Emberhez méltó időskor – hogyan segíthetnek az önkormányzatok
Az öregedés az emberi élet természetes velejárója, megakadályozni nem lehet, talán csak lassítani némileg a folyamatot. A produktív világ gyakran mégis úgy tekint az idős emberekre, mint egyfajta teherre. Nincs időnk az idősekkel foglalkozni, mert egyre többet kell dolgoznunk, hogy jobban élhessünk. Az öregek így sok esetben magukra maradnak.
A statisztikák is azt mutatják, hogy az idős emberek a társadalmak egyre nagyobb hányadát teszik ki Európa-szerte. Ezzel arányosan növekszik azoknak a száma is, akik gondoskodásra szorulnak, ami egyre nagyobb terheket ró az otthoni és az intézményi idősgondozásra, s természetszerűleg az önkormányzatokra is. Az átlagember számára nem mindig világos, hol keressen segítséget és támogatást az idősek ellátásához, ráadásul a vonatkozó törvények folyamatosan változnak.
Amellett, hogy az idősgondozó létesítmények sok esetben megfizethetetlenek a kispénzű nyugdíjas számára, gyakran hónapokat is várniuk kell az időseknek egy-egy szabad helyre. Ezért aztán minden segítség jól jön, amit az önkormányzatok nyújtani tudnak. Orosz Csaba, Somorja polgármestere is fontosnak tartja az idősek megfelelő ellátását és a támogatásukat.
– mondta a polgármester hozzátéve, a létesítményt, amely már korábban is létezett kisebb kapacitással, két szakaszban sikerült felújítaniuk. „Mivel semmilyen pályázati kiírást nem tudtunk megpályázni, saját erőből újítottuk fel a létesítményt, amely nagyon komfortos lett. A város tulajdonában lévő idősek otthona nem haszonjelleggel működik, az állam is támogatja, de bizonyos szinten hozzá kell járulni a költségekhez az ottlakóknak is.
Amint azt a polgármester elmondta, a város működtet gondozószolgálatot is. „A munkaerőből azonban mindig hiány van a főváros és Ausztria közelsége miatt, mivel ott kétszer vagy háromszor akkora bérért tud munkát vállalni az, akinek ilyen képesítése van, de igyekszünk annyi gondozót biztosítani, amennyire igény van” – fűzte hozzá Orosz Csaba.
A polgármester szerint emellett igyekeznek az idős embereknek különféle programokat biztosítani, hogy azok minél tovább megtartsák vitalitásukat.
„Ennek érdekében nyugdíjas klubokat is működtetünk. A régi épületet az elmúlt hetekben bontottuk le, és a közeljövőben ugyancsak önkormányzati költségvetésből egy nagyon komfortos nyugdíjas klubot építünk fel a helyén. Bízunk benne, hogy egy éven belül fel is épül az épület” – mondta a polgármester hozzátéve, ez ad majd új otthon a meglévő négy nyugdíjas klubnak.
– mondta Orosz Csaba polgármester hozzáfűzve, nagy számban ki is használják a helyi idősek ezt a lehetőséget, hiszen nem mindegy, hogy a kispénzű nyugdíjasok 3,50 euróért vagy 2,50-ért kapják-e az ebédet.
Vidéken sokan inkább maguk gondoskosnak az idős hozzátartozóikról, vagy az otthoni idősgondozást részesítik előnyben, ha van ilyen, ahelyett, hogy valamilyen idősgondozó létesítménybe helyeznék el őket. A szakemberek is azt tanácsolják, ha lehet, inkább otthoni környezetben gondoskodjunk idős szüleinkről vagy nagyszüleinkről, hiszen így megelőzhetők például a különféle fertőzések, és különösen az, hogy az idős ember feleslegesnek érezze magát, vagy hogy idegen környezetben kelljen leélnie utolsó éveit.
Az otthoni környezet nemcsak a fizikai, hanem a lelki állapotot is pozitívan befolyásolja. Az idősek gondozásának legmegfelelőbb módja, ha egy családtag gondoskodik róluk, akit jól ismernek, és akiben megbíznak. Az idős ember sokkal jobban érzi magát a megszokott környezetben, ami minden bizonnyal a fizikai állapotát is befolyásolja. Persze, vannak esetek, amikor ez nem megoldható.
– mondta portálunknak Varga Tibor, kaposkelecsényi polgármester hozzáfűzve, jellemzően azonban inkább családi körben gondoskodnak náluk az emberek az idősekről.
A Galántai járásban több idősgondozó létesítmény is van, és itt található a magánkézben lévő nádszegi hospice is, amely az ország első ilyen jellegű létesítményei közé tartozik. Egyrészt itt találhatnak biztonságos otthonra és megfelelő ellátásra a falunkból is azok az idős emberek, akiknek az ellátását például az egészségi állapotuk miatt a család nem tudja felvállalni, fogalmazott portálunknak Agócs Gergely, Királyrév polgármestere.
„Saját idősgondozó létesítményünk nincs, a másik ilyen közeli létesítmény a községi fenntartású idősek otthona Alsószeliben, ide helyeznek el még a faluból több gondozást igénylő idős embert” – mondta a polgármester hozzáfűzve, mivel sok esetben a hozzátartozók sem tudják, mi az elhelyezési folyamat hivatalos menete, az önkormányzat segít ennek az intézésében.
– tette hozzá a polgármester, aki szerint a faluban nagyrészt azonban családon belül megoldják az idősebbek gondozását.
„A faluban nem működik már a gondozószolgálat sem, mivel tulajdonképpen nincs rá igény” – fűzte még hozzá Agócs Gergely polgármester.
Bár jelenleg még nem mindenütt van gond az idősgondozással, illetve az erre szakosodott állami vagy magán létesítmények hiányával, sokak számára már most is nagy gondot jelent idős hozzátartozóik megfelelő elhelyezése. Cziprusz Zoltán, a Szövetség Besztercebánya megyei képviselője szerint már most is nyilvánvaló, hogy elöregedő társadalmunk egyik jelentős problémájával kell majd a következő generációknak szembenézniük.
– fogalmazott a megyei képviselő hozzátéve, a járási központban működik a gondozószolgálat is.
„Mivel a társadalom láthatóan elöregedik, a mindenkori szlovák kormánynak prioritásként kell kezelnie ezt a kérdést” – mondta a megyei képviselő hozzátéve, tíz év múlva ugyanis még nagyobb lesz a gond.
– zárta a képviselő.