2022. november 9., 10:39

Vagy fűtünk, vagy megbetegszünk

A drágább energia többünket arra ösztönöz, hogy ahogy lehet, úgy takarékoskodjunk. Óvatosabban bánunk a vízhasználattal, átszervezzük a főzést, és nem utolsósorban kevesebbet fűtünk. Minden esetben fontos azonban, hogy a lakás hőmérsékletét ellenőrzés alatt tartsuk. A hideg lakás ugyanis egészségügyi kockázatot is jelenthet.

fűtés
Fotó: pixabay.com

Sokan azok közül, akik lecsavarták a fűtést, már most megbetegedtek a hidegebb lakásokban, ezért aztán nem biztos, hogy megéri így takarékoskodni. A betegállományban lévő ember ugyanis kevesebb fizetést kap, így előfordulhat, hogy amit megspórolnak a fűtésen, azt elvesztik a kisebb fizetésen, írja a tvnoviny.sk portál.

Pedig a hűvösebb lakás lesz valószínűleg a norma a legtöbb családban. De ahogy az orvosok rámutatnak, ebben az esetben is ismerni kell a megfelelő mértéket.

„Az alacsonyabb lakáshőmérséklet a légúti fertőzések, a reumás betegségek vagy az immunrendszeri rendellenességek kialakulásának fokozott kockázatát jelentheti” – magyarázta Peter Marko háziorvos.

fűtés
Fotó:  pixabay.com

Ráadásul nem számít ritkaságnak az sem, hogy a helyiségben megnövekedett páratartalom penészedést okozhat a falakon. A háziorvos szerint ez pedig allergiás megbetegedéseket okozhat, kialakulhat az asztma, de számos más diagnózis is. „A legveszélyeztetettebb csoportba a gyerekek, a nyugdíjasok és az immunrendszeri zavarokkal küzdők tartoznak” – teszi hozzá az orvos.

A kulcsfontosságú határ

A Szlovákiai Háziorvosok Társaságának elnöke, Monika Palušková szerint a felnőttek esetében a belső hőmérséklet nem szabadna, hogy 21 fok alá csökkenjen azokban a helyiségekben, ahol egész napot töltünk. „Ellenkező esetben fennállhat a megfázás veszélye. Ha kisgyerek van a családban, akkor ajánlatos a még magasabb hőmérséklet” – magyarázza. Leegyszerűsítve: minél kisebb gyerek van a családban, annál jobban kell vigyázni.

A csecsemők és kisgyermekek testhőszabályozási mechanizmusai még nem fejlődtek ki kellőképpen, ezért rájuk való tekintettel kell a belső hőmérsékletet fenntartani”

– teszi hozzá a szakember.

Okosan takarékoskodjunk

Hogy hány  fokos legyen a hőmérséklet a lakásban, azt Andrej Hanzel villamosenergia-szakértő is elmagyarázta. Az ajánlott hőmérséklet gazdasági szempontból is egybeesik az orvosok ajánlásával.

„Hozzá kell szokni, hogy télen pulóvereket és hosszú ujjú felsőket hordjunk a lakásban is, nem rövid ujjúkat. A lakások fűtését nem szabad 24 fokra állítani. 18, maximum 19 fok legyen a hálószobában, 22 fok pedig a nappaliban. Persze lehet alacsonyabb is” – szögezte le a szakember.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.