2023. május 14., 18:49

Vissza a gyerekkorba. Csodás MERKUR, építmények Galántán - KÉPGALÉRIÁVAL, VIDEÓVAL

Ki ne emlékezne a jó öreg cseh játékra, a Merkurra. Jelenleg éppen 100 éves a nemzetközi hírnevet szerzett fém építőjáték. A Galántai Honismereti Múzeumban pompás időutazós kiállítást nyitottak a Merkur játékból. Mindenkinek szívből ajánljuk az élményt.

Merkur
Galéria
+15 kép a galériában
Merkur kiállítás nyílt Galántán
Fotó: Szomolai Andrea

A múzeumok éjszakája rendezvénysorozat apropóján új kiállítás nyílt a Galántai Honismereti Múzeumban május 13-án. Az érdeklődők egy varázslatos időutazáson vehetnek részt, visszatérhetnek a 20.századbeli gyerekkoroba, ahol közkedvelt építőjátéknak számított a Merkur.

Tisztán emlékszem a csavarokból, színes fémlapokból álló játékra még kislánykoromból a nyolcvanas években. Valahonnan a pince mélyéről került elő, még édesapám gyermekkori játéka volt a hatvanas évekből. Akkoriban túl fiúsnak ítéltem meg a fémlapok összecsavargatását, ma azonban elbűvölve, a gyermekkori élményeket felidézve tudtam tekinteni a galántai múzeum új kiállítására.
Merkur
Merkur kiállítás nyílt Galántán
Fotó:  Szomolai Andrea

A tárlat kurátora Alenka Dömötörová el is árulja, őt magát is bűvöletbe ejtette ez a játék és maga a téma is. A Merkúr kiállítással először Kassán találkozott, akkor döntötte el, hogy ezt el kell hozni Galántára is. A Merkur kiállítás tulajdonosa a cseh Jiří Mládek, aki a Merkur múzeum egyik alapítója a közelmúltban elhunyt Jaromír Kríž mellett. Kettejük életfilozófiájának és erőfeszítéseinek köszönhető, hogy a Merkur játék napjainkban harmadik reneszánszát éli. A játékot ma is gyártja a MERKUR TOYS kft. a cseh Police nad Metují városban. A múzeum tizenhét éven keresztül működött, látogatóinak száma túllépte az egymilliót.

J. Mládek több mint kilencven alkalommal mutatta be modelljeit Csehországban és Szlovákiában, munkáinak súlya meghaladja a két tonnát is. Ő alkotta meg a világ legnagyobb, a Guiness Rekordok Könyvében is szereplő Merkur modellekből összeállított Acélvárost, amely húsz négyzetmétert meghaladó területen fekszik.

A Merkur feltalálója Jaroslav Vancl vállalkozó volt, aki 1920-ban alapított céget az említett cseh kisvárosban és megkezdte az akkor még Inventor név alatt futó játék gyártását. A tökéletesítés után ezt szabadalmaztatták 1922-ben Merkur néven, majd 1925-ben kezdték gyártani.

Merkur kiállítás Galántán - Bemutató videó
A játék lényege, hogy különböző méretű és színű, furatokkal ellátott fémlemezkéket csavarokkal lehet különböző formákba és alakokba összeszerelni. A második világháború után a vállalatot államosították, a tulajdonos alkalmazott maradt saját üzemében – többször akadályozták munkájában, elvették a lakását, és súlyos anyagi károkat okoztak neki, de rendületlenül kitartott. Valószínű személyes jelenlétének köszönhetően őrizte meg az építőjáték minőségét. A Merkur atyja 90 évesen hunyt el.

„Ezek a lyukacsos kis lemezkék már gyerekkoromban hihetetlen módon lázba tudtak hozni, és azóta is izgalomban tartanak. Annak idején a szüleimnek nem tellett rá, ha játszani akartam, át kellett mennem a barátomhoz. Neki több készlete is volt, pedig nem nagyon érdekelte. Akkor határoztam el, ha felnövök megveszem a létező legnagyobbat, és építek belőle valami óriásit – most csak a gyerekkori álmomat váltom valóra” – olvasható J. Mládek, a kiállítás tulajdonosának üzenete, aki úgy tartja,

a gyermekeket a kézügyességre és a parasztlogikára kell nevelni – ehhez pedig tökéletes játék a Merkur.

Merkur
Merkur kiállítás nyílt Galántán
Fotó:  Szomolai Andrea

A galántai múzeumban számos Mládek modell lett kiállítva, és a Merkur tulajdonosainak kérése alapján több gépezetet ki is lehet próbálni, mert a játék nélkül nem igazi a Merkur sem.

Repülőgépek, autók, traktorok, vonatok, óriáskerekek lepték el a máskor szigorú múzeumi tárlathelyiséget, és rengetegen voltak kíváncsiak a Merkur modellekre már a megnyitón is. Az apukák, nagypapák örömmel mutogatták gyerekeiknek, unokáiknak a kilencvenes évek legendás játékának építményeit.

A múzeumok éjszakája alkalmából a galántai intézményben tárlatvezetésre és tárlatnyitóra is sor került. Szlovák nyelven tartott előadást a 15-16. századbeli nemesség életéről Lengyel Tünde történész. Az esti órákban pedg a galántai Kodály Zoltán Daloskör adott hangversenyt a múzeum udvarán Józsa Mónika vezényletével. A Merkur kiállítást szeptember 30-ig tekinthetik meg az érdeklődők.
Merkur
Galéria
+15 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.