Sok szlovák üdvözölné, ha a magyar párt bejutna a parlamentbe - véli egy szlovák publicista
Orbán Viktor tusnádfürdői beszédére szinte az össze szlovák politikus felkapta a fejét. A postoj.sk hasábjain Lukáš Krivošík is Orbán Viktor azon kijelentését kritizálja, hogy Szlovákiát elcsatolt területnek nevezi. A publicista azonban azt is megjegyzi, jogos Orbán Viktor kritikája a szlovákiai magyar politikával kapcsolatosan.

Krivošik szerint a szlovák politika helyesen reagált Orbán Viktor kijelentésére, miszerint Szlovákia elcsatolt területnek számít.
A szlovák politikusok mindannyian egyetértenek abban, hogy
az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlását követően a létrejött államok nem elcsatolt területek, hanem utódállamok.
Krivošík nem érti, hogy Magyarországon miért értelmezik félre az 1918 utáni eseményeket, szerinte Budapestnek újra el kellene magyarázni a történelmi tényeket.
A szlovák politikusokkal ellentétben Krivošíkot az is érdekli, hogy Orbán Viktor mit értett az alatt, hogy a szlovákiai magyar politikum gyengén teljesít Szlovákiában. A publicista szerint
a magyar kormányfőnek valóban igaza van abban, hogy a szlovákiai magyar pártok az elmúlt években valamit nagyon rosszul csináltak, hiszen nincs magyar képviselet a szlovák parlamentben.
Krivošík azt is megjegyzi, hogy a legutóbbi népszámlálást követően a magyarok aránya az országban 8,5 százalék, ennek pedig elégnek kell lennie ahhoz, hogy a magyaroknak legyen intézményes képviselete. Elmondása szerint ehhez az kell, hogy
egy magyar párt induljon a választáson, mert a jelenlegi megosztottság azt eredményezheti, hogy ismét nem kerül be magyar párt a parlamentbe.
Krivošík a legutóbbi Focus felmérésre hivatkozik, ahol a Szövetségnek 3,9 százalékot, a Modrí-Most-Hídnak 1,6 százalékot, a Simon Zsolt féle Magyar Fórumnak pedig 1,4 százalékot mért az ügynökség.
Krivošik szerint Orbán Viktor teljesen józanul látja azt, hogy nem a szlovákok tehetnek a magyarok kudarcairól. Bár a publicista azt is hozzátette, nem érti, hogy a szlovákok milyen spekulációkat követnek el annak érdekében, hogy szlovákiai magyar párt ne jusson be a parlamentbe. Elmondása szerint
ez pont fordítva van, hiszen sok szlovák, aki demokratikusan gondolkodik, azt szeretné, ha lenne magyar párt a parlamentben.
Az azonban kérdéses, hogy a szlovákok hogyan tudnának segíteni a magyar politikai vezetőknek.
Ha a Szövetség, a Modrí-Most-Híd, és a Magyar Fórum egyesülnének, akkor bőven elérnék az öt százalékos parlamenti küszöböt. Krivošík azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy
a magyarok száma ennél sokkal több az országban, összesen 8,5 százalékot tesz ki a magyar közösség Szlovákiában.
Ez pedig azt jelenti, hogy nagyon sok magyar választó szavaz szlovák pártokra. Van, aki számára közelebb áll az SaS gazdaságpolitikája, de akad olyan választó is, aki a Progresívne Slovenskora voksol az LMBTQ-közösség melletti kiállásuk miatt. A keresztények a KDH-ra szavaznak, de ugyanúgy egy baloldali érzelmű választó a Hlast választhatja.
Krivošík szerint ez természetes, hiszen a választónak van egy elképzelése a világról, és olyan pártot választ, amely számára világnézetileg is közelebb áll. Ideális esetben pedig azokat a képviselőket karikázza, akik magyar nemzetiségűek, vagy magyar névvel rendelkeznek.
Érdekes megemlíteni Ódor Lajos esetét is, aki magyar nemzetiségűként tölti be a miniszterelnöki pozíciót. Krivošík szerint csak a szélsőséges politikusok kritizálták Ódor Lajost a nemzetisége miatt.
A pártok nagy része pedig már nem is foglalkozik azzal, hogy Ódor Lajos magyar nemzetiségű, ha kritika is éri a kabinetet, az más okból történik.
A publicista szerint az mégis egy paradox helyzet, hogy a magyar közösségnek hosszú ideje nincs parlamenti képviselete, de Szlovákiának magyar nemzetiségű miniszterelnöke van Ódor Lajos személyében.