Még nem dőlt el, hogy ki lesz a Kult Minor igazgatója
Ahogy arról már korábbi írásunkban beszámoltunk, csütörtökön zajlott a Kisebbségi Kulturális Alap (Kult Minor) igazgatói posztjára jelentkező jelöltek minisztériumi meghallgatása. A legnagyobb titokban és az újságírókat, s ezzel a nyilvánosságot kizáró körülmények között lezajlott meghallgatás bár rövid idő alatt megtörtént, több „érdekes” információval szolgált. Az első és legmeglepőbb, hogy az öttagú bíráló bizottságban két helyet is elfoglaltak az államnyelv-védelmi dolgozók, illetve, hogy az ötből csak egy személy, Kállay András érkezett a minisztériumon kívülről, pontosabban a Kisebbségi Tanácsból.

A nyelvrendőrség jelenléte nagyban befolyásolta az egész esemény jellegét, hiszen ahogy arról egyik forrásunk tájékoztatott, az egyetlen magyar pályázó, Lengyel Diána felzaklatva jött ki a meghallgatásról.
Ezen nem is lehet csodálkozni, hiszen ahogy megtudtuk, a nyelvvédelmisek a Kult Minor témakörétől idegen témákról érdeklődtek, sőt, olyan provokatív kérdések is elhangzottak, hogy igazgatóként mennyire tartaná fontosnak, hogy a kulturális események szlovák műsorvezetést kapjanak?
A meghallgatás további érdekessége, hogy a magyar bizottsági tag, Kállay András nem titkolta, meglátása szerint a minisztériumi döntnökök részrehajló módon pontozták az egyes jelölteket, aminek eredményeképpen abnormális különbség alakult ki a másik jelölt, a sároseperjesi Ján Štovka fényképész és a már említett Lengyel Diána marketingmenedzser között. Kállay azt azonban nem árulta el, hogy melyik jelölt javára alakult ki a nagy előny.
Természetesen a környezet és a minisztérium ráutaló magatartása azt sejteti, hogy Ján Štovka lett a csütörtöki befutó, ezt most, csütörtök este még biztosan nem lehet tudni.
Mint ahogy azt sem lehet tudni, hogy ha Štovka végzett a meghallgatások után az első helyen, vajon a már sok meglepetést okozó miniszterasszony, Martina Šimkovičová ki is nevezi-e őt a Kult Minor igazgatójának? Ezt biztosra nem vehetjük, de mégis több okból számíthatunk akár erre.
Az egyik ok Hodossy Soňa személye, aki csütörtökön betegség miatt nem vehetett részt a meghallgatáson, ám minisztériumi körökből érkezett információ szerint a legjobb pályamunkát ő nyújtotta be.
Ha mi kulturális miniszterek lennénk, akkor törekednénk arra, hogy a legjobbat választhassuk. Lehet, hogy ebben az esetben Šimkovičová is így fog gondolkodni. További el nem hanyagolható ok, hogy a Magyar Szövetség remélhetően nem fogja szó nélkül hagyni, hogy ilyen, egyszerre formális és nevetséges körülmények között lezajlott választás eredményeképpen kerüljön igazgató a nemzeti közösségünk kultúrájának fejlődését oly nagy mértékben meghatározó intézmény élére.
És ne feledjük a másik parton álló, de a magyarság alapvető érdekvédelmét folyamatosan szem előtt tartó Gyimesi György potenciálját sem. Biztosak lehetünk benne, hogy gyors reagálását és kapcsolati tőkéjét nyilván ő is a kívánt cél érdekekében használja az előttünk álló rövid idő alatt, bár a csütörtöki események azt mutatják, hogy a minisztérium vezetése mintha át-átcsúszna az egyre erősebb ember, a minisztérium szolgálati osztályának vezetője, Lukáš Machala kezébe. Róla mindennél többet mond el, hogy a nagymegyeri termálfürdő igazgatójaként az első feladatai között tüntette el a magyar nyelvű feliratokat.
Az idő kevés, a Kult Minornak még nincs meg az új, kinevezett igazgatója. Addig, amíg Martina Šimkovičová aláírja az új igazgató kinevezését még hosszú és nehéz órák s talán napok telnek el. Aki most a Kult Minornak kisebbségbarát támogatást szeretne, nagy társadalmi kontroll mellett, annak mindent meg kell tennie, hogy a kulturális tárca vezetését a jó irányba terelje.