A konzervatív Postoj orosz propagandával vádolja a konzervatív Štandardot
Érdekes kommentár jelent meg a szlovák konzervatív Postoj.sk hasábjain. A portál főszerkesztője, Martin Hanus azt fejtegeti az írásában, hogy a V4-en belül mindenki elítéli az orosz agressziót, kivéve a magyar miniszterelnököt, Orbán Viktort. A történet szépsége, hogy az említett konzervatív portál egy másik szlovák konzervatív portált, a Štandardot támadja, hogy orosz propagandát folytat.

A csehek, a lengyelek és a szlovákok egy oldalon állnak, csak a magyarok képviselnek különvéleményt az orosz-ukrán háborús konfliktusban. A háború két szláv nép között zajlik, ezért a magyar vezetés ebből ki akar maradni azzal, hogy az nem érinti őket, mert két testvérnép háborújáról van szó - így kezdi az írását Martin Hanus.
Megállapítja, hogy az orosz-ukrán konfliktusban Szlovákia, jobban mondva a Heger-kabinet a csehekkel és a lengyelekkel együtt és a magyarokkal ellentétben a másik oldalon állnak. Ugyanakkor sajnálattal veszi tudomásul, hogy
a szlovákiai állampolgárok nagy része elfogadja Orbán Viktor és Magyarország semleges álláspontját.
Míg a magyarok Ukrajna kisebbségellenes politikája miatt nem foglalnak állást ebben a konfliktusban, a szlovákok nagy része azért nem, mert elfogadják vagy elhiszik az orosz propagandát.
A cikk szerzője szerint
ezzel egy új jelenség került előtérbe a szlovák konzervatív oldalon: a putyini politika elfogadása.
Hiába a hírek az oroszok brutálitásairól és az általuk okozott mérhetetlen károkról, az emberek mintha megfeledkeznének a bizonyító erejű képsorokról. Inkább megértéssel fogadják Putyin politikáját, és a kialakult helyzetért Amerikát tartják felelősnek - fejtegeti Hanus.
A Štandard egyik cikkét hozza fel példaként, amelyben a szerző kifejezi kétségét azt illetően, hogy az oroszok lennének felelősek a bucsai vérengzésért. Az említett oldal szerzője azzal érvel, hogy
az oroszok nem lehetnek olyan idióták, hogy ilyen brutális tettet hajtsanak végre, amit aztán az ukránok felhasználhatnak a saját propaganda-céljaikra.
Hanus szerint nagyon sokan elhiszik azt, hogy az ukránok csak kitalálták vagy megjátszották az egész bucsai mészárlást.
A Štandard újságíróinak szerinte szintén van egy sajátos propagandája, amely se nem oroszpárti, se nem ukránpárti, hanem ők az úgynevezett
kortárs relativisták, akik úgy gondolják, hogy a háború okai, a Krím elfoglalása és a donbaszi szeparatizmus fegyveres leverése mind annak a következménye, hogy a NATO egyre keletebbre akarja kiterjeszteni az ellenőrzését, egészen az oroszok közvetlen közelébe.
Hanus szerint a Štandard újságírói mindent a Nyugat nyakába akarnak varrni, de azt nem akarják elismerni, hogy Putyin támadása érthetetlen és értelmetlen volt, és ezért választják az alibizmust és a semleges álláspontot.
A Štandard reagált Martin Hanus írására. Peter Števkov, a cikk szerője cáfolja a Postoj főszerkesztőjének állításait. Števkov szerint a bucsai gyilkosságról szóló írásukban fontos a kontextus,
mert közvetlenül az eset után rengeteg dezinformáció is napvilágot látott a Pentagon részéről is, és így nehéz volt kiszűrni a releváns információkat.
Števkov hozzáteszi, hogy a Štandard az elsők között hozta le a bucsai mészárlásról szóló hírt, amelyben Juraj Hajko azt írta, hogy brutális vérengzés történt - pokoli körülmények között.
A Štandard publicistája cáfolja azt is, hogy az orosz propaganda narratíváját jelenítenék meg a portáljukon. Éppen fordítva, állítja:
a portál igyekszik teret adni a lehető legszélesebb véleménynyilvánításnak.
Števkov szerint a Postoj viselkedését kellene jobban megvizsgálni, ugyanis az a propaganda, amit Hanusék művelnek: lejárató kampány a Štandard ellen és az olvasók szándékos félretájékoztatása.