Mikor kerül fókuszba a nők egészsége? Gergely Papp Adriannát kérdeztük
A kormányok négyévente, vagy még sűrűbben változnak és mindig jön egy megváltó szerepében tetszelgő miniszter vagy kabinet, akik a családpolitikát újragondolják. Miközben ez szorosan összefügg a női egészséggel. Elég, ha csupán a szaporodásra gondolunk. Egyáltalán nem mindegy, milyen egészségi állapotban és mikor szülnek a nők, tudjuk meg Gergely Papp Adriannától, a Magyar Szövetség Nőtagozatának elnökétől, akik a női egészséget jobban a jobban a fókuszba szeretnék állítani.

"A szociál- és családpolitika, úgy gondolom, szorosan össze kell, hogy függjön az egészségpolitikával. A nőknek, ahhoz, hogy anyává váljanak, fontos a biztonság. Nemcsak az anyagi, hanem az is, hogy megkapják azt az egészségügyi ellátást, amit megérdemelnek.
– sorolja azokat a dolgokat, amelyeken lehetne változtatni, ha volna akarat. Ez utóbbi azonban még megyei szinten se nagyon van, hogy az országosról ne is beszéljünk.
Szerinte a nők egészsége, életük változásai, különböző fázisai olyan természetesen vannak kezelve, mintha ezekkel nem is kellene foglalkozni. Mintha ezzel nem is kellene törődni.
„Slachta Margit, aki az első nő volt a magyar parlamentben, már a maga korában rámutatott, hogy ha a nők továbbra is olyan körülmények között fognak dolgozni, mint az ő idejében, akkor sokkal kevesebb gyermek jön a világra, mert nem lesz idejük se szülni, se beteg gyereket ápolni. Már ő kimondta, hogy a nőket a megváltozott szociális és életkörülményekhez képest kell kezelni. Azóta szinte fénysebességgel változik az élet és még mindig akadnak olyanok, akik azzal példálóznak, hogy nagyanyáink még az árokparton szültek…
– fűzi hozzá a Nőtagozat elnöke.
Úgy véli, a mindenkori kormánynak sokkal jobban oda kellene figyelnie a női problémákra „szakosodott” civil szervezetek hangjára, véleményére, figyelmeztetéseire. Legfőbb ideje lenne kielemezni, mi az oka annak, hogy nem akarnak szülni a nők, vagy pedig elodázzák. Már csak a jövő szempontjából is.
Azt gondolom, ha mindenki más szempontból közelíti meg a nők problémáit, nem születhetnek jó döntések. Ha viszont sok vélemény hangzik el és azokat ütköztetik, akkor az arany középutat, az okos kompromisszumot könnyebb megtalálni. Ezért kellenek a civil szervezetek, akik szót emelnek a nőkért, ha kell, kongatják a vészharangot, főleg, ha törvénymódosítás készül vagy valami elfogadhatatlan változást lengetnek be. Persze még jobb lenne, ha a politikában a mostaninál sokkal több nő lenne” – jegyzi meg Gergely Papp Adrianna.