az 1880-as években visszaesett. A felszabaduló női munkaerő képzésével a Szontagh nővérek egy – az európai divatnak megfelelő – csipke készítési kultúráját honosították meg. Így alakult ki a gömöri vert csipke mellett egy sajátos motívumvilágú csipkekészítési technika. Ezt kutatja, illetve készíti most Julianna, aki évvel ezelőtt kezdett ezzel foglalkozni, mikor témát keresett egy diákkonferenciára.

Hosszú keresgélés után Julcsi rátalált a magyarországi Ida nénire, aki ott igyekezett életre kelteni a csetneki csipke készítését. Ezt követően a diáklány a csipke eredetét kutatta, s rábukkant arra az 1907-ből származó betanító füzetre, amelyet a Sontagh nővérek, Erzsébet és Aranka adtak ki. Ezután Julcsi tanulni kezdte a csipkekészítést. „Kezdetben elég nehéz volt a dolog, mivel nem mai nyelven íródott a füzet, és ahogy dolgoztam, kiderült, hogy tele van hibákkal” – magyarázta. Hozzátette: úgy döntött, kijavítja a leírást, hogy mások is készíthessenek csetneki csipkét.

„Lényegében magának a technikának a különlegessége abból adódik, hogy domború. A legtöbb csipkefajta nem domború. Itt viszont maga a betétszál adja meg ezt a domborúságot. A lényege az, hogy nagyon nagy különbség van a horgolószál és a betétszál között, így lehet létrehozni ezeket a gyönyörű szép széleket. Maga a motívum világa a magyar hímzésekből ered, mert ez lényegében egy másik csipkefajtából lett létrehozva, az úgynevezett írlandi csipke technikából” – fejtette ki Julcsi.

Az ifjú hölgy nemrég egy nemzetközi verseny szlovákiai fordulójának abszolút győztese lett a csetneki csipkéről szóló tanulmányával, és túl van az első divatbemutatón is, ahol az általa készített csipkékkel díszített ruhákat mutattak be. Julcsi jelenleg a verseny döntőjére készül a csetneki csipke leírásával. A jövőben szeretné mindenki számára ismerté tenni a csetneki csipkét,s beépíteni azt a mai kor divatjába.

(A témáról összeállítást láthatnak majd a Felvidéki Híradóban.)

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.