Ki lesz Sulík utódja? Egyesülhet a PS és az SaS?
Az SaS-nél hamarosan új vezetőt választanak. Richard Sulík pártelnök ugyanis bejelentette, hogy átadja helyét, de továbbra is együtt dolgozik a párttal, tiszteletbeli elnökként. De vajon ki lesz Sulík utódja?
Az SaS élére ketten is pályáztak. A volt oktatásügyi miniszter Branislav Gröhling, illetve Marián Viskupič.
Az utóbbi a héten jelentette be, hogy
családi okokra hivatkozva kiszáll a versenyből, és Branislav Gröhlinget támogatja.
A döntéssel kapcsolatosan felmerülhet a kérdés, hogy mi lesz az SaS irányvonala, hiszen Viskupič képviselte a jobboldali szárnyát a SaS-ben.
Többen úgy vélik, hogy
Gröhling balra vezetné a pártot, és idővel a PS (Progresívne Slovensko) bedarálna őket.
A postoj.sk kommentátora, Lukáš Krivošík legutóbbi írásában is azt fejtegeti, hogy Gröhling vezetésével az SaS elveszítené azt a jobboldali gazdasági, neoliberális arculatát, melyet Richard Sulík egykoron kiépített és megtartott.
Krivošík ugyanis attól tart, ha Gröhling fogja vezetni a pártot, akkor nehezen lehet majd különbséget tenni a PS és az SaS között, hiszen míg a PS egy balliberális irányvonalat követ, addig az SaS politikája markánsan jobboldali.
A szerző szerint ha az SaS a PS politikáját fogja követni, akkor előbb vagy utóbb, de a progresszívek bedarálják őket. Krivošík azonban azt is írja, hogy ennek nem kell feltétlenül így történnie, hiszen a tiszteletbeli elnök továbbra is Sulík marad, akinek sikerült megőrizni az SaS jobboldali politikáját. Ugyanakkor elkövette azt a hibát, hogy nem nevelte ki utódját. Az ő időszaka alatt több meghatározó politikus is távozott a közelmúltban, mint Jozef Rajtár, Juraj Miškov, Ľubomír Galko, Lucia Ďuriš Nicholsonová és a sort lehetne folytatni. Az előző ciklusban azonban több meghatározó politikus is érkezett a kettészakadt Za ľudíból. Mária Kolíková, Vladimíra Marcinková, mindenképpen erősítés az SaS-nek, de őket inkább a PS-ben lehetne leginkább elképzelni, hiszen a kultúretikai témáknál sokkal közelebb állnak a progresszívekhez.
A progesszívek is tudják, hogy egy más vezetésű SaS-el sokkal szorosabb lenne az együttműködés. Olyannyira, hogy akár egy idő után egyesülhetne a két párt. Krivošík szerint azonban ez az egyesülés nem feltétlenül jönne jól Šimečkáéknak.
Számukra ideálisabb lenne egy 5-6 százalékos SaS, akikre szövetségesként tekinthetnek, ráadásul a parlamentben a PS-szel együtt csak az SaS szavazza meg a kultúretikai témákat, törvényjavaslatokat.
Krivošík szerint kár lenne, ha az SaS elveszítené a jobboldali arculatát, hiszen ebben a válságos időkben nagy szükség van egy piacorientált, gazdasági jobboldali, neoliberális pártra.
A štandard.sk hasábjain megjelent egy interjú, melyben Gröhling leszögezi, hogy az SaS és a PS nem fog egyesülni. Branislav Gröhling világosan elmondja, hogy
az SaS jobboldali, míg a PS baloldali párt, ezért kizártnak tartja az egyesülést.
Richard Sulíkkal több dologban is egyetért. Neki sem tetszik, hogy az Európai Unión belül a belső égésű motorokat betiltanák, illetve a vétójog eltörlésében sem ért egyet az Európai Unióban.
Ugyanakkor több dologban változtatna, elmondása szerint az új elnökséggel meg kell beszélni az SaS további stratégiáját.