Nemi sztereotípia a politikában. A nők parlamenti képviselete továbbra is alacsony
A politikai pártok jelenlegi jelöltlistái az előrehozott parlamenti választásokra sem hoznak nagy változást e tekintetben. Az uniós átlaghoz képest nálunk még mindig 20 százalékkal kevesebb nő vesz részt a politikában, mint más országokban. Svédországban és Finnországban például már az aktív politikusok felét a nők teszik ki. A szlovákiai jelöltlistákat a napokban zárják le, a pártoknak július 2-áig kell benyújtaniuk azokat.

A 2020-as parlamenti választás során a 150 helyből mindössze 32-őt foglaltak el nők a parlamentben.
– fogalmazott Sofia Karina Trommlerová, a Comenius Egyetem Természettudományi Karának kutatója és a SAVIA (Szlovák Kutatónők és Innovátornők Szövetsége) társalapítója. „A társadalomban valóban létezik konszenzus abban, hogy a nők húzzák a rövidebbet” – tette hozzá Martin Slosiarik, a Focus ügynökség szociológusa.
Ugyanakkor ez a szlovákiai polgárok számára lényegtelen téma.
– jellemezte a helyzetet Martin Slosiarik.
Sofia Trommlerová tudományos munkatárs Oľga Gyarfášová szociológussal együtt megállapította, mi a fő oka annak, hogy kevés nő van a felsőbb politikában. „A politikai pártok vonakodása, hogy nőket helyezzenek magasabb és választható pozíciókba. Vannak nők a listákon, de csak a jelöltlisták végén.
– tette hozzá Sofia Trommlerová.
Azt is megállapították, hogy azoknak a pártoknak a szavazói, amelyeknek a jelöltlistáján több nő szerepelt, azokat a választók még feljebb karikázták. Azokon a jelöltlistákon, ahol a férfiak voltak túlsúlyban, e pártok szavazói a nőket még nagyobb hátrányba hozzák.
„Különösen az új pártok körében nőtt a nők részvétele” – mondta Trommlerová. Ugyanakkor az önkormányzati politikában több a nő. Ezek a fő okok, amiért lényegesen kevesebb női hang szólal meg a felsőbb politikában.
– tette hozzá Martin Slosiarik. „A női politikusokat általában nem az elvégzett munkájuk vagy szaktudásuk alapján értékelik, hanem a megjelenésük vagy a szépségük alapján” – kommentálta Sofia Trommlerová.
A múltban egyes országok még népszerűtlen kvótákat is elfogadtak, és jelenleg már senki sem áll meg afölött, hogy egy nő lehet a védelmi miniszter. A valódi változást azonban éppen a politikai pártok hozhatnák el nálunk is a jelöltlistáik révén.
– zárta gondolatait Martin Slosiarik.