A Csallóközben is haldoklik a tejtermelés

A kisudvarnoki gazdaság telephelyén korábban több mint 400 fejőstehén adta a tejet naponta. A cég nemrégiben a teljes tejtermelését felszámolta, mert a tej felvásárlási ára literenként 20 cent alá esett, miközben annak előállítása egy harmaddal többe kerül.
Keszegh Csaba mezőgazdász rámutatott: a tej ára annyira lecsökkent, hogy már elviselhetetlen volt a veszteség. „Akkor 20-22 cent volt a tej ára, most tovább csökkent, jelenleg olyan 16-18 cent körül van a felvásárlási ár. A tej előállítási költsége 30 cent körül van, akkor egy napi 5 ezer literes termelésnél ki lehet számolni, hogy ha az a 12-13 centes veszteség összeadódik, az havonta 15 ezer eurót is kitehet. Ez már elviselhetetlen egy ekkora cég számára” – magyarázta.
A cég tehát a növénytermesztésen kívül bikatartásba kezdett azt remélve, hogy ebből jobban tud majd gazdálkodni. A teljes tehénállományt felszámolták, amelynek újraépítését a nulláról lehetetlennek látják.
A közeli Dunatőkésen egy másik gazdaságban az előre menekülést választották bízva abban, hogy a kormányfő betartja minapi ígéretét, az állam megmenti az ágazatot.
„A jelenlegi állományunk 560 darab fejőstehén, összesen 1200 darab szarvasmarhánk van. Növeltük az állományunkat, így a fajlagos költségek több termékre osztódnak. Ebbe az ágazatba a mi társaságunk már annyi pénzt beleölt, hogy ezt nem lehet csak úgy egyszerűen abbahagyni. Az értékesítés jelenleg problematikus. Május elsejétől bio tanúsítvánnyal rendelkezik az állományunk, de ezt a tejkereskedők jelenleg nem értékelik. Míg két hónappal ezelőtt minden kereskedő két kézzel kapott volna a bio tej után, jelenleg az a helyzet, hogy sajnos nem tudjuk értékesíteni mint bio tejet, csak nagyon nyomott áron” – mondta Bíró Pál mezőgazdász.
A Szlovákiai Agrárkamara elnöke szerint nemcsak a támogatási rendszerben van a probléma gyökere, hanem abban is, hogy a hazai termékek aránya az üzletekben nem éri el a negyven százalékot. „A legnagyobb gond az, hogy a tejfogyasztás nagyon lecsökkent, Szlovákiában 150 kiló az egy főre eső tejfogyasztás. 850 millió liter tejet termelünk, ez tudná is biztosítani a szükségletet. Csak sajnos az a probléma, hogy Szlovákiában az üzletláncokban nem hazai termékek vannak, illetve a lakosság nem azt vásárolja, ami minőségi” – mutatott rá Patasi Ilona. „A miniszter asszony, aki egy hónapja került a posztra, mindjárt ezzel az ágazattal kezdett komolyan foglalkozni, szakbizottságot hozott létre, ahol több javaslat elhangzott, ezek a kormány elé kerülnek majd” – tette hozzá. „Ugyanakkor a gazdálkodóknak, tenyésztőknek is el kell gondolkozniuk azon, hogy aki nem tud legalább 30-35 cent között előállítani egy liter tejet, akkor annak abba kell hagyni a tejtermelést”- jegyezte meg a Szlovákiai Agrárkamara elnöke.
A kamara adatai szerint 2014-ben országosan 600 tejtermelőt regisztráltak, mára ezek száma 490-re csökkent. Szlovákiában évente 20 százalékkal csökkent az előállított tej mennyisége, ami riasztó adat. Az biztosan nem elfogadható, hogy egy liter ásványvíz ma többe kerül, mint egy liter tej.