Szorongást, szomorúságot érez? Mutatjuk, milyen jelek utalnak arra, hogy kiégett
Ha a munkája során túlnyomórészt szorongást vagy szomorúságot érez, akkor fel kell tennie magának a kérdést, hogy biztos csak átlagos stresszről van szó?
A stresszel az élet minden területén meg kell birkóznunk, de ne gondolja, hogy nem lehetne legyőzni. Könnyen lehet, hogy kiégéssel küzd, ami egy sokkal komolyabb probléma. Az Egészségügyi Világszervezet a kiégést egy szindrómaként definiálja, melyet a krónikus, kezelhetetlen munkahelyi stressz okoz. Máshogy fogalmazva:
a kiégés nem egyszer vagy kétszer történik meg rövid időre, a kiégés egy hosszan tartó folyamat, aminek súlyos következményei lehetnek.
A kiégési szindróma (angol kifejezés, a burnout syndrome-ból) azt a tünetegyüttest jelöli, amely hosszú távú fokozott érzelmi megterhelés, kedvezőtlen stresszhatások következtében jön létre, fizikai-érzelmi-mentális kimerüléssel jár, és elsősorban azokat sújtja, akik munkájuk során társadalmi segítő funkciót látnak el, humán területen dolgoznak, vagy akiknek munkájukhoz az átlagosnál sokkal nagyobb mértékű empátiára vagy azonosulásra van szükségük.
Nézzük, mi az a 15 csalhatatlan jel, ami a kiégésre utal!
- Mindig fáradt: sem az alvás, sem a szabadnap nem segít, folyamatosan érzi a fáradtságot.
- Folyamatosan idegeskedik: feszült vagy és aggodalmaskodik, ezek az érzések pedig a magánéletére is kihatnak.
- Álmatlanság: hulla fáradtan esik be az ágyba a munka után, de mégis órákig forgolódik.
- Nehezére esik koncentrálni: gyakran elfelejt dolgokat.
- Sokkal többet, vagy kevesebbet eszik: ha az elmúlt időszakban változás állt be az étkezése tekintetében, az könnyen lehet a stessz miatt. Kétféle ember van, aki falánkká válik a stressz miatt, és aki rá sem bír nézni az ételre.
- Túl érzelmessé vált: olyan dolgokon akad ki, amiken korábban csak nevetette volna egyet.
- Elvesztette a lelkesedését: már nem lelkesítik azok a dolgok, amik korábban lázba hozták. Elveszett a motivációja, nem érdeklik már az új kihívások.
- Már nem olyan produktív, mint korábban: nem érdekli már a munkája minősége olyan szinten, mint régen. Megcsinálja a dolgokat, de csak azért, hogy letudja a feladatokat.
- Romlik a teljesítménye: folyamatosan kisebb-nagyobb hibákat követ el a munkájában.
- Izolálja magát másoktól: a munkahelyén a munkatársaitól próbál távolságot tartani, ha pedig hazamegy a párja mellől is néha legszívesebben félrevonulna. Ha van gyereke, velük sincs túl sok kedve játszani, legszívesebben csak egyedül lenne.
- Egészségügyi problémái vannak: a kiégés egyik jele, hogy sokkal gyakrabban beteg, mint régen. Sokszor fáj a feje, és a légúti megbetegedések sem kerülik el. Akár még mellkasi fájdalmat is érezhet.
- Mindig cinikus: mert utál mindent és mindenkit magad körül. Persze igazából nem, de a stressz ezt az érzést hozza ki.
- Félelmei vannak: ha minden este félelemmel tölti el a gondolat, hogy másnap munkába kell mennie, és minden alkalommal fél, mielőtt bemegy egy értekezletre, akkor kiégett.
- Nem vigyáz magára.
- Értéktelennek érzi magát: a reménytelenség és értéktelenség érzése tipikus jele a kiégésnek. Úgy érzi, úgysem jó eléggé, amit csinál, ezért egy idő után már nincs is hozzá kedve.
Forrás
Glamour, Házipatika
Címkék