2024. október 9., 09:49

Utazás szezon után

Amikor ezeket a sorokat írom, egyre hűvösebb az idő és az esős napok is gyakoribbá váltak. A nyári turistaszezont hivatalosan is lezártnak lehet tekinteni, ez azonban nem jelenti azt, hogy végérvényesen el kell pakolnunk a bőröndöket. Ősszel és télen sem kell lemondani az kirándulásról, számos helyet érdemes felkeresni a hidegebb hónapokban. 

Maldív-szigetek
Szezon után a Maldív-szigetekre?
Fotó: Pexels

A nyár a szabadságok időszaka, amikor az emberek többsége egyedül vagy a családdal pár napra, vagy akár hetekre elutazik üdülni. Többségüket a tengerpart vonzza, én azonban a hegyek szerelmese vagyok. Ezért inkább ősszel vagy télen megyek kirándulni, bár a hegységek nyáron is pazar látványt nyújtanak. Gondolkozhatunk wellness hétvégében, vagy több hetes egzotikus utazásban, a lényeg az, hogy rendkívül széles a választék a főszezonon kívül is. 

Népszerű wellness hétvégék

Azoknak, akik a hétköznapi rohanást követően szeretnének pár napra kikapcsolódni, tökéletes választás lehet egy wellness hétvége. Amennyiben lehetőségünk van, érdemes a kirándulást úgy időzíteni, hogy hosszú hétvégére essen, így ugyanis napokra lebontva anyagilag is jobban jöhetünk ki. Szlovákiában elsősorban a hegyvidéki üdülőközpontok számítanak népszerű célpontnak, Magyarországon pedig a fürdővárosok. Ilyen szempontból a felvidékiek körében nagy népszerűségnek örvend például Bükk, Hévíz, Eger, valamint a budapesti és siófoki hotelek is megtelnek látogatókkal. A szezonon kívüli kirándulások közül egyértelműen a wellness hétvége mondható a legolcsóbbnak, 2-3 napot fejenként már pár száz euróból ki lehet hozni. 

Magyarország legnagyobb szállásközvetítő portálján néztem szét, ahol ár-érték arányban a legjobb lehetőségeket kerestem. Az árak 40 és 100 ezer forint között mozognak (ez nagyjából 100-250 eurónak felel meg), mindez az ellátástól és a szálloda értékelésétől függ.

Egy Egerben található négycsillagos szállodába két fő részére, egy éjszakára reggelivel 41 ezer forintra jön ki, ami nagyjából 100 eurónak felel meg. Jó ha tudatosítjuk, hogy a wellness hétvégére csupán a reggelit biztosítják a szállodák, néhány esetben azonban félpanziós ellátást kínálnak. Ezeknek persze már valamivel borsosabb az áruk, egy négycsillagos egri hotelben két fő részére, egy éjszakára félpanziós ellátással 87 ezer forintra jön ki (218 euró) a „taksa”, persze találunk ennél olcsóbb alternatívát is, hasonló ellátással Ráckevén már 46 ezer forintért (115 euró) is foglalhatunk szállást. 

Az ismerősi körömből már többen jártak Felcsúton, és mindannyian elégedetten nyilatkoztak az ott szerzett élményeikről. Nem véletlenül 9.6-os értékeléssel a szállásközvetítő oldalon is az egyik legmagasabb besorolást kapta. 

A négycsillagos szállodában két fő részére, egy éjszakát félpanziós ellátással 84 ezer forintból lehet kihozni, ami ugyan nem mondható a legolcsóbbnak, ár-érték arányban viszont jó választás.

Őszből a nyárba

Az egzotikus utazások egyre népszerűbbek tájainkon is, főleg az őszi és téli hónapokban. Az úti célok többsége Ázsiában, tehát nagy távolságra található, az utak nem tartoznak az olcsó kategóriába. Egy nemrégiben végzett felmérés alapján a szlovák turisták körében jelentősen nőtt az érdeklődés például Vietnám, Indonézia, Sri Lanka és Japán iránt. Az olyan szolgáltatások, mint az étkezés, vagy a közlekedés, Japánt leszámítva, egyik említett országban sem drága, a repülőjegyek, valamint a szállásárak azonban már annál borsosabbak. Egy kéthetes Vietnam–Kambodzsa–Thaiföld körutazást nagyjából 3500 euróért hirdetnek, de ha valaki Szingapúrban vagy épp Balin szeretné ünnepelni az újévet, legkevesebb 4000 eurót kell fizetnie. 

A hazai turisták körében továbbra is a Maldív-, valamint a Seychelle-szigetek számítanak a legfelkapottabb téli úti célnak, ezt fejenként nagyjából 2200-3200 euróból lehet kihozni.

Természetesen az egzotikus utazásoknál is a határ a csillagos ég, potom 5700 euró befizetése után több mint két hetet tölthetünk el Ausztráliában, nagyjából ugyanennyiért Namíbiában, Botswanában, valamint a Viktória-vízesésnél csodálhatjuk meg Afrika változatos élővilágát, 10 ezer euróért pedig tehetünk egy sétát az Antarktiszon a vadon élő pingvinekkel. A választék itt is rendkívül bőséges, amelynek csupán a pénztárcánk szab határt. 

A téli sportok szerelmeseinek

Síkvidéken már alig van hó a téli hónapokban, ezért sokan a hegyekbe utaznak, hogy szenvedélyüknek, a síelésnek vagy a snowboardozásnak hódoljanak. Eplényben van Magyarország egyik legjobb sípályája, de az utóbbi jó tíz évben már a Bakonyban sincsenek mindig ideális körülmények a síelésre, ezért sokan inkább az Alacsony-, vagy a Magas-Tátrát, illetve az osztrák Alpokat választják. Ezek a kiruccanások azonban nem tartoznak a legolcsóbb kategóriába. Vegyük csak a felszerelést, csupán a síléc és a síbakancs több mint ötszáz euróba kerül, a ruházatról és az egyéb kiegészítőkről pedig még nem is beszéltünk. Persze a felszerelést bérelni is lehet, egy hétre azonban ez is minimum száz euróba kerül. 

A következő kiadás a síbérlet, ami országonként és pályánként eltérő lehet. Szlovákiában Jasná-Chopokon a legdrágább, itt egy napijegyért 69 eurót kérnek. A képzeletbeli rangsor második helyén Tátralomnic és Csorba-tó áll, egységesen 55 euró, míg 47 euróval a dóvali (Donovaly) sípálya a harmadik. 

Ha már a síbérlet drága, arra következtethetünk, hogy a szállás sem olcsó. Jasná-Chopokon a négycsillagos Wellness Hotel Chopokban a december végi és január eleji időszakban két fő részére az ott-tartózkodás egy éjszakára reggelivel 300 euróba kerül. Persze lehet olcsóbban is szállást foglalni, februárban például ebben a szállodában már 200 euróért foglalhatunk szobát. Vannak természetesen olcsóbb központok, ebből a szempontból Dóval jó választás lehet. Itt egy négycsillagos szállodában egy éjszaka két fő részére reggelivel 230 euróba kerül. 

Az osztrák Alpokban a jól szituált helybeliek, valamint a tehetősebb külföldi vendégek pénztárcájához igazítják az árakat. A téli sportok szerelmesei körében Tirol számít az igazi síparadicsomnak, ebben a tartományban azonban mind a síbérletek, mind pedig a szállásárak rendkívül elszálltak, még Ausztrián belül is találhatunk ár-érték arányban kedvezőbb célpontokat. 

Mindenkit arra biztatok, amennyiben a büdzséjük lehetővé teszi, a nyári főszezonon kívül is utazzanak el pár napra. Jó kiszakadni a hétköznapi rohanásból, majd visszatérve az üdülésből újult erővel nézhetünk szembe a hétköznapi kihívásokkal.

Megjelent a MAGYAR7 40. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.