A „kulcslyuksebészeté” a jövő
Budapesten is bemutatták Da Vinci, a csodarobot képességeit. A tudományos fantasztikum már itt kopogtat a küszöbön. A Da Vinci robot ha önálló orvosi döntést még nem is hoz, a sebész meghosszabbított kezeként már ma is kiváló asszisztenciát biztosít a műtétek során. De nem Magyarországon - olvasható a Magyar Nemzet internetes honlapján (mno.hu). Egyelőre csak prezentáció révén tapasztalhatják meg a magyar sebészorvosok, hogy miben tér el a hagyományostól a robotasszisztált beavatkozás.
Az elmúlt napokban három sikeres robotasszisztált prosztataműtétet hajtott végre Kovács Gábor urológus főorvos a volt MÁV kórházban (ma HM Állami Egészségügyi Központ). Bemutatás céljából tette lehetővé a kaliforniai gyártó magyarországi képviselője, a Dutchmed Kft., hogy idehaza is kipróbálják a világ más pontjain már bevált, egy évtizede létező, kiforrott berendezést.
A robotasszisztált sebészeti beavatkozásokat világszerte mindenekelőtt rákos daganatok műtéti eltávolítása során alkalmazzák. Különösen az olyan belső szervi daganatoknál van értelme bevetni, mint a prosztata, a vese, a vesemedence rákos elváltozásai, de a nőgyógyászati műtéteknél is használják.
A Da Vinci névre hallgató gép egy számítógép által vezérelt berendezés, amely egy műtő- és egy irányítókonzolból áll. Az irányítókonzol a műtétet végző orvos számára a műtéti terület háromdimenziós, jelentősen kinagyított képét mutatja. A színes képet egy, az orvos által irányított endoszkóp biztosítja. A sebészi eszközöket az orvos az ujjaihoz gyűrűkkel kapcsolódó irányítókonzol segítségével, távvezérlés útján működteti. Ennek páratlan előnye, hogy a konzolt vezérlő orvos jóval nagyobb kézmozdulatai a beteg testében működő szerszámok milliméteres és a természetes kézremegéstől megtisztított mozdulataiként követődnek le.
Ez a hagyományos eljárásokkal szemben hatványozottan nagyobb pontosságot eredményez, például nem vág el idegeket. A műtét rendkívül kíméletes voltának köszönhetően a prosztataműtéten átesett beteg később szinte bizonyosan megőrizheti vizelettartó és szexuális képességét. A távvezérlés lehetővé teszi, hogy az orvos akár a Föld túloldaláról, online internetes kapcsolat közvetítésével végezze a beavatkozást.
A nagy vágásokat mellőző „kulcslyuksebészet” mellett szól, hogy a beteg lényegesen rövidebb idő alatt felépül, kisebb vérveszteséget szenved el a műtét során, és a kevesebb szövődmény miatt kevesebb antibiotikumra, fájdalomcsillapítóra lesz szüksége a későbbiekben. Az USA-ban 1500, az EU-ban 350 Da Vinci robot üzemel, Csehországban kilenc, Romániában és Ausztriában hét-hét, Szlovákiában pedig egy ilyen berendezés szolgálja az egészségügyet, míg Magyarországon egy sem. Bár 2009-ben volt már kísérlet arra, hogy Magyarországra is kerüljön ilyen berendezés, a beszerzés azonban akkor részben a politikai akarat hiánya, részben az új sebészeti eljárást elutasító idősebb orvosok ellenállása miatt nem történt meg - olvasható a mno.hu-n.
A lap beszámol arról is, hogy Jan Schraml, a csehországi Ústí nad Labem kórház urológiai osztályának nemzetközi hírű főorvosa is alkalmazza az eljárást. A szakember elmondása szerint osztályán évente 180-200 korai stádiumban lévő prosztatarákos beteget műtenek meg a Da Vinci robot segítségével, de nem csak urológiai, hanem nőgyógyászati, gégészeti műtétekhez is igénybe veszik, így 500 robotasszisztált műtétre kerül sor.
Petr Štádler elismert érsebész, a prágai Nemocnica na Homolce kórház specialistája a ÈTK hírügynökségnek elmondta: a Da Vincit eredetileg azért fejlesztették ki, hogy hatékony életmentő beavatkozásokat végezhessenek el általa az orvosok olyan pácienseken is, akikhez nem tudnak eljutni, például azért, mert a harctereken, vagy háborús zónában igénylik a gyors segítséget. Megerősítette, hogy kísérleti jelleggel végrehajtottak távutas műtéteket, de ezt nem tekintik hagyományos eljárásnak. "A jövőben azonban, amikor a rendszer kisebb méretű lesz és a képátvitel is tökéletesebbé válik, megvalósítható lesz az operáció az ebédlőből is egy notebookon keresztül" - fűzte hozzá a sebészorvos.