Ügyes technikával készteti virágzásra a növényeket a poszméh
A pollenre éhező poszméhek félhold alakú lyukakat rágnak a növények leveleibe, aminek következtében a virágzás hetekkel a természet rendje szerint „tervezettnél" korábban jelentkezik. A tudósok még nem tudják, hogy mikor és hogyan alakult ez a viselkedés.

Egy új, a Science tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint a poszméhek neméhez (Bombus) tartozó egyedek sajátos technikát dolgoztak ki ahhoz, hogy korai virágzásra késztessék a növényeket. A Zürichi Műszaki Egyetem (ETH Zurich) kutatói üvegházi és szabadtéri kísérleteket végeztek, hogy megfigyelhessék és bizonyíthassák ezt.
– mondta Consuelo De Moraes, az ETH Zürich biokommunikációs és ökológiai professzora a LiveScience tudományos online portálnak. – A kísérleteink azt mutatták, hogy a poszméhek a nektárgyűjtésre specializálódott, cső alakú nyelvükkel egyszerűen átlyukasztják a nem virágzó növények leveleit.
A laboratóriumi kísérletek során a tudósok azt tapasztalták, hogy ha a poszméhek (Bombus terrestris) egyedei nem jutnak elegendő táplálékforráshoz, akkor többször alkalmazzák ezt a „harapásos viselkedést", hiszen a virágpor mind a méhlárvák, mind a dolgozó méhek számára kulcsfontosságú táplálékot jelent.
A hipotézis bizonyításához a kutatók két csoportot alkottak: az egyiket három napra megfosztották a virágportól, míg a másiknak „bőséges pollenkészleteket" biztosítottak. Mindkét kísérleti csoportot virág nélküli mustár és paradicsomnövényekkel teli kamrákba engedték: a táplálékforrástól megfosztott méhek gyors sebeket ejtettek azokon, ezzel szemben a másik csoportba tartozó egyedek csak csekély mennyiségű levélkárosodást okoztak.
– mutatott rá Consuelo De Moraes.
A szakemberek a jövőben azt is szeretnék vizsgálni, hogy a poszméhek által okozott sérülések pontosan miként késztetik a növényeket a korai virágzásra, és hogy ugyanazok a biokémiai változások tapasztalhatók-e az aszály, kórokozók vagy más környezeti stresszhatások által kitett növényeknél.