2025. április 11., 13:38

Végre megoldódik Tutanhamon halálának rejtélye?

Úgy tűnik, a tudósoknak sikerült megoldaniuk a fiatalon elhunyt Tutanhamon fáraó rejtélyét. A DNS-elemzés megdöbbentő következtetésekre jutott.

Másként látják
Tutanhamon a harcikocsin
Fotó: Wikipédia

Bár Tutanhamon (i.e. 1342 k. - 1323 k.) egyiptomi fáraó kevesebb mint egy évtizedig uralkodott, mégis ő az ókori Egyiptom egyik leghíresebb uralkodója. Történelmi szempontból mérsékelten fontos uralkodó volt. Hírneve nagyrészt annak köszönhető, hogy sírja, a Királyok völgye 62, amit 1922-ben fedeztek fel Howard Carter vezetésével, az egyetlen teljes épségben megmaradt fáraósír, az egyetemes régészet egyik legnagyobb szenzációja. 

A temetkezési hely több mint 5000 tárgyat tartalmazott, köztük az ikonikus arany maszkját is. Mind a műtárgyak, mind a fáraó teste figyelemre méltóan jó állapotban maradt meg, mivel a sírkamrát szinte érintetlenül hagyták a fosztogatók.

A fáraó, aki i.e. 1333 és 1323 között uralkodott, és körülbelül 18 vagy 19 éves korában halt meg, és nemcsak a régészek, hanem az antropológusok számára is intenzív kutatások tárgyává vált. Halálának oka azonban egészen a közelmúltig nagy rejtély volt. Most a tudósoknak a jelek szerint sikerült tisztázniuk a DNS-elemzésnek köszönhetően. Mellesleg ezek a DNS-en alapuló vizsgálatok már 2008 táján elkezdődtek és a fiatal fáraó feltételezett rokonainak, hozzátartozóinak és főleg valódi szülei kilétének tisztázására irányultak.

Kópoia
Tutanhamon halotti maszkja
Fotó:  Wikipédia
Az egyiptomi Nemzeti Kutatóközpont és a Kairói Egyetem szakértői két német DNS-szakértővel együttműködve több királyi múmiából származó szövetmintát vizsgáltak meg, köztük magát Tutanhamont is. A DNS alapján a tudósok megállapították, hogy a fáraó halálához valószínűleg két végzetes tényező járult hozzá: a malária és a közeli rokonok közötti házasságok okozta egészségi problémák, amelyek gyakoriak voltak a királyi családban.

A megdöbbentő felfedezés akkor történt, amikor a tudósok összehasonlították Tutanhamon apjának, Ehnatonnak a DNS-ét az anyjáéval.

Kiderült, hogy testvérek voltak, ami nagyon meglepett minket. Rengeteg vérfertőzés volt ebben a dinasztiában. A királyi vér nem keveredhetett nem királyi vérrel, így próbálták megőrizni a vérvonal tisztaságát”

- mondta Dallas Campbell dokumentumfilmes.

Megjegyezte, hogy az egyiptomi uralkodók az istenek leszármazottainak tekintették magukat, ezért nem voltak hajlandóak nem királyi családok tagjaival házasságot kötni. Az ilyen magatartás azonban más korokban sem ritka - hasonló gyakorlatot ismerünk a Habsburgoknál, akik körében gyakori volt az unokatestvérekkel való házasságkötés, de az ilyen házasságok gyakran degeneratív betegségekhez vezettek - akár a Habsburgok, akár Tutanhamon esetében. Az ifjú fáraó szájpadhasadékban ("farkastorok"), a bal lábfejének elhalásában és egy veleszületett lábfejdeformitásban szenvedett. Úgy tűnik, járás közben botra volt szüksége.

Gyenge egészségi állapota és az ismételt maláriás megbetegedések végül a halálához vezethettek.

Fiatalon halt meg
Tutanhamon aranytrónusának támlája
Fotó:  Wikipédia

Ezekkel a következtetésekkel azonban nem mindenki ért egyet. Marc Gabolde francia egyiptológus szerint a DNS-eredmények félrevezetőek lehetnek.

Az unokatestvérek közötti harmadik generációs utódok DNS-e hasonló lehet a testvérek DNS-éhez”

- magyarázta.

Úgy vélem, Tutanhamon Ehnanaton és Nofertiti fia volt, de szerintem Ehnaton és Nofertiti unokatestvérek voltak”

- tette hozzá.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.