Egy tragédia nyomában
Túlzás nélkül elmondható, hogy az egész országot megdöbbentette a múlt heti szepesófalui tragédia. Ahogy telnek a napok és egyre több információ kerül napvilágra, mindinkább feleresődik az emberben, hogy itt valójában komoly mulasztások történhettek. Vajon megelőzhető lett volna a véres cselekedet?

Csivre Zsuzsanna, a Dunaszerdahelyi Tanácsadó és Prevenciós Központ vezetője szerint keveset tudunk az ügyről ahhoz, hogy adekvát véleményt mondhassunk. Nem tudjuk azt sem, az évek során mi mindent söpörtek a szőnyeg alá. Hogy ki a felelős a tragédiáért? Erre a kérdésre nehéz választ adni.
– mondja a szakember.
Mindjárt fel is hoz egy példát, egy Down-szindrómás kisgyermek anyukája nemrég azzal kereste fel, hogy újra kérvényeznie kell a gyes meghosszabbítását és felül kellene vizsgálni a gyermek egészségi állapotát. Pedig erre valójában semmi szükség nincs, hiszen ez egy életre szóló diagnózis.
Csivre Zsuzsanna szerint a szülő is gyakran érzi úgy, hogy nincs eszköz a kezében, nincs segítség amikor a gyermeke problémáival szembesül. A társadalmi előítéletek pedig még csak rontják a helyzetet. Miközben soha nem volt annyi segítségre szoruló gyermek és vele együtt szülő is, mint manapság. Ezt naponta tapasztalják, alig győzik a munkát.
Amit tapasztalunk, a szülő gyakran szeretné áthárítani a felelősséget és a munka dandárját másra. Az a helyzet, hogy őket is edukálni kellene, mert gyakran hajlamosak az iskolára hárítani a felelősséget. Miközben a gyermeknevelés elsősorban a szülő feladata, az iskola dolga a tanítás. Nagyon sokszor kiderül számunkra az is, hogy a szülő tulajdonképpen nem is ismeri a saját gyermekét. A gyermek gyakran kiépít védekezési stratégiákat, nem mer komoly dolgokról beszélni anyjával vagy apjával, mert abból csak veszekedés lesz” – ecseteli a szakember.
Hozzáteszi még, a családi élet az elmúlt néhány évtizedben teljesen megváltozott. A hagyományos családok széthullóban vannak, nincs idő az összejövetelekre, a gyermekekre, magunkra sem. Az aktív együttlét teljesen háttérbe szorul. Pedig valójában erről szólna a család. Együtt élni meg örömöt, bánatot, átsegíteni egymást a nehéz helyzeteken. Sok gyermek számára nincs már biztos kapaszkodó, ha bármilyen váratlan akadály kerül elé.
Andruskó Imre, a komáromi Selye János Gimnázium igazgatója szerint az egész tanári testületet és diákságot is lesújtotta, ami a szepesófalui gimnáziumban történt. Részvétüket fejezik ki a két érintett családnak, a sebesült diáklánynak pedig mielőbbi felépülést kívánnak.
„Épp a napokban volt szülői értekezletünk, amelyen több száz szülő vett részt és értetlenül álltak a tragédia előtt. Sajnos, nincs száz százalékos biztonság, de óvodáink, alap- és középiskoláink biztonságosak. Bízunk benne, hogy egyedi esetről van szó. Az iskolák igyekeznek mindent megtenni azért, hogy az oda járókat biztonságban tudhassák.
– mondja el portálunknak.
Ki hibázhatott? Vetődik fel kérdés. Andruskó Imre szerint a rendelkezésre álló információk alapján az iskola nem követett el hibát, hisz jelentették, hogy problémák vannak a diákkal, aki magántanuló volt. Kértek segítséget is, de nem kaptak. Az iskola ennél többet nem tehetett. Felvetődhet a szülők felelőssége is. A családról azonban egyelőre nem sok információ van.
– teszi hozzá.