2025. július 17., 15:16

Mikor kerül fókuszba a nők egészsége? Gergely Papp Adriannát kérdeztük

A kormányok négyévente, vagy még sűrűbben változnak és mindig jön egy megváltó szerepében tetszelgő miniszter vagy kabinet, akik a családpolitikát újragondolják. Miközben ez szorosan összefügg a női egészséggel. Elég, ha csupán a szaporodásra gondolunk. Egyáltalán nem mindegy, milyen egészségi állapotban és mikor szülnek a nők, tudjuk meg Gergely Papp Adriannától, a Magyar Szövetség Nőtagozatának elnökétől, akik a női egészséget jobban a jobban a fókuszba szeretnék állítani.

Slachta Margit, konferencia, Kassa
Gergely Papp Adrianna a Slachta Margit életéről tartott konferencián
Fotó: Fábián Gergely

"A szociál- és családpolitika, úgy gondolom, szorosan össze kell, hogy függjön az egészségpolitikával. A nőknek, ahhoz, hogy anyává váljanak, fontos a biztonság. Nemcsak az anyagi, hanem az is, hogy megkapják azt az egészségügyi ellátást, amit megérdemelnek.

Jelenleg még ott tartunk, hogy sok nő él menstruációs szegénységben, vagyis nem tudja miből megvásárolni a higiéniai eszközöket. Vagy felhozhatnám például a fogamzásgátló tablettákat is, amelyek nincsenek ingyen, és a nehezebb életkörülmények között élő nők nem engedhetik meg maguknak, hogy megvegyék. Ennek a következménye lehet aztán a nem kívánt terhesség és az abortusz. Ami pedig éppen a napokban ütötte ki nálam a biztosítékot, az a mellszonográfia fizetőssé tétele. Valóban ezen kell spórolni?”

– sorolja azokat a dolgokat, amelyeken lehetne változtatni, ha volna akarat. Ez utóbbi azonban még megyei szinten se nagyon van, hogy az országosról ne is beszéljünk.

Szerinte a nők egészsége, életük változásai, különböző fázisai olyan természetesen vannak kezelve, mintha ezekkel nem is kellene foglalkozni. Mintha ezzel nem is kellene törődni.

„Slachta Margit, aki az első nő volt a magyar parlamentben, már a maga korában rámutatott, hogy ha a nők továbbra is olyan körülmények között fognak dolgozni, mint az ő idejében, akkor sokkal kevesebb gyermek jön a világra, mert nem lesz idejük se szülni, se beteg gyereket ápolni. Már ő kimondta, hogy a nőket a megváltozott szociális és életkörülményekhez képest kell kezelni. Azóta szinte fénysebességgel változik az élet és még mindig akadnak olyanok, akik azzal példálóznak, hogy nagyanyáink még az árokparton szültek…

Egy olyan túlhajszolt világban élünk, amiben – különösen a nőkre – rengeteg teher hárul. Helyt kell állniuk a családban, a munkahelyükön és gyakran még idős szüleik, esetleg unokáik gondozásában is. Hogy ez a hatalmas teher milyen következményekkel jár az egészségükre, azt még csak nem is vizsgálják. Minden tudományos vizsgálatot általában férfiakra szabnak, hiányoznak a női minta alapján nyert eredmények”

– fűzi hozzá a Nőtagozat elnöke.

Ultrahang
Fotó:  Freepik

Úgy véli, a mindenkori kormánynak sokkal jobban oda kellene figyelnie a női problémákra „szakosodott” civil szervezetek hangjára, véleményére, figyelmeztetéseire. Legfőbb ideje lenne kielemezni, mi az oka annak, hogy nem akarnak szülni a nők, vagy pedig elodázzák. Már csak a jövő szempontjából is.

Gyakran megkapjuk mi, nők, hogy tovább élünk, mint a férfiak. Itt a Nőtagozatban is rámutattunk már, hogy ez önmagában még nem főnyeremény, hiszen a nők keresete jóval kevesebb, mint a férfiaké, s emiatt a nyugdíjuk is jóval alacsonyabb. Egy egyedülálló nő számára az időskor komoly anyagi kihívást jelenthet, nem is beszélve az egészségi gondokról. Tudomásom szerint a kormány olyan változtatást tervez, miszerint a gyesen töltött időt munkaidőnek számítanák, amivel magasabb lehet a nők nyugdíja. Legfőbb ideje, hogy a nők ne legyenek „büntetve” azért, mert szülnek, és egy időre otthon kell maradniuk a gyerekekkel.

Azt gondolom, ha mindenki más szempontból közelíti meg a nők problémáit, nem születhetnek jó döntések. Ha viszont sok vélemény hangzik el és azokat ütköztetik, akkor az arany középutat, az okos kompromisszumot könnyebb megtalálni. Ezért kellenek a civil szervezetek, akik szót emelnek a nőkért, ha kell, kongatják a vészharangot, főleg, ha törvénymódosítás készül vagy valami elfogadhatatlan változást lengetnek be. Persze még jobb lenne, ha a politikában a mostaninál sokkal több nő lenne” – jegyzi meg Gergely Papp Adrianna.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék