2024. június 5., 15:36

Berényi József, Deutsch Tamás: Irányváltást Brüsszelben!

A hétvégén az Európai Unió tagállamainak polgárai megválasztják az Európai Parlament képviselőit. A választás magyar szempontjairól és tétjéről beszélgettünk a dunaszerdahelyi Magyar Majálison Deutsch Tamással, a Fidesz-KDNP és Berényi Józseffel, a Magyar Szövetség EP-listavezetőjével.

Berényi József, Deutsch Tamás
Fotó: Nagy Attila/dunaszerdahelyi.sk

A rendszerváltoztatásban aktív politikusok esetében nyilvánvalóan az az első kérdés, hogy bő három és fél évtizeddel ezelőtt, vagyis a kommunizmus lebontásakor ilyen Európát képzeltek el, mint amilyen lett 2024-re?

Berényi József: Akkor nagyon felnéztünk Nyugat-Európára, az értékeit akartuk követni, most pedig közös feladatunk, hogy visszarángassuk a kontinenst arra az útra, amelyet akkor járt.

A világ fejlődéséhez sokat tett Európa, azt szeretnénk, ha ez a jövőben is így lenne. Ugyan nem vagyok még EP-képviselő, de a Régiók Biztosságának tagjaként én is látom, milyen törekvések uralják az európai politikát.

Deutsch Tamás: Harminchat évvel ezelőtt egy nagyratörő közös célunk volt, hogy Magyarország szabad és független állam legyen, amely a magyar szabadság útját tudja járni. Hasonlóban bíztunk az akkori Csehszlovákiával kapcsolatban is, ahol a felvidéki magyarság meg tudja tartani nemzetiségét, és ennek azért egy jelentős részét elértük. Ez pedig nagy dolog! Az is nagy dolog, hogy amikor az anyaország megteheti – és ez egybe esik a jobboldali kormányzati időszakokkal – megpróbál az országhatáron kívüli nemzetrészeknek is segíteni a fejlődésben. Azt is hozzá kell tenni, hogy az EU-s csatlakozásunk húsz éve sokkal több gondra mutatott rá, mint aminek tudunk örülni.

Nem a céljaink változtak, hanem olyan döntések születnek az európai közösségben, amelyek eltávolítják az európai együttműködés érdekeit. Mi szeretnénk megváltoztatni Brüsszelben a széljárást, amiről néhány hónappal ezelőtt a kormányfő is beszélt.

Orosz–ukrán háború, genderkérdés az illegális migráció kezelése. Olyan témák, amelyről sok szó esik Brüsszelben, de valóban ezek dönthetik el a választásokat?

Deutsch Tamás: Az EP-választáson fontos kérdéseknek két halmaza van. Az egyik az, amit a brüsszeli buborékban ülő újságírók, politikai elemzők, bürokraták annak hazudnak. Elkezdenek beszélni a LMBTQ-jogokról, a zöldpolitikáról, de ez nem más, mint a vágyvezérelt gondolkodás eredménye, miközben szidják az európai polgárokat, ha nem azt gondolják, amit ők kitaláltak. A másik halmazban azok a kérdések találhatók, amelyek valójában érdeklik az embereket. Nem kell ehhez politikai zsenialitás, csupán beszélgetni kell az emberekkel, ahogy tesszük ezt Magyarországon, itt a Felvidéken, de az egész Kárpát-medencében is.

Három alapvető témáról van szó. Az első a háború kérdése, hiszen egy véres háború zajlik az Európai Unióval határos országban, ahol több mint félmillió ember halt meg eddig, több mint 10 milliónak kellett elhagynia hazáját, Szlovákiába és Magyarországba is több százezer ember érkezett Ukrajnából. Eközben az EU egyre több energiát fordít a háború kiszélesítésére, hogy egyre többet öldököljenek.

Ezzel az európai választók több mint 70 százaléka nem ért egyet, s a béketárgyalásokat sürgetik. A másik az illegális migráció kérdése. Az európaiaknak elegük van abból, hogy a döntéshozók csupán menedzselni akarják a problémát, miközben az illegális migráció azonnali radikális megállítását várják a polgárok. A harmadik pedig Európa gazdasági erejének erősítése, mert a kontinens teljesítőképessége egyre szűkül. A lakosság nem gondolja, hogy Európa vereségre ítélt földrész a gazdasági versenyben, ezért is sürgetik a megoldásokat az EP-képviselőktől.

Berényi József: Jelenleg azt látjuk, hogy Ukrajna nem tudja az oroszokat kiszorítani az országa területéről, hiába érkeznek a fegyverek már hosszú ideje külföldről, így nyilvánvaló, hogy a nyugati hatalmak már katonák részvételében gondolkodnak, amit viszont el kell utasítani, mert akkor elkezdődhet a harmadik világháború. Mindenképp tárgyalásokra van szükség, mert ez nem egy számítógépes játék, amit, ha nem tetszik, ki tudunk kapcsolni. Jelenleg 130 ezer ukrán él Szlovákiában. Ez is jól mutatja, hogy az ország lakossága segített azoknak, akiknek szerintünk szükségük volt a kinyújtott kézre.

Morális kötelességünknek éreztük, de elutasítjuk, hogy olyan migránsokat toljanak ránk, akiket nem mi hívtunk be Európába. Sajnos azt tapasztaljuk, hogy Brüsszelben nem tartják modern és követhető eszmeiségnek azt, ami nem a progresszív-liberális gondolat jegyében zajlik.

Ne feledjük, ha a múltunkat megtagadjuk, nincs mire jövőt építeni. Ezen pedig csak akkor tudunk változtatni, ha közösen ott leszünk az urnáknál.

Május közepén merényletet követtek el a szlovák kormányfő ellen. Milyen hatásai lehetnek ennek a térség politikai jövőjére és az EP-választásokra?

Deutsch Tamás: Először is mielőbbi gyógyulást szeretnék kívánni Robert Fico kormányfőnek. Minden jóérzésű embert megrendített ez a merénylet. Két dolgot tartok fontosnak ezzel kapcsolatban elmondani.

El kell utasítanunk a közéletben az erőszak minden formáját, mert sajnos van a politikában olyan progresszívnak, liberálisnak, újbaloldalinak nevezett álláspont, amely szerint ennek is van helye a közbeszédben.

Magyarországon a közelmúltban antifasiszta mozgalmárok az utcán találomra, az öltözetük alapján szélsőjobboldalinak vélt embereket félholtra vertek. Csak az isteni szerencsének köszönhető, hogy egyiküket sem gyilkolták meg. Az ilyen magatartást el kell utasítani, de azt is érdemes kimondani, hogy véget kell vetni annak az önpusztító elméleteknek, amely szerint minden hagyományos érték, például a közösség, vagy a család, csupán kötöttséget okoz, ami alól akár erőszakosan is fel kell szabadítani az embereket. Az ilyen viselkedés védtelenné, kiszolgáltatottá teszi az embereket. Ennek az lenne a vége, hogy hagyjuk a nyelvünket, a vallásunkat, a hagyományainkat is eltörtölni. Az pedig nem véletlen, ha valaki hasonlóságot érez ezen törekvések és a bolsevik eszmeiség között.

Berényi József: Először is, el kell fogadni a demokratikus választások eredményeit. Most annak vagyunk tanúi, hogy akik veszítettek a parlamenti és elnökválasztásokon, képtelenek elfogadni a helyzetet. És ennek okán utcára viszik az embereket. Óvatosan kell bánni a tüntetésekkel, mert a hangulatkeltés nagy veszéllyel járhat, hiszen lehetnek olyan személyek, akiket felbuzdítanak egy-egy szörnyű cselekedetre. Most a miniszterelnök ellen követtek el merényletet, a következő alkalommal bárki más is lehet a célpont. Nagyra értékelem, hogy a kormánypártok nem hirdettek semmilyen szimpátiatüntetést vagy más rendezvényt, amellyel tovább szították volna az indulatokat.

Azt is el kell mondanunk, hogy elmúlt években már nemcsak a véleményt minősítik az európai politikában, hanem az embert is, ami komoly konfliktusforrást jelent, mert a morális ítéletalkotás feszültséget teremt a társadalomban. Számunkra, a magyar nemzeti közösség számára fontos, hogy az országban nyugalom legyen, mert akkor tudunk tovább építkezni. Ez a racionális hozzáállás jellemzett bennünket eddig is, és erre törekedünk a jövőben is.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.