Tudta mi mindenre jó a kapor?
Valószínűleg már évezredek óta közkedvelt fűszer- és konyhai növény a kapor, de bizonyára sokan nem tudják, hogy számos gyógyhatással is bír. Pedig így van, s következő összeállításunkból megtudhatják, hogy a tájainkon leginkább mártások és savanyúságok készítésére használt növény milyen bajokra lehet jótékony hatással, s azt is, hogy mit írnak a kapor tartalmazta hatóanyagokról a témával bővebb terjedelemben foglalkozó szakportálok, a naturalnews.com és az organicfacts.net.
A kaporban jelenlévő bioaktív hatóanyagok kombinációja fájdalomcsillapító hatással és gyulladáscsökkentő hatással is bír. Ennek a hatáselegynek köszönhetően a kapor hasznos fájdalomcsillapító lehet az artritiszes és hasonló duzzanatos állapotok esetén, amikor a gyulladás az izmokban és az ízületekben jelentkezik. A kapor vagy a belőle készült olaj leginkább az ízületi merevség és izomfájdalom eseteire lehet természetes gyógyír.
A kaporban lévő hatóanyagok segítenek feloldani a légutakban felgyülemlett nyálkát, amivel könnyebbé teszik a légzést megfázás vagy tartós köhögés esetén, és így leginkább az asztmás vagy bronchitiszes panaszoknál nyújthatnak segítséget. A kaporban lévő hatóanyagok kettős hatást fejtenek ki az ilyen jellegű problémákra, részint köptető hatásúak, amivel segítenek felszabadítani a légutakat, másrészt fertőtlenítő hatásuknak köszönhetően csökkentik a fertőzés létrejöttének esélyét a légutakban. Erre a célra leginkább a kaporból készült főzetek felelnek meg.
A kapor bőséges flavonoid és B vitamin tartalma hozzájárulhat az elsődleges stressz hormon, a kortizol szintjének csökkentéséhez a szervezetben, amivel segít csökkenteni a stressz érzését és hozzájárul az alvás minőségének javításához. A stresszoldó és nyugtató hatás a kapor legrégebben felfedezett gyógyhatása.
A kapor számos természetes antioxidánsnak is bőséges forrása és ezek kombinációja a benne előforduló C-vitaminnal együtt kulcsszerepet tölthet be az immunrendszer jó kondícióban tartásában és így közvetve a fertőzések megelőzése tekintetében is.
A kapor leveleiben található eugenol hatóeszköz a vér cukorszintjének szabályozásában, a hasnyálmirigy sejtjeinek aktiválása által stimulálhatja az inzulintermelést. Más hatóanyagai ugyanakkor lassítják az összetett cukrok szőlőcukorrá bomlását, amivel tompítja a cukrok lebomlásának folyamatára jellegzetes vércukorszint ingadozásokat.
A kaporban lévő antioxidánsok és flavonoidok kombinációja már önmagában is hozzájárul a szervezet immunrendszerének jobb működéséhez, de a legújabb vonatkozó kutatások arra is következtetni engednek, hogy a kapor hatóanyagai stimulálják azoknak a fehérvérsejteknek a képződését is, amelyek a fertőzések megakadályozásának kulcsszereplői.
A kaporban jelentős mértékben vannak jelen a csontok fejlődéséhez elengedhetetlen tápanyagok, köztük a kalcium, a vas, a magnézium és a D vitamin, amelyek összhatása visszafogja a csontanyag ritkulását és ösztönzőleg hat a csontok regenerációjára.
A kapor levelei visszafogják a bélgázképződést is, és így segítenek megelőzni a felfújódás állapotait. Ezen felül a növénynek magas a rosttartalma, ami támogatja a belek természetes emésztési mozgását. Emellett a kapor természetes antacidumokat is tartalmaz, amelyek viszont csökkentik a túlzott savtartalmat a gyomorban, amivel emésztési panaszokat tud megelőzni és hozzájárul a gyomorfekély kialakulás esélyének csökkentéséhez.