2025. július 26., 18:03

Megdöbbentő minisztériumi kijelentések a Kult Minor jövőjéről – portálunknak nyilatkozott a magyar pályázó

Csütörtökön, Pozsonyban, a Kulturális Minisztériumban tartották a Kisebbségi Kultúrát Támogató Alap (Kult Minor) igazgatói posztjára jelentkező pályázók meghallgatását. Az azóta eltelt két nap alatt többször írtunk arról, hogy a kulturális minisztérium teljes hírzárlatot hirdetett a kiválasztási folyamatnak ezzel a részével kapcsolatosan is; illetve ismertettük, hogy a kiszivárgott hírek alapján egy egyértelműen részrehajló döntési vágy működhetett a bíráló bizottság több tagjánál.   

Lengyel Diana
Lengyel Diana a magyar nemzetiségű pályázó
Fotó: Lengyel Diana archívuma

Felvettük a kapcsolatot Lengyel Dianával, a pályázaton induló magyar nemzetiségű marketing menedzserrel, hogy közvetlenül egy pályázó szemszögéből is bemutathassuk a rendkívül szokatlan módon lebonyolított eseményt. A beszélgetés során olyan részletekre derült fény, amelyek nem csak a mostani, vélhetően előre „lejátszott” igazgatóválasztás körülményeit viszik még távolabb a normális és elfogadott lebonyolítástól, hanem részleteket árul el arról is, hogy a kulturális kormányzat milyen terveket szőhet a Kult Minor további működésével kapcsolatosan. 

Már maga a rendelkezésre álló idő meglepő volt, hiszen csak tíz percet kaptam a Kult Minor fejlesztésével kapcsolatos projekt bemutatására, miközben egy 8,8 milliós büdzséjű intézményről van – kezdi beszámolóját Lengyel Diana, s hozzáteszi, hogy az ilyen rövid lehetőség komolytalanná teszi a meghallgatást, hiszen egy asszisztensi állásinterjún is több ideje van a jelentkezőnek a bemutatkozásra.

További meglepetés volt a számára, hogy egyetlen kérdést sem kapott a szakmai felkészültségét és tapasztalatát illetően, miközben majd két tucatnyi foglalkoztatott munkáját kell az igazgatónak irányítania. A bizottság egyes tagjaitól érkező kérdések viszont azt árulták el, hogy a kérdezők többsége nincs tisztában azzal, hogy hogyan működik az Alap, illetve, hogy mi az Alap funkciója. 

Ezek, mondhatjuk, személyes jellegű kérdések. Ám ezek után a magyar nemzetiségű marketing menedzser arról számolt be, hogy a minisztérium pénzügyi osztályán dolgozó egyik bizottsági tag arról beszélt, hogy a költségvetési megszorítások és a spórolás miatt megvalósíthatatlanok azok az elképzelések, amelyeket pályamunkájában felvázolt. Ez a felvetés arra utal, hogy a bizottsági tag nincs azzal tisztában, hogy a törvény által megállapította, a Kult Minornak járó fix összegről van szó, amely éppen ezért nem lehet függvénye a megszorító intézkedéseknek. 

(A magunk részéről, kétkedő alapállásból egy ilyen kérdést akár arra utalónak is felfoghatunk, - főleg, ha a minisztérium egyik pénzügyi szakembere mondja, - hogy az állam a Kult Minor keretösszegének esetleges csökkentésén gondolkodik?!)

Diana elmondta, hogy ugyanez a szakember arra is felhívta a figyelmét, hogy a Kult Minor rendelkezésére álló keretösszeg növekedésével nem számíthat. 

(Ez a megállapítás, egyebek mellett azért is érdekes, mert az támogatásra és működésre fordítható összeg egyáltalán nem követi az infláció növekedését, s ahogy azt Mózes Szabolcs, a Magyar Szövetség sajtótájékoztatóján bejelentette, számításaik szerint már csak emiatt is a reális keretösszegnek már jóval 10 millió felett kellene járnia.)  

Beszélgetőpartnerünk ehhez hozzátette, hogy projektje nem is számolt ilyen növekedésével, részéről az jöhet számításba, hogy a működésre fordítható összeget másként osztják fel, mint eddig, és ennek eredményeképpen vehetnének fel újabb pénzügyi kontrollereket. 

Lengyel Diana
Lengyel Diana a párjával érkezik a választásra
Fotó:  Somogyi Szilárd

Szinte hitetlenkedve fogadtuk a pályázó azon információját, hogy a bíráló bizottság elnöki posztját Ľubica Strážayová töltötte be. Róla annyit mindenképpen érdemes elmondani, hogy 

  • a minisztérium államnyelvi osztályának, a köznyelvben nyelvrendőrségként elhíresült részlegnek az igazgatója
  • az SNS színeiben indult a parlamenti és az önkormányzati választásokon
  • elismeri a Tiso-féle Szlovák Államot

Ezt most nem is akarnánk ragozni, hiszen virágozzon minden virág – a problémát abban látjuk, hogy miért az sns-es, Tiso államát elismerő nyelvrendőrt nevezték ki a kisebbségi kulturális alap igazgatójáról döntő bizottság élére?

Strážayovától a jelölt meg is kapta a „megfelelő” kérdést, amely így szólt: Hogyan szeretné elérni azt, hogy a többségi nemzet jobban megjelenjen a kisebbségi eseményeken? – majd monda is, hogy miképpen is képzeli ezt el. Hívjanak meg több szlovák fellépőt és legyen szlovák műsorvezetés. Lengyel udvariasan figyelmeztette a kérdezőt, hogy a Kult Minor Alapszabályzatának mindjárt a legelső pontja arról szól, hogy a kisebbségek megőrizzék nyelvi és kulturális identitásukat. Az eszébe is jutott, hogy vajon a vietnámi kisebbség táncházába például a Lúčnica táncegyüttest kellene elhívnia? Vagy ha a ruszinok kiadnak egy a ruszin kultúráról szóló könyvet, akkor azt szlovákul kellene megjelentetni? – osztotta meg velünk gondolatait Diana.

Rosszindalatú megjegyzésünkre, hogy ez akár azt is jelentheti, hogy a kulturális minisztérium ezután elvárná, hogy a Kult Minor pénzének egy részét már a többségi nemzethez tartozó művészeknek, társulásoknak kell akkor majd kifizetni? Lengyel szerint ez a Kult Minor céljaival való szembemenést jelentené, hiszen a szlovák kultúra támogatására létezik egy teljesen különálló alap, a Fond na podporu umenia –  Művészeti alap.

A pályázó mindezek alapján azt következtetést vonta le, hogy a kérdező még az első sorát sem olvasta el a Kult Minorról szóló törvénynek. Ráadásul, teszi hozzá, a Kult Minornak van külön kerete az interkulturális projektek támogatására, s éppen az ilyen projektek kell, hogy elősegítsék a nemzeti közösségek közti együttműködést. A Kult Minor igazgatója nem gyakorolhat nyomást például a Csemadok elnökére, hogy a Matica Slovenskával szervezzenek közös rendezvényt! Személy szerint Lengyel külön is örülne annak, hogy ha lenne szlovák – magyar vagy orosz – ukrán projekt a traumák feldolgozását elősegítendő, de a Kult Minor igazgatójának nem jogköre vagy feladata, az ilyen rendezvények kezdeményezése. Ettől függetlenül Lengyel természetesnek veszi, hogy kinevezése esetén találkozna az összes Szlovákiában elismert nemzeti kisebbségi közösség képviselőivel. 

Ezek az általunk legfontosabbnak tartott információk Lengyel Diana beszámolójából, amelyet a legmeglepőbbeknél mindjárt kommentáltunk is. A magyar nemzetiségű jelölt ehhez hozzátette, lehet, hogy ezekkel a felvetésekkel csak a személyét akarták tesztelni, bár ezt ő is csak kis valószínűségűnek tartja. Másik okként azt látja, hogy a bizottság több tagjának ismeretlen volt a téma és a Kult Minor működésével sem voltak tisztában. 

A sajtóban elhangzott találgatásokat, feltevéseket Lengyel nem akarta kommentálni, s ahhoz sem akart hozzászólni, hogy a Magyar Szövetség által kezdeményezett törvényességi vizsgálat vajon milyen eredménnyel zárulhat, s augusztus 1-jén lesz-e, aki belépjen a Kult Minor igazgatói funkciójába? A minisztérium legkésőbb július utolsó hétfőjére ígérte számára a pályázat eredményéről szóló hivatalos választ.

Kedves Olvasó! A legintenzívebb támadásnak van kitéve a kisebbségi kultúra támogatási rendszere. 

A minisztérium Szlovák Nemzeti Párti (SNS) vezetése 24 nap alatt a nyilvánosság teljes kizárása mellett lefuttatott egy pályázatot, amelyről egyetlen érdemi adatot nem tudhattak meg azok, akiket ez érint – a nemzeti közösségek tagjait. 

A minisztérium olyan bíráló bizottságot hozott létre, amelynek öt tagjából csak egyetlen személy tartozik a nemzeti kisebbségi közösségekhez. A többi négy tag a minisztérium alkalmazottja, tehát függőségi viszonyban van a pályázat kiírójával, ráadásul, közülük kettő az ún. nyelvrendőrség tagja is, egyik közülük pedig ennek a részlegnek az igazgatója, aki szlovák nemzeti párti funkcionáriusi tapasztalattal is rendelkezik, ami persze nem baj, hiszen legyen mindenki annak a pártnak az elkötelezettje, amelyiknek akar. Csak ilyen háttérrel ne vegyen részt kisebbségi kultúrák megmaradását támogató intézményekről való döntésekben. Lengyel Dianának pedig azt kívánjuk, hogy legyen lehetősége egy korrekt körülmények között tartandó reális pályázatra!   

A legfontosabb, legtöbbünket érintő kívánságunk pedig, hogy azok a mondatok – gondolatok, amelyek a Kult Minor jövőjét vagy finanszírozási keretének szűkítését esetleg annak más célokra való felhasználását jelentenék – legyenek csak egy átmeneti vezetés elszólásai! 

Mindenki számára világos, hogy a szlovákiai magyarság az itt élő nemzeti közösségek több mint a két harmadát jelenti. Minden kult minoros visszalépés, minden negatív irányba tett változás tehát elsősorban a magyarságot érinti. Pártállástól, politikai szimpátiától függetlenül minden közéleti hanggal bíró egyénnek, csoportnak és társulásnak fel kell emelnie a hangját a mostani történések ellen!

 


 

Megosztás
Címkék

Hozzászólások

Fehér István 2025. 07. 27., v - 07:51

Tombol a kisebbségi komplexus! A tolvaj egész életében a zsákmányt félti, mert tudja, hogy nem ő a tulajdonosa a lopott holminak!
A szőke ciklon teljességében alkalmatlan a miniszteri posztra! Maradt az, aki mindig is volt - egy soviniszta, pofátlan, tudatlan liba!