2011. április 23., 19:56

A csernobili megoldást alkalmazhatják Fukusimában

TOKIÓ. A japán hatóságok szerdán megtiltották a belépést a március 11-ei természeti katasztrófában megsérült Fukusima atomerőmű húsz kilométeres körzetébe. A tiltás helyi idő szerint éjfélkor lépett életbe. A helyi lakosoknak rövid látogatásokat engedélyeznek majd, hogy magukhoz vegyék legfontosabb személyes tárgyaikat. A tiltást megszegő embereket őrizetbe vehetik és százezer jenes (220 ezer forint) pénzbírsággal sújthatják a hatóságok.

A zárt övezetté nyilvánított területen élő családok egy-egy embert küldhetnek majd be a tiltott területre, hogy magukhoz vehessék személyes tárgyaikat. A japán hatóságok busszal viszik majd be a helyieket, akik két órát tölthetnek el otthonaiknál teljes védőfelszerelésben. A szervezett látogatásokat napokon belül megkezdik. Az NHK japán közszolgálati adó adatai szerint nagyjából 27 ezer háztartás van a zárttá nyilvánított övezetben.

A szakemberek mindent elkövetnek, hogy a lehető legpontosabb képük legyen a kettes számú reaktorban uralkodó állapotokról. Az atomerőművet üzemeltető Tokyo Electric Power (TEPCO) a héten távvezérlésű robotokat is bevetett a feltáró munkába. A vélhetően szivárgó kettes reaktorban több ezer tonnányi víz borította el a turbina alapját és a közműcsatornákat. A reaktorépületbe beküldött robot mintegy 41 fokos meleget és magas, 94-99 százalékos páratartalmat mért. A robot kamerái teljesen bepárásodtak, így a kezelőknek néhány perc elteltével vissza kellett fordítaniuk a gépet. A sugárzási szint azonban „elég alacsony” volt ahhoz, hogy a munkások egy rövid időre bemenjenek a reaktorépületbe: a robot óránkénti 4,1 millisievert sugárzást mért, ami mintegy 10 százalékkal kevesebb annál, mint amit vasárnap az 1-es, valamint a 3-as reaktorépületben mértek.

Összehasonlításképpen: egy fejlett ország lakosát évente átlagosan mintegy 3 millisievert sugárzás éri. Egy CT vizsgálat valamivel 7 alatti, egy mellkasi röntgen pedig alkalmanként 0,05 millisievert sugárdózist juttat a szervezetbe. 100 millisievert feletti dózis növeli a rák kialakulásának a kockázatát, 1000 millisievert feletti érték pedig sugárbetegséget okozhat. A fukusimai erőmű üzemeltetője közölte, hogy eddig 29 alkalmazottját, köztük 3 alvállalkozót ért több mint 100 millisievertnek megfelelő sugárzás.

A Tokiótól 240 km-re északra fekvő Fukusima Daiichi atomerőműben a március 11-én bekövetkezett erős földrengést követő cunami megrongálta a hűtőrendszert. A természeti katasztrófa Csernobil óta a legsúlyosabb nukleáris balesetet idézte elő: az 1-es és 3-as reaktorok fűtőelemei túlhevültek, valamint több hidrogénrobbanásra is sor került, aminek következtében nagy mennyiségű radioaktív szennyeződés jutott ki a környezetbe. Egy másik hidrogénrobbanás ezt követően megrongálta a 2-es reaktor alatti víztárolót, a 4-es egységben pedig a tárolt, és még mindig aktív üzemanyag okozza a gondot.

Az erőmű üzemeltetője bízik abban, hogy 6-9 hónapon belül sikerül teljesen leállítania a reaktorokat. Az Asahi TV meg nem nevezett forrásokra hivatkozó szombati beszámolója szerint a TEPCO földalatti falat építene a sérült reaktorok köré, hogy megakadályozza a sugárfertőzött víz talajba szivárgását. A cég most a reaktorokból szivárgó víz szennyezettségének mértékét tanulmányozza. A televízió egy nappal az után számolt be a TEPCO tervéről, hogy a miniszterelnök tanácsadója ennek megépítését javasolta a cégnek. A vállalat egy szóvivője szombaton azt mondta, minden lehetséges lépés hatásait megvizsgálják, köztük ezt is.

A még nagyobb nukleáris katasztrófa elkerülésén dolgozó munkások most megpróbálják kevesebb vízzel hűteni a túlmelegedett reaktorokat, hogy kevesebb sugárfertőzött víz keletkezzen a hűtés során. A négyes blokkban a használt üzemanyagot tároló medencében a hőmérséklet szombaton viszont 91 fokra emelkedett, így a munkások kénytelenek több vizet használni a leolvadás elkerülésére. A TEPCO most távirányítású vízálló kamerát akar a medencébe juttatni, hogy ellenőrizze az üzemanyagrudak állapotát.

Japánban a katasztrófa miatt 78 ezer embert telepítettek ki az erőmű 20 kilométeres körzetéből, amit később további 10 kilométerrel kiterjesztettek: itt további 60 ezer embert szólítottak fel arra, hogy amennyiben tehetik, maradjanak védett, zárt helyen. Az erőmű állapotának függvényében azonban több más várost is kitelepítésekre készítettek fel, másokat pedig arra kértek, hogy álljanak készenlétben a további intézkedésekig.

KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ      Fukusima egy Japánban élő házaspár szemszögéből - Stúdióbeszélgetés századunk legpusztítóbb katasztrófájáról

 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.