Az európai szakértők felszólították Tarabát a medvék tömeges kilövésének leállítására
A 350 medve kilövése Szlovákiában súlyosan veszélyeztetheti a medvepopuláció stabilitását és életképességét – erre figyelmeztet huszonhét szakértő kilenc európai országból, akik nyílt levélben fordultak Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszterhez. Kiemelik, hogy egy ilyen jellegű kilövés nem jelent hatékony megoldást. A döntés azonnali felülvizsgálatát és a tömeges kilövés leállítását kérik.

„Ezt a döntést nem tartjuk rendszerszintűnek, és ellentétes a medvepopuláció szlovákiai állapotáról és dinamikájáról szóló legfrissebb tudományos ismeretekkel. Tekintettel a határon átnyúló jellegre, úgy gondoljuk, hogy ez a döntés jelentős hatással lehet a medveállományra és annak hosszú távú fenntarthatóságára a szomszédos országokban is” – figyelmeztetnek a tudósok.
A szakértők arra is emlékeztetnek, hogy már tavaly is 93 medvét lőttek ki, és további 51 egyed más módon pusztult el. Ennek ellenére történt halálos kimenetelű támadás. Ez szerintük azt bizonyítja, hogy a tömeges kilövés nem hatékony megoldás.
A tudósok ezért azt javasolják, hogy a problémák megoldására a veszélyes viselkedésű egyedek célzott eltávolítására kellene összpontosítani. Hangsúlyozzák a megelőző intézkedések fontosságát, például a hulladék biztonságosabb tárolását és a könnyen hozzáférhető élelemforrások eltávolítását, amelyek a medvéket az emberi településekhez vonzzák.
Felszólítanak arra is, hogy többet fektessenek a lakosság oktatásába arról, hogyan kerülhetők el a medvékkel való találkozások, illetve hogyan kell viselkedni, ha mégis közeli találkozás történik. Minden beavatkozást kizárólag képzett bevetési egységeknek kellene végezniük, szigorúan meghatározott szabályok szerint.
„Egyúttal felszólítják a kormányt, hogy módosítsa a jogszabályokat a károk hatékonyabb megelőzése érdekében, és nyújtson pénzügyi támogatást azoknak az állattartóknak, méhészeknek és gazdáknak, akiket medvék által okozott károk érnek” – közölte az Aevis.
A felhívást olyan szakértők írták alá, akik egyetemeken és kutatóintézetekben dolgoznak Szlovákiában, Csehországban, Lengyelországban, Magyarországon, Spanyolországban, Görögországban, Törökországban, Hollandiában és Ukrajnában. A szakértők között vannak zoológusok, tudósok, ökológusok és a nagytestű ragadozók védelmével foglalkozó szakértők, köztük az IUCN SSC Medveszakértői Csoport tagjai is.