Valóban Kína segíti a világot? - miként csúsztat egy jó újságíróiparos
A kínaiak jelenleg Európát segítik a koronavírus-járványban, pedig néhány hónappal ezelőtt ők szorultak támogatásra. Akkor Szlovákia is szállított orvosi eszközöket Kínába – állt elő cikkében a nagyívű felfedezéssel az Aktuality.sk portál.

Tehát az Aktuality.sk szerint Kínában a kommunista karhatalom nehezen bírkózott meg a járvánnyal, ezért a világ számos helyéről szedegette össze a különböző orvosi eszközöket (ismerős történet, mert a járvány csak úgy lecsap a derült égből, és a raktárak persze üresek). A közép-európai régió sem maradhatott ki, a cseh biztonsági és információs szolgálalat szúrta ki a kínaiak érdeklődését a térség iránt, ahová Szlovákia is tartozik.
A kínai szövetség január 26-án kérte meg az Európában élő kínaikat, hogy kezdjenek bele az orvosi segédeszközök gyűjtésébe, ezáltal is segítsék Kínát, a járvány megállításában.
Nagyon sok Szlovákiában élő kínai is beszállt a „portyázásba“, voltak közöttük vállalkozók, illetve pozsonyi lakosok is, akik Qingtian városát támogatták a szájmaszkok beszerzésével. A város polgármestere, Zhiguang is megérkezett Kínából Szlovákiába, hogy besegítsen a gyűjtésbe.
Az szállítmányt eredetileg Bécsen és Budapesten keresztül akarták eljuttatni Kínába, de végül Hollandián, Amszterdamon keresztül jutottak el a szájmaszkok és az egyéb orvosi eszközök. A két 3,5 tonnás furgon Pozsonyból indult útnak. A szállítmány a következő orvosi eszközöket tartalmazta: 25 000 sebészeti szájmaszk, 1200 FFP2/FFP3 típusú szájmaszk, 400 000 védőkesztyű, 2900 védőszemüveg, 900 lázmérő, több mint 2000 sebészeti kesztyű, az összeg pedig 700 000 juanba, azaz körülbelül 90 000 euróba került.
Az orvosi eszközöket több pozsonyi gyógyszertárból szerezték be a kínai aktivisták. Itt vettek ötszázat, ott vettek háromszázat. Tehát nem a Szlovák Köztársaság segített, hanem az itt élő kínaiak szedegették össze a patikákból. Az Aktuality objektivitása védelmében el kell mondani, hogy megjegyzi, miközben tombolt Kínában a járvány, és az itteni kínaiak gyűjtögették az egészségügyi eszközöket, a Szlovákiában működő fiatal kínai vállalkozók szövetsége 25 ezer eurót eurót adományozott az eperjesi gázrobbanás áldozatainak.
Ezeket az információkat a cseh titkosszolgálat csipegette össze, és csak azután közölte a miniszterelnöknek, Andrej Babišnak. A szlovák titkosszolgálat (SIS) viszont nem tudott semmi konkrétumot mondani, csak felületesen tudtak az esetről, és ami rosszabb, az akkori szlovák miniszterelnökhöz, Peter Pellegrinihez sem jutottak el az információk, nem hogy az újhoz.
A cseh és szlovák titkosszolgálat között nem volt semmiféle kommunikáció ez ügyben. A cseh titkosszolgálat szóvivője, Ladislav Šticha biztonsági okokra hivatkozott, és nem szerettek volna törvényt sérteni.
Az újság szerint, most
Valószínű a témával kapcsolatban a vágyvezérelt újságírásnak elfogytak az érvei arra, hogy a fennen dicsért európai szolidaritást az egészségügyi eszközök beszerzésének tekintetében valamiféle jó színben tüntessék fel.
Ebben a cikkben is minden benne volt, mint a régi jó kommunista időkben - a sorok közé elrejtett információ, a tények kiforgatása, na meg az ideológiai vörös farok.