Veszélyben az idősotthonok? Nincs, aki gondozza az öregeket
A szociális intézmények óriási munkaerőhiánnyal küszködnek. Egyre nehezebb gondozót találni. Emiatt néhány intézményt már a bezárás fenyeget. Erre figyelmeztet a Szlovákiai Gondozói Kamara (KOS).

Ez a munka fizikailag és lelkileg is megterhelő, miközben sem anyagilag, sem erkölcsileg nincs megbecsülve.
Sokan azt hiszik, hogy bárki tudja végezni, nem kell hozzá szaktudás, a gondozást alantas munkának tartják. Ráadásul alacsony fizetés jár érte, s mindez azt okozza, hogy senki sem akar gondozó lenni, közölte a kamara elnöke, Dana Grafiková. Rámutatott: főleg nyáron nincsenek megfelelő munkakörülményeik.
Szerinte a gondozók kiemelt figyelmet érdemelnének az állam részéről, és nem szabadna őket figyelmen kívül hagyott csoportként kezelni, mert hiányuk miatt bezárhatnak több szociális intézményt is. Egy konkrét példát is említett. A morvaszentjánosi idősotthon lakóit egy időre a családjaikban kellett elhelyezni, mert ideiglenesen be kellett zárni az intézményt.
Hozzátette: napjainkban épphogy csak tengődnek a gondozók, sokszor két munkájuk van, hogy megéljenek. És ha rágondolnak a várható minimális nyugdíjukra és a tönkrement egészségükre, amivel ez a hivatás jár, még jobban elmegy a kedvük ettől a munkától.
A gondozói kamara már régóta azt kéri a kormánytól, hogy több pénzt fektessen a szociális szolgáltatásokba, főleg a gondozók bérét emelje és vegye figyelembe azok külföldön szerzett tapasztalatait.
Ugyanakkor fontosnak tartja a gondozók jobb felkészítését, mert a szociális otthonokban több súlyosan egészségkárosult lakó van, akiknek az ellátása nagyobb fizikai erőt, szaktudást, tapasztalatot igényel.