2024. április 1., 11:41

Szokások vízbehányó hétfő napján

Talán szokatlan a címadás, de sok helyen régebben vízbehányó hétfőnek nevezték húsvét hétfőjét, ami a manapság locsolásnak nevezett, bár igazából alapos öntözésként megvalósuló szokással volt kapcsolatos.

Jól jön a friss víz?
Fotó: Facebook

Faluhelyen meglehetősen drasztikus formát is ölthetett, hiszen az ágyból éppen kikelő vagy kizavart lányokat nem éppen gyengéd módon a kúthoz vagy az itató vályúhoz vonszolták és egy–két vödör hideg vízzel alaposan leöntötték. Az én gyerekkoromban már inkább a szappanos vízzel vagy a „chat noire” márkájú olcsó kölnivel történő locsolkodás járta, egyrészt mert a fiúcskák aligha tudták volna még a vödröt is felemelni, másrészt a legtöbb udvarban kút vagy vályú sem volt már.

Egykor azért a lányos házaknál várták az öntözőket, elvégre ez az esemény akár egy komolyabb kapcsolat kialakítására vagy megerősítésére is alkalmat kínált. Mostanában viszont – és már nem csak a városokban – a húsvéti locsolók többnyire nem kívánatos látogatók, sőt egyre gyakrabban megtörténik, hogy az ünnepek idejére az egész család elutazik valahová, hogy ne kelljen a „hívatlan” vendégekkel bajlódniuk.

Azt persze nem lehet tagadni, hogy elsősorban a tévéműsorokban igyekeznek egyfajta húsvéthétfői hangulatot teremteni és felidézik a naphoz fűződő egykori szokásokat, sőt látványos felvételeket is megnézhetünk egy-egy alapos öntözésről, meg a gyönyörű húsvéti tojások készítéséről.

Magyar címer
Fotó:  Wikipédia

Nem vagyok néprajzkutató, de azért mindig érdekelt, milyen szokások dívtak hajdanán ezen a napon, pontosabban a húsvéthétfői előkészületekkel kapcsolatosan.

Az Ipoly mentén húsvétvasárnap este a legények körbejárták a lányos házakat és mindenütt igyekeztek legalább nyolc-tíz tojást összegyűjteni. Ez volt a tojáshajtás. Valahol szalonnát is kaptak és mielőtt hétfőn elindultak volna locsolkodni, a tojásokból és a szalonnából rántottát készítettek, azt elfogyasztották, a tojások héját pedig annak a lánynak a háza elé szórták, akire valamiért nehezteltek. A kisebb fiúcskák főleg a rokonokhoz kopogtattak be.

A locsolkodás elkerülhetetlen tartozéka volt a locsolóvers elmondása vagy a különböző jókívánságok felsorolása. Csak egy-két versikét másolnék ide illusztrálásképpen:

Szépen kérem az anyját, / Adja elő a lányát, / Hadd locsolom a haját, / Hadd nőjjön nagyra, / Mint a csíkó farka, / Még annál is nagyobbra, / Mint a Duna hossza! /Szabad-e locsolni?

Vagy ez:

Ajtó megett állok / Piros tojást várok, / Ha nem adtok lányok / Mind a kútba hánylak.

Amikor már a szagos víz helyettesítette a kútvizet, ilyen szelíd kérés is megfogalmazódott:

Én kis kertészlegény vagyok, /rózsavízzel locsolkodok, / szépen kérem az anyját, / de még jobban a lányát, / hagy locsoljam meg a göndör haját.

Az öntözőket sok finomsággal kínálták: sonkával, kocsonyával, kaláccsal, süteményekkel és persze nem hiányzott a bor vagy a pálinka sem. Így estére csak kevés férfi tudott egyenesen végig menni az utcán.

Különösen itt a Felvidéken, elsősorban szlovák helyeken a locsolkodás helyett – esetleg előtte – a vesszőzés járta. Vagy féltucatnyi fűzfavesszőből font – sibának nevezett – korbáccsal csapkodták meg a lányokat és ehhez a következő rigmust mondták:

Keléses ne légy / Bolhásos ne légy / Esztendőre még frissebb légy!

De hogy ne feledkezzem el a lényegről sem. Az öntözés vagy a korbácsolás jutalma rendszerint – a megvendégelés mellett – a piros vagy a hímes tojással történő megajándékozás. A tojás ősidőktől fogva egyfajta termékenységszimbólum. A keresztények a feltámadás jelképének is tartják. Ma már különböző festékek kaphatók és ezzel festik meg a tojásokat, régebben természetes anyagokat – hagymalevet, vadalmafa héját, lencselevet – használtak. Újabb keletű szokás a tojáshímzés, amelynél fontos anyag a folyékony viasz, amellyel mintákat rajzolnak a tojás héjára, majd az egészet festékbe mártják. A viaszos részeken a festék nem tapad meg, ezért a ledörzsölt viasz helyén ott marad a rajzocskák nyoma.

Mindenféle
Fotó:  szekelyhon.ro
Vannak olyan ügyes kezű mesterek, akik megpatkolják a tojást vagy finom vágó eszközökkel szépséges alakzatokat készítenek a tojásokon úgy, hogy azok megőrzik alakjukat.
Faragott tojás
Fotó:  Wikipédia

A húsvéti nyuszik felbukkanása a húsvéthétfői eseményekben valószínűleg egy régi félrehallás szüleménye. A 16. században német földön gyöngytyúkot és annak tojásait ajándékozták egymásnak az emberek. Ennek neve: Haselhuhn vagy rövidítve Hasel. Viszont a nyúl neve csak egy betűvel rövidebb: Hase, így aztán a valóban tojni képes gyöngytyúkból egy kedves négylábú lett, aki „tojja” a hímestojást, meg manapság a csokitojásokat is.

Húsvéti nyúl
Fotó:  Wikipédia
A dolgot az is magyarázhatja, hogy vannak nyúlfajok, amelyek nem üreglakók, hanem egyfajta fészket építenek a kicsinyeiknek. A termékenység szimbólumaként persze nagyon ideálisak, hiszen tudjuk, mennyire szaporák.

Belgiumban és Franciaországban a húsvéti tojásokat nem a tyúkok, még csak nem is a nyuszik tojják, hanem a Rómából éppen visszaérkező harangok pottyantják a bokrok közé. Persze rejtély, hogyan maradhatnak épen és nem törnek ripityára.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.