2023. augusztus 21., 08:34

Vagyonelosztás a válás során. Nem automatikus a fele vagyonra való jogosultság

Bár senki sem úgy megy bele egy házasságba, hogy mi lesz, ha elválunk, jó, ha előre tisztában vagyunk némely dologgal. Például nem árt tudni, hogy nem veszítette érvényét az a vagyonmegosztási megállapodás, amellyel az egyik fél lényegesen kisebb részt kaphat a vagyonelosztás során, vagy esetleg nem kap semmit.

válás
Fotó: unsplas/Hutomo Abrianto

Általánosságban elmondható, hogy mindkét házastárs részesedésének egyenlőnek kell lennie a házastársak közös tulajdonának rendezése során, de a közös tulajdon rendezéséről szóló megállapodás megkötésekor érvényesül a polgárjogi kapcsolatokban résztvevők szabadsága.

A polgári törvénykönyv szerint a házastársak vagyonelosztása során abból indulunk ki, hogy mindkét házastárs részesedése egyenlő. Mindegyiküknek jogában áll követelni a közös vagyonra fordított saját összegének megtérítését, de ő is köteles megtéríteni a közös vagyonból a saját egyéb tulajdonára költött összeget is, írja a pravda.sk portál.

Természetesen figyelembe veszik a kiskorú gyermekek szükségleteit, azt, hogy a házastársak hogyan gondoskodtak a családról, és hogyan járultak hozzá a közös dolgok megszerzéséhez és fenntartásához, valamint a gyermekgondozás és a közös háztartás ellátásának mértékét is.

A válás után a házastársaknak 3 éven belül fel kell osztaniuk vagyonukat. Ha ezt a határidőt nem tartják be, és nem egyeznek meg, vagy nem nyújtanak be indítványt a bírósághoz, akkor az ingó és ingatlan vagyon közös tulajdonba kerül, a házastárs személyes jellegű tárgyai pedig az ő saját tulajdonába kerülnek. A közös vagyon elosztásánál tehát a legegyszerűbb megegyezni.

Külföldön sok házaspár már az esküvő előtt rendezi a vagyoni viszonyát a házasság előtti szerződés keretein belül.

Szlovákiában a jelenleg érvényes jogszabály még nem ad lehetőséget erre.

Ugyanezt a szolgáltatást azonban a közjegyzői jegyzőkönyv is biztosítja, amely a közös osztatlan vagyon formájában határozza meg a közös és egyéni vagyon körét. Ez automatikusan létrejön a házasságkötéskor, és általában minden olyan dologra vonatkozik, amelyet a házastársak a házasság során szereznek.

Kivételt képeznek az öröklött tárgyak és az ajándékok, amelyek személyes szükségletet vagy az egyik házastárs hivatásának ellátását szolgálják.

A házastársak azonban megállapodhatnak a közjegyzőnél arról, hogy válás esetén ki kapja az egyes ingó és ingatlan vagyont. A házassági szerződéshez képest a különbség annyi, hogy ilyen megállapodást csak a házasságkötés után lehet kötni.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.