2024. október 18., 14:30

Viola Miklós: Pénz még csak lenne, koncepció viszont nincs az egészségügyben

Semmi újat nem mondunk azzal, hogy az egészségügy helyzete évtizedek óta messze jár az ideálistól. Mindenkinek megvan a maga története arról, saját bőrén tapasztalja meg, hogy valami nagyon nincs rendben ezen a fontos területen. Újabban a konszolidációs csomag borzolja a kedélyeket, ami az orvos- és nővérhiánnyal küszködő egészségügyet is érzékenyen érintheti. Az orvosok ismét sztrájkkal fenyegetőznek. A kialakult helyzetről Viola Miklós sebészt, a Magyar Szövetség országos elnökségének tagját kérdeztük.

Viola Miklós
Viola Miklós sebészdoktor
Fotó: Somogyi Szilárd

„Azt hiányolom leginkább az egészségügyi politikából, s azért nem haladunk az egészségügy reformjával, mert nincs egy legalább tíz évre szóló nemzeti stratégiánk, koncepciónk, amihez minden kormánynak tartania kellene magát. Ebbe belekerülhetnének a prioritások, az, ami valóban a legfontosabb ebben a szférában.

De látjuk, milyen sűrűn változnak kis országunkban a kormányok, cserélődnek az egészségügyi miniszterek, ami nem vezethet máshoz, mint az egészségügy instabilitásához, sérülékenységhez. A levét mindennek természetesen a beteg issza meg. A jó egészségügyi reform mindig betegközpontú kell legyen, nem pedig a gazdasági érdekeket kell figyelembe venni”

– mondta el portálunknak.

Emlékeztetett arra is, hogy az orvosok milyen nagy csaták, harcok után tudták kivívni azt az elismerést, anyagi megbecsülést, ami őket megilleti.

„Rengeteg túlóránk van, átlagosan havi 50 órával dolgozunk többet, mint egy gyári alkalmazott vagy éppen magánvállalkozó. Túl vagyunk terhelve, kevesen vagyunk, sokan elmennek külföldre. Az elégedetlenség miatt már az előző kormány idején sztrájkkészültséget hirdetett az orvosszakszervezet, az orvosok tömegesen adták be felmondásukat. Ennek következtében elfogadtatott egy olyan hosszú távú béremelési rendszer, ami megnyugtatta a kedélyeket.

Most pedig a kormány a költségvetési hiányt úgy próbálja megoldani, hogy minden szférában spórolni akar. Az egészségügyben az orvosok beütemezett béremelésének csökkentésével akarják ezt elérni. Felrúgva a nagy nehezen kiharcolt megegyezést”

– magyarázta a probléma lényegét.

Viola doktor szerint le kellene fektetni, milyen érdekek mentén kerül elosztásra az egészségügyre szánt pénz, az éves költségvetés. Az egynapos sebészetet is megemlíti, ahonnét szintén pénzt vesznek el, miközben ez a világon mindenütt trend.

Az egyszerűbb műtétek, mint a vakbél-, sérv - vagy epeműtét tulajdonképpen így elvégezhetők, hisz ma már kíméletes sebészeti módszerek is rendelkezésünkre állnak. A beteg otthonában, biztonságos környezetben lábadozhat. A kórházak túlterheltsége is csökken ezáltal. Mivel ezen a területen magam is érintett vagyok, elmondhatom, hogy egészségügyi intézményünkben a műtétek 30 százalékát néhány hónapos csúszással tudjuk csak elvégezni. Magyarán, a betegnek többet kell várnia a műtétre, ami fájdalmas betegségek, állapotok esetében egyáltalán nem mindegy az érintett számára”

– fűzte hozzá.

Az egészségpolitikus szerint az orvosok instabil helyzete a nővéreket, sőt a jövő nővérgenerációit is eltérítheti erről a pályáról, mivel teljesen kiszámíthatatlannak tűnhet számukra. Félő, hogy akik valóban a betegeket akarják szolgálni munkájukkal, inkább másutt keresik majd a boldogulást.

Évről évre több pénz kerül az egészségügybe, de a beteg ezt nem veszi észre. Valahol tehát hiba van. Most, amikorra nagyjából pótolni tudtuk a Covid alatt elmaradt tervezett műtéteket, úgy fest, ismét meghosszabbodik a várakozási idő. Előrelépés helyett megint visszalépés következik ”

– mondta végezetül.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.