2023. április 11., 08:52

A rossz tendencia folytatódik: Több mint 100 éve nem volt ilyen alacsony a születések száma

A Statisztikai Hivatal adatai szerint 2023 januárjában mindössze 3859 gyermek született. A tavalyi rendkívül rossz tendencia tehát nemcsak, hogy folytatódik, hanem még rosszabb is annál. Demográfiai szempontból valószínűleg a legrosszabb év előtt állunk 1918 óta. A házasságkötések száma is rohamosan csökken, miközben a válások száma növeksz

Kisbaba lába
Fotó: pixabay.com

Ha más országban élnénk, már régen az újságok címlapjaira került volna a téma, sok vitaműsornak is ez lenne a központi témája, s felkeltené a politikusok és még inkább a demográfiai szakértők figyelmét. Nálunk viszont csend van. Pedig már országszerte kongatnunk kellene a vészharangot, véli a standard sk portál. Szlovákia demográfiailag rohamosan hanyatlik, és az új év eleji számok a legrosszabbak az elmúlt több mint száz évben, amióta a születések számát mérjük Szlovákiában.

Az összehasonlítás a tavalyi évvel is katasztrofális, amikor mindössze 52 668 gyermek született, sőt 2002-vel is, amikor 100 év alatt a legkevesebb gyermek született Szlovákiában.

Komoly aggodalomra ad okot, hogy idén megdönthetjük ezeket a negatív rekordokat.

A legszomorúbb, hogy nemcsak egyetlen hónapra vonatkozó számokról vagy valamiféle hirtelen ingadozásról beszélünk, hanem hosszú távú csökkenő tendenciáról. Már több mint öt éve egyre kevesebb gyermek születik az országban, sőt a rendkívül alacsony számok még erőteljesebben visszaestek az elmúlt hónapokban. Az állam felelősei pedig hallgatnak.

Öt szülészetet már be is zártak

Az év elejétől öt szülészetet, köztük a királyhelmecit és a nagyrőceit a kórházak optimalizálása jegyében már be is zárták, mivel ezekben évi 400 újszülöttnél kevesebb születik. A szüléseket a környező kórházak szülészeteibe ütemezik át. Az egészségügyi tárca szerint a környező kórházak kijelentették, hogy kezelni tudják az átütemezett szüléseket.

A kórházak kategorizálása során az első ütemben az egészségügyi minisztérium öt kategóriába osztotta a kórházat, és meghatározta az egyes szinteken teljesítendő alapvető kötelező egészségügyi programokat. A második ütemben további programokról döntött a tárca. A kórházak számára kért összesen 1075 kiegészítő program körülbelül 77 százalékát hagyták jóvá. A tárca figyelembe vette, hogy az adott programot képesek-e az egyes kórházak biztosítani, van-e rá igény, de azt is, hogy megfelelnek-e az ellátáshoz szükséges személyi és tárgyi-technikai eszközöknek.

A szülészetek esetében a fenntartásuk és működtetésük feltétele az volt, hogy a szülészet évente legalább 400 szülést végezzen. Ezt a feltételt nem sikerült az említett négy szülészetnek teljesítenie, nyilván nem a saját hibájukból, a helyzethez nagyban hozzájárul az is, hogy egyre kevesebb gyerek születik az országban.

Csökken a szülési kedv

Branislav Šprocha demográfus rámutatott, hogy az 1960-as évek második felében született nők generációi voltak az utolsók, akiknek átlagosan több mint két gyermekük született, írja a trend.sk.

A szülések száma Szlovákiában hosszú távon csökkenő tendenciát mutat, a népesség pedig öregszik. Ezt mutatták a 2021-es népszámlálás eredményei is. Branislav Šprocha demográfus szakember jelentésében rámutatott, hogy

azok a feltételezések, amelyek szerint különösen a hetvenes évek második felében született nőknek kettőnél kevesebb gyermeke születik most beigazolódni látszanak.

„A kapott adatok megerősítették a termékenység folyamatos csökkenését, az 1960-as évek második felében született nők voltak az utolsók, akiknek átlagosan kettőnél több gyermekük született” – mutatott rá a szakember. A legfiatalabb generációknál a demográfus szerint a szaporodás változékonyságának növekedése, a kisebb családok, illetve testvérek számának csökkenése tapasztalható.

Míg az 1940-es évek elején született nők átlagos élveszülésének száma 2,5 gyermek felett volt, addig az 1950-es évek elejei generációknál ez már csak 2,3, az egy évtizeddel később születetteknél pedig 2,2 gyermek volt”

– fűzte hozzá a szakember.

A reproduktív időszakuk utolsó évtizedében lévő nőktől szerzett adatok azt mutatják, hogy az érintett generációban a nők csaknem egynegyede szülhet egy gyermeket és több mint 15 százaléka lesz gyermektelen. „Az elemzett legfiatalabb nemzedékeknél csökken annak a valószínűsége, hogy egy gyermektelen nő a reproduktív időszaka végére anya lesz, valamint annak is, hogy az egy gyermeket nevelő nő szüljön egy másik gyereket” – fűzte hozzá a demográfus.

A kilátások tehát nem túl biztatóak. A társadalom egyre inkább elöregszik, ami rengeteg problémát is magával hoz. A gyerekek pedig nem születnek meg. Most még csak néhány szülészetet zártak be, de ha a tendencia így folytatódik, bezárhatjuk az iskoláink egy részét is. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.