2022. november 20., 12:13

Vitaminkoktél infúzióban

November talán az év legmélabúsabb időszaka. A nappalok érezhetően egyre rövidebbek, az időjárás ködös, szürke. Fáradékonyak vagyunk, szomorkodunk, és persze jönnek a felső légúti betegségek. Érthető, hogy ilyenkor szeretnénk “gombnyomásra” erősebbek, energikusabbak, egészségesek lenni.

vitamin - infúzió

Immunerősítés végett, kimerültségre, romló szellemi vagy fizikai teljesítményre, esetleg regeneráció céljából egyre több helyen ajánlanak vitaminkoktél infúziókat. Ezek általában C- és B-vitaminokat tartalmaznak nagy mennyiségben, továbbá nyomelemeket, ásványi anyagokat, például kalciumot, magnéziumot és különböző antioxidánsokat. Érbe, vagyis vénába adják be, és általában többszöri infúziós kezelésből álló kúrát javasolnak az orvosok. Ezek a nagy dózisú készítmények azonban kockázatosak lehetnek, enyhébb esetben mindössze feleslegesek. A B12-vitamin példáján keresztül nézzük, miért állítjuk ez.

Hatásfok és kockázat

A B12-vitamin nagyon érdekes vitamin, az összes közül ennek a legbonyolultabb a kémiai szerkezete. A felszívódása is bonyolult.

Állati eredetű táplálékkal vehetjük magunkhoz. A nyálmirigyeink termelnek egy fehérjét, amely megköti a hozzáférhető, szabad B12-vitamint. A táplálékban található vitamin további része pedig eleve fehérjékhez kötötten, a mi saját kötőfehérjéink számára még nem hozzáférhető helyen van. Ezeket a fehérjéket, valamint a nyálmirigyeink B12-vitamint kötő fehérjéit is a gyomor enzime, a pepszin bontja le, s a B12-vitamin így válik hozzáférhetővé. A vékonybélbe kerülve, ahol már nem savas, hanem lúgos a kémhatás, a B12-vitamin egy újabb kötőfehérjéhez, az úgynevezett intrinszik faktorhoz kötődik. Ezt a gyomor nyálkahártyájának egyes sejtjei termelik, és szükséges a B12-vitamin hatékony, a vékonybél utolsó szakaszán, vagyis a csípőbélben zajló felszívódásához. A bélhámsejtekben végül újabb kötőfehérjéhez kapcsolódik a vitamin, aminek a segítségével a véráram a célsejtekhez, illetve a raktározás helyére, a májba szállítja. Azért szükséges vázlatosan áttekinteni a különféle kötőfehérjék szerepét, hogy belássuk, hiába viszünk be extrém mennyiségű B12-vitamint, annak hasznosulását meghatározza a kötőfehérjék mennyisége. Ha injekcióval kerül a szervezetbe a B12-vitamin, kikerülhetők a bélcsatornából való felszívódás bonyolult körülményei, ám a vérben történő szállításhoz így is elengedhetetlen az egyik kötőfehérje.

Fontos, hogy a B12-vitamin injekcióját izomba adják, nem pedig vénába. Az izomban egy átmeneti raktár képződik, onnan fokozatosan kerül a vérkeringésbe.

Különleges esetben, egyes szakmai protokollok javasolják mégis a vénás injekcióját. Ilyenkor egyáltalán nem a vitaminpótlás a cél, hanem a ciánmérgezés kezelése: a B12-vitamin jó ciánkötő és -semlegesítő molekula. A B12-vitamin által megkötött cián pedig – immár ártalmatlanítva – a vesén keresztül kiválasztódik, a vizeletbe kerül. Ugyanez történik a felesleges mennyiségben bármilyen célból bevitt B12-vitaminnal is.

A B12-vitamin jelentősége

Nélkülözhetetlen a DNS-szintézishez, egyes zsírsavak és aminosavak anyagcseréjéhez. Hiányában súlyos vérszegénység alakul ki, fejfájás, fáradtságérzés, érzészavarok, látászavarok, az izomtónus zavarai, izomgyengeség, memóriazavarok, tudat-zavar, ízületi fájdalom, a gerincvelő sorvadása is felléphet, továbbá bélrendszeri problémák jelentkezhetnek, fiatal nőknél meddőséget is okozhat.

Rizikócsoportba tartoznak a kizárólag növényi étrenden élők, az idősek, a protonpumpagátló gyógyszereket szedők, továbbá, azok, akiknek eltávolították a gyomruk vagy a vékonybél utolsó szakaszának egy részét, a gyulladásos bélbetegségben szenvedők, akiknek lisztérzékenység vagy más betegség miatt károsodott a vékonybelük, illetve a cisztás fibrózisban szenvedők.

Létezik egy autoimmun betegség, az anemia perniciosa, amelyben az intrinszik faktort, vagy az azt termelő gyomorsejteket támadja meg az immunrendszer, és szinte lehetetlenné válik a B12-vitamin felszívódása.

A vegán étrend következtében a problémák csak a diéta kezdete után több évvel jelentkeznek, mert a májban több évre elegendő vitaminraktárunk lehet. Léteznek olyan baktériumtenyészetekből készülő táplálékkiegészítők, amelyekben a B12-vitaminhoz hasonló vegyületeket dúsítottak fel. Hangsúlyozom, hogy hasonlóakat, de nem ugyanolyan hatásúakat, mint a vitamin. Ezeket feleslegesen szednénk a B12-vitamin pótlására.

A B12-vitamin tehát rendkívül fontos, de hiába visszük be extrém mennyiségben, különleges hatást nem remélhetünk tőle. Igaz, nem is károsít, de más vitaminokról ez nem mondható el. A vitamininjekciós kúrákkal a D-vitamin szükséglet több százszorosát is bevihetjük, ám ez a csontokat nem védi, hanem ellenkezőleg, roncsolja. A C-vitaminból bevitt nagy dózis a vesénket terhelheti túl, vesekövet okozhat. Nagy mennyiség A-vitaminból homályos látást, hányingert, fejfájást okozhat. Egyes B-vitaminok túladagolása bőrproblémákat vagy érzékvesztést okozhat.

A vitamininfúziók károsak lehetnek, ha a daganatos beteg éppen citosztatikumos kezelés alatt áll. Tartós vérnyomáscsökkentő hatásuk sincs, a túlsúlyos szervezet zsírraktárait sem alakítják át, nem fogyasztanak, és nem is fiatalítanak.

Ne hagyjuk magunkat megtéveszteni a vénás vitaminkoktélokkal. A novemberi lehangoltságon, a betegségek megelőzésében a D-vitamin szedése viszont tényleg segít. Persze, a szükséges dózisban.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2022/46. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.