A CDU/CSU-frakció 100 tagja követel azonnali irányváltást Merkeltől
A változást követelő politikusok eljuttattak egy levelet a kancellárnak: a kedden kiszivárogtatott dokumentum szerint hangsúlyozzák, hogy szakítani kell a tavaly szeptemberben a Magyarországról elindult menekültek beengedéséről hozott döntés révén kialakult gyakorlattal és vissza kell térni a jogszabályok szigorú alkalmazásához, amelyek előírják a biztonságos országból belépésre jelentkező menedékkérők visszafordítását a határon.
Az utóbbi hónapok fejleményei - a szűnni nem akaró menekültáradat - miatt a menekültválság már nem csupán "nagy kihívás", hanem "országunk és társadalmunk túlterhelésével" fenyegető veszély - tették hozzá, kiemelve, hogy egy országot sem lehet a képességeit meghaladó teljesítményre kényszeríteni, és a római jognak ez az alapelve a menedékhez fűződő jogra is érvényes.
A levelet nagyjából ötvenen írták alá, köztük hárman a CSU-tól. A bajorok számát tudatosan korlátozták, hiszen a párt álláspontja régóta ismert; azonnali irányváltást sürget. Ezért mind az 56 CSU-s képviselőt a levél támogatói közé kell sorolni - mondták a tiltakozó akció szervezői hírportálok beszámolói szerint.
Mindennek alapján a 311 tagú CDU/CSU-frakció nagyjából egyharmada fordult szembe a Merkel-féle menekültpolitikával. Az aláírók névsorát nem hozták nyilvánosságra.
Sajtóbeszámolók szerint a CDU választmányának hétfői ülésén a kancellár menekültpolitikája mellett kiálló politikusok éles szavakkal kritizálták a bírálókat. Jobban tennék, ha "egyszerűen befognák a szájukat és beszéd helyett dolgoznának", a már elhatározott döntések végrehajtására összepontosítanának - mondta például Julia Klöckner, a márciusi helyi törvényhozási választásra készülő Rajna-vidék-Pfalz tartományi pártszervezet vezetője.
A "Merkel-tábor" szerint nem szabad kapkodni, hanem folytatni kell a munkát a párt decemberi kongresszusán rögzített terv alapján, vagyis a határ egyoldalú lezárása helyett egymást kiegészítő nemzeti, európai uniós és nemzetközi szintű intézkedések révén kell csökkenteni a Németországba érkező menedékkérők számát.
Elemzők szerint kérdés, hogy maradt-e elég idő a kancellár nevével fémjelzett elképzelés megvalósítására. Meglehet, hogy tavaszig nem sikerül az áttörés, az időjárás javulása révén ismét fölerősödik a menekülthullám, és így Angela Merkelnek mégis engednie kell a követeléseknek.
A kancellár egyelőre hajthatatlan, teljes erővel koncepciója érvényesítésére törekszik, hogy amennyiben fordulatra kényszerül, elmondhassa, hogy mindent megtett és csak a körülmények nyomására, főleg az uniós partnerek közreműködésének elmaradása miatt kell változtatni.
Elkerülhetetlen a német határ lezárása - egy német miniszter szerint