2024. április 23., 19:44

Ön tudja, mit csinál a gyermeke a neten?

Egy átlagos fiatal szabadidejében napi négy óránál többet tölt az interneten, a legtöbbet a közösségi oldalakon. 

internetezés fiatalok
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

Az iskolai feladatokhoz kapcsolódó célok miatt a legtöbb fiatal legfeljebb napi két órát internetezik. Ez a pozsonyi Kábítószer-függőség Kezelő Központ (CPLDZ) felmérésének eredményeiből következik, amelyet 1422 fős, többségében pozsonyi régióból származó általános és középiskolás diák mintáján végeztek.

A fiatalok internetezési módja eltérő a lányok és fiúk között. "Mindkét nemhez tartozók egyformán használják a közösségi oldalakat, hogy a fiúknál a játékok dominálnak, és bizonyos számban pornográf tartalmú oldalakat néznek. A lányok esetében a második leggyakoribb tevékenység a filmek és sorozatok nézése, majd az online vásárlás" - tette hozzá. Zuzana Kamendy a CPLDZ-től.

A felmérésből az is kiderült, hogy a lányok több mint 50 százaléka arra használja az internetet, hogy elmeneküljön vagy elfelejtse személyes problémáit. A fiúknál ez csak körülbelül 20 százalék. Ugyanakkor a lányok nagyjából harmada nyilatkozott úgy, hogy annyi időt tölt az interneten, hogy az kihat a munkahelyi vagy iskolai eredményére. A fiúk valamivel több mint 20 százaléka adta ezt a választ.

Ľubomír Okruhlica, a CPLDZ igazgatója hangsúlyozta, hogy jelenleg nincs külön diagnózis az internetfüggőségnek. "A túlzott idő és a formák, vagyis az, hogy mire fordítja magát, jelezheti, hogy az embernek problémája van" - tette hozzá, hozzátéve, hogy ez lehet például depresszió vagy zaklatás, vagy például vásárlás- vagy pornófüggőség.

A szakértők azt javasolják a szülőknek és a pedagógusoknak, hogy növeljék a gyerekek online viselkedésének biztonságát, például korlátozzák az internetezés idejét, figyeljék a keresési előzményeket ,vagy olyan alkalmazásokat használjanak, amelyek lehetővé teszik a szülői felügyeletet.

Szintén fontos a digitális készségek fejlesztése a gyerekek, de különösen a szülők részéről. "Sok szülőnek nincs ilyen áttekintése arról, hogy egy gyerek valójában mit csinálhat az interneten" - magyarázta Kamendy. Azt is javasolják, hogy kommunikáljon a gyerekekkel az internetes tartalmakról. "Jó, ha a szülők segítenek a gyerekeknek értelmezni vagy megérteni a játékok vagy videók tartalmát" - tette hozzá.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.