2022. február 14., 11:10

Ha fele annyit foglalkozott volna a kisebbségi jogokkal, mint a szivárványos mozgalommal, akár elégedettek is lehetnénk

Március 29-én lejár a jelenlegi emberjogi ombudsman, Mária Patakyová hivatali ideje, így a parlament márciusi ülésén új emberjogi biztost kell a testületnek választania. Patakyovát 2017. február 8-án választották meg a képviselők a Most-Híd jelöltjeként.

Mária Patakyová
Az ombudsman 2020-as évről tartott jelentésén sem tolongtak a képviselők
Fotó: TASR

Az ombudsmant a parlament választja öt évre, egy-egy jelölést legalább 15 parlamenti képviselőnek kell támogatnia. Az emberjogi biztos független intézmény, amelynek célja az alapvető emberi jogok és szabadságjogok védelme, illetve a figyelem felhívása a jogsértésekre és jogorvoslat kérelmezése.

Egyelőre úgy tűnik, nem tülekednek a jelöltek a posztért. Az érdektelenséget bizonyára az is okozza, hogy

a kormánykoalíciót, de az ellenzéket sem érdekelte túlságosan az utóbbi években az ombudsman intézménye, ami abban is megnyilvánult, hogy a képviselők többsége rendre ignorálta az emberjogi biztos évértékelő parlamenti jelentéseit.

Az utóbbi években többnyire csak néhány képviselő ülte végig az ombudsmani jelentéseket, a szavazások során pedig többször is előfordult, hogy nem volt kellő szavazatszám ahhoz, hogy a jelentéseket a parlamenti testület tudomásul vegye.

Vitathatatlan, hogy több fontos kérdés terítékre került az öt év alatt

Így volt ez például az emberjogi biztos asszony 2019-es és 2020-as évekre vonatkozó parlamenti évértékelő jelentése során is.  Az ombudsmani hivatal weboldalán található adatok alapján Az elmúlt öt évben évente átlagosan több mint kétezer beadványt kapott a hivatal, amelyekből évente körülbelül 170 esetben állapították meg, hogy sérültek az alapvető jogok és szabadságjogok.

Ötéves tevékenysége során az ombudsman többször is felhívta a figyelmet az elítéltek jogainak jobb védelme fontosságára, ami végül törvénymódosítási javaslathoz is vezetett, figyelmeztetett az őrizetbe vett személyek méltóságon aluli körülmények közti elhelyezésére, de többször felhívta a figyelmet a bírósági eljárásokban tapasztalt felesleges késlekedésekre is, ami azt bizonyítja, hogy az igazságszolgáltatási rendszer nem kellően hatékony és működőképes.  Emellett figyelmeztetett a Szociális Biztosító eljárásainak vagy a restitúciós eljárások elhúzódására is.

Kifogásolta a roma diszkriminációt, foglalkozott a törvénytelen sterilizálásokért járó kárpótlásokkal, felvetette a nők reproduktív jogainak vagy a szülési ellátás javításának a kérdését is, figyelmeztetett a korrupció terjedésére, vizsgálta a biztonsági erők és más kormányzati intézmények képviselői által elkövetett hatalommal való visszaélésről szóló bejelentéseket. 2020-ban a pandémiával kapcsolatos beadványok kerültek leginkább górcső alá, ezek kapcsán az ombudsman

a kötelező állami karantén végrehajtásának hiányosságaira hívta fel a figyelmet, és a rendszer újraértékelését javasolta, hogy a megvalósítás során ne sérüljenek az alapvető jogok.

A szivárványos felvonulások kitartó támogatója

Szót emelt a gyermekek és idősek vagy a társadalom peremére került embercsoport védelme érdekében, felhívta a figyelmet a generációs szegénységre és csaknem minden évértékelő jelentésében hallatta a hangját a LMGBT csoporthoz tartozók jogainak védelmében, elítélte a leszbikusok, melegek, biszexuálisok, transzneműek és interszexuálisok elleni gyűlöletbeszédeket. 2019-ben például az azonos nemű párok számára az egyenlőséget biztosító minimális jogi keretet szorgalmazta a parlamentben, és azt bizonygatta, hogy ezzel nem az Alkotmányt támadja, amely a házasságról úgy beszél, mint egy férfi és nő közötti egyedülálló szövetségről.

Bár kétségkívül több hasznos dolgot is szorgalmazott, a leginkább mégiscsak a szivárványos menetek támogatásáról híresült el, amit több parlamenti képviselő is rossz néven vett tőle.

Patakyová háromszor is részt vett hivatali ideje alatt a szivárványos meneten (többször valószínűleg csak azért nem, mert a koronavírus-járvány miatt azok is elmaradtak), és jelképesen azzal is szolidaritást vállalt a felvonulókkal, hogy az ombudsmani iroda ablakából egy szivárványos zászlót lógatott ki. A Most-Híd annak idején kiállt mellette, koalíciós partnere, az SNS rosszallása ellenére is.

A magyarokat érintő ügyeket nem vette észre

A bennünket, magyarokat érintő ügyek azonban messze nem kerültek olyan arányban a látókörébe, mint a szivárványos menetek. A Szövetség portálunknak eljuttatott állásfoglalása szerint a párt tisztában van azzal, hogy Mária Patakyová megbízatási idejének második fele a koronavírus által kikényszerített intézkedések kivizsgálásával telt, s hogy a COVID-19 megbetegedéssel kapcsolatos világjárvány miatt új kérdések kerültek előtérbe. A biztos hivatala ezen a téren a Szövetség szerint is hasznos munkát végzett.

A sokféle emberjogi kérdés mellett az emberjogi ombudsman évi jelentései azonban a világjárvány előtt sem foglalkoztak az itt élő magyarokat érintő legsúlyosabb visszaélésekkel.

Az ő megbízatási ideje alatt derült fény arra, hogy a szlovák állam a Beneš-dekrétumokra hivatkozva sajátított, sajátíthatott ki földeket az R7-es gyorsforgalmi út és a D4-es körgyűrű építése kapcsán. A telekelbozások ügye Brüsszelbe és Strasbourgba eljutott, és ezek a történések az ombudsman figyelmét sem kerülhették el, hiszen a Szövetség elődpártjai levélben fordultak Mária Patakyovához.

Az emberjogi biztos az intézmény függetlenségére hivatkozva a szakmai találkozó lehetőségét eleve kizárta, és a kisajátítások körülményeinek kivizsgálását sem kezdeményezte”

– fogalmazott a Szövetség. 

Az ombudsman 2020-as éves jelentése után (amelyet 2021. április 20-án mondott el a parlamentben) a Szövetség elődpártjai sajtóközlemény formájában is kifejezték emiatt a tiltakozásukat. „A dokumentum 150 oldalon tárgyalja a legkülönfélébb emberi jogi sérelmeket, ám meglepetésünkre az állam által elkövetett ingatlanelkobzások nem szerepeltek a listán – hívta fel akkoriban a figyelmet a hiányosságra a Szövetség.

Elszomorítónak tartom, hogy az ombudsmani jelentés nem foglalkozik egy 9,5 százalékos közösség fontos ügyével, pedig az emberjogi biztosnak pont az lenne a feladata, hogy az ilyen jogsérelmekre rámutasson, és ráirányítsa a politikum és a közvélemény figyelmét”

– nyilatkozta akkor az ombudsmani jelentés kapcsán Forró Krisztián, akkori MKP-elnök.

A Szövetség szerint ezek alapján úgy tűnik, hogy Patakyová asszony elődjeihez hasonlóan érdemben még a sajtónyilvánosságot kapott magyar vonatkozású visszaélésekkel sem foglalkozott.

Ha ezt megtette volna, nagy valószínűséggel megakadályozhatta volna azt, hogy a Beneš-dekrétumokra 2020 után bárki is hivatkozhasson”

– fogalmazott a párt az állásfoglalásában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.