Végre megoldódik Tutanhamon halálának rejtélye?
Úgy tűnik, a tudósoknak sikerült megoldaniuk a fiatalon elhunyt Tutanhamon fáraó rejtélyét. A DNS-elemzés megdöbbentő következtetésekre jutott.

Bár Tutanhamon (i.e. 1342 k. - 1323 k.) egyiptomi fáraó kevesebb mint egy évtizedig uralkodott, mégis ő az ókori Egyiptom egyik leghíresebb uralkodója. Történelmi szempontból mérsékelten fontos uralkodó volt. Hírneve nagyrészt annak köszönhető, hogy sírja, a Királyok völgye 62, amit 1922-ben fedeztek fel Howard Carter vezetésével, az egyetlen teljes épségben megmaradt fáraósír, az egyetemes régészet egyik legnagyobb szenzációja.
A fáraó, aki i.e. 1333 és 1323 között uralkodott, és körülbelül 18 vagy 19 éves korában halt meg, és nemcsak a régészek, hanem az antropológusok számára is intenzív kutatások tárgyává vált. Halálának oka azonban egészen a közelmúltig nagy rejtély volt. Most a tudósoknak a jelek szerint sikerült tisztázniuk a DNS-elemzésnek köszönhetően. Mellesleg ezek a DNS-en alapuló vizsgálatok már 2008 táján elkezdődtek és a fiatal fáraó feltételezett rokonainak, hozzátartozóinak és főleg valódi szülei kilétének tisztázására irányultak.
A megdöbbentő felfedezés akkor történt, amikor a tudósok összehasonlították Tutanhamon apjának, Ehnatonnak a DNS-ét az anyjáéval.
- mondta Dallas Campbell dokumentumfilmes.
Gyenge egészségi állapota és az ismételt maláriás megbetegedések végül a halálához vezethettek.
Ezekkel a következtetésekkel azonban nem mindenki ért egyet. Marc Gabolde francia egyiptológus szerint a DNS-eredmények félrevezetőek lehetnek.
- magyarázta.
- tette hozzá.