Titokzatos alagutak a Holdon?

A NASA adatainak elemzése szerint olyan kiterjedt barlangok léteznek a Hold felszíne alatt, melyek földi lávacsatornákra emlékeztetnek.

Hold
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com

 A Holdon lévő barlangok felfedezése új lehetőségeket nyit meg az űrkutatás és a jövőbeli emberi települések számára - olvasható az origo.hu portálján.

Az origo beszámolója szerint a Hold felszíne alatt húzódó, eddig ismeretlen holdi barlangok létezésének bizonyítékait tárták fel a NASA tudósai. A Mini-RF (Miniature Radio-Frequency) műszer radaradatai alapján egy 60 méternél mélyebbre nyúló barlangrendszert fedeztek fel, amely egy kráter aljából nyílik. Bár a barlangrendszer teljes mérete még nem ismert, a kutatók azt feltételezik, hogy akár több mérföld kiterjedésű is lehet - írta a felfedezésről a SciTech Daily.

A legfrissebb felfedezéshez vezető nyomokat a japán Kaguya műhold képei szolgáltatták, amely már 2009-ben kimutatta az első ilyen barlangra utaló jeleket. 

A portál szerint

a holdi barlangok felfedezése nemcsak geológiailag, hanem a jövőbeni űrmissziók és holdtelepek létesítése szempontjából is jelentős eredmény.

Ezek az üregek természetes védelmet nyújthatnak a kozmikus sugárzás, a meteoritbecsapódások és a szélsőséges hőmérsékleti ingadozások ellen, amelyek komoly kihívást jelentenek a Holdon való tartózkodás során. 

A kutatók további adatokat gyűjtenek az LRO Mini-RF műszerével és más holdkutató eszközökkel, hogy pontosan feltérképezzék ezeknek a barlangoknak a kiterjedését, struktúráját. A jövőbeni missziók, például a NASA Artemis programja, kulcsszerepet játszhatnak a holdi barlangok részletes vizsgálatában és potenciális felhasználásában.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.