2021. október 30., 19:06

Villódzó égboltunk lehet?

Egy morvasziléziai csillagfotós, Petr Horálek, aki az opavai Sziléziai Egyetem Fizikai Intézetének munkatársa felhívta a figyelmet arra a lehetőségre, hogy szombatról vasárnapra virradóan – derült égbolt esetén – akár sarki fényben is gyönyörködhetünk.

Aurora borealis
Sarki fény. A felvétel 2005-ben készült Kanadában
Fotó: Wikipédia

Ezt a feltételezését arra alapozta, hogy október 28-án szokatlanul nagy napkitörést észleltek és az ilyesmi azzal jár, hogy a napszél „szárnyán” a megszokottnál jóval több proton és elektron szabadul ki a világűrbe és éri el a Nap körül keringő égitesteket.

A Föld közelébe általában két nappal később érkeznek meg ezek az elektromos töltésű részecskék, de a Föld mágneses terének köszönhetően csak töredékük jut el a felszínre. Elsősorban ott váltanak ki különböző effektusokat, ahol a földi mágneses tér gyengébb intenzitású, ez pedig elsősorban a mágneses pólusok környéke. Itt a Napból érkező részecskék jóval alacsonyabb légrétegekbe is behatolnak és mivel nagy az energiájuk a levegőben található atomokkal és molekulákkal ütközve azokat ionizálják és gerjesztik, aminek eredményeként különböző hullámhosszú fénysugarak kavalkádja keletkezik. Többnyire hidrogénmolekulák a célpontok, de a nitrogén és az oxigén is gyakran részt vesz ebben a kozmikus keringőben.

Nem csak az ember számára is látható tartományban keletkeznek hullámok, de nyilván azok izgatják a képzeletünket, amelyeket szabad szemmel is meg tudunk figyelni. A vörös, a kék és az ibolya színért főleg a hidrogén felelős, az oxigén a vörös mellett elsősorban a zöld színnel árasztja el az égboltot, a nitrogén pedig a kéket és az ibolya színt teszi még teltebbé.

A sarki fénynek van két további neve is: az északi fény (aurora borealis) az északi sarkvidéken, míg a déli fény (aurora australis) a déli sark térségében megfigyelhető jelenségre utal.

A sarki fény, mint a neve is jelzi, elsősorban az északi (illetve a déli) sarkkörön túl gyakori látvány, az alacsonyabb szélességi körökön többnyire nem figyelhető meg. Természetesen időnként mégis előfordul, hogy akár tájainkon is megcsodálhatjuk ezt az égi tüneményt, de ennek az a feltétele, hogy a Nap felszínéről sokkal több nagy energiájú részecske szabaduljon ki és érje el a csillag körül keringő égitesteket. Általában 10 évenként fordul elő, hogy a sarki fény errefelé is feltűnik.

Lilás fények
2015-ben is volt sarki fény Közép-Európában
Fotó:  MTI

Ez most akár be is következhet, és ha jók Petr Horálek „sejtései”, akkor október 30-ról 31-re virradóan valamilyen sarki fényben is részünk lehet. A megfigyelést egyébként összeköthetjük az órák visszaállításával is, hiszen éjjel három órakor kellene két órára visszatekerni a nagymutatót, miután kezdődik a téli időszámítás is.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.