2022. május 9., 17:35

Szlovákiában is élnek orchideák! - KÉPGALÉRIA

Amióta áprilistól késő őszig kecskék legelnek a királyhelmeci Nagy-hegyen, lassan visszaáll a természet rendje. Az elburjánzott galagonya, csipke- és kökénybokrokat fokozatosan felváltják az értékes nemzeti és európai jelentőségű védett vagy veszélyeztetett növényfajok, mint pl. a leánykökörcsin, a magyar nőszirom, a parlagi rózsa, az olasz harangvirág vagy az agárkosbor. A mintegy 50 hektáros terület hivatalosan 2011 óta élvez védettséget, és európai jelentősége miatt, bekerült a Natura 2000 programba.

agárkosbor
Galéria
+7 kép a galériában
Teljes szépségében virít az agárkosbor
Fotó: Zsebik Ildikó

A Bodrogköz második legmagasabb hegyén ilyenkor virít az agárkosbor. Sokan talán nem is tudják, hogy a virágboltokban kapható, amúgy fákon élősködő trópusi orchideák rokonai, és hazánkban is honosak. Igaz, jóval kisebb méretűek, ám szépségük és szívósságuk így is lenyűgöző.

A minap elhatároztam: idén is megcsodálom a füvek között megbúvó apró, bíborlila növénykéket. Viráguk általában 8-20 cm-es szárakon fejlődik, virágzatuk laza fürtből áll. Az agárkosbornak mindig két gumója van, az idősebb anyagumó növeszti a föld feletti részeket, míg a fiatalabb leánygumóból a következő évben fejlődik virágos hajtás. Az agárkosbor egyébként az egyik legkisebb méretű orchideafaj.

A hegytetőn található réten idén viszonylag magasra nőttek, azokat könnyű volt észrevenni, ám a felfelé vezető út mentén jóval alacsonyabbak virítottak. Érdekességük: ha  környezetszennyezést tapasztalnak, eltűnnek. A réteken, nedves homoki gyepekben élő virágok nem áttelepíthetőek. Speciális kapcsolatban élnek ugyanis a talajlakó gombákkal, nélkülük illetve a speciális talajviszonyok nélkül elpusztulnak. Ne akarjuk hát őket hazavinni, hiszen nem áttelepíthetőek!

Végül még egy érdekesség: a múltban gyökérgumóit nyálkavédő és ingercsökkentő hatásuk miatt terápiás célokra is felhasználták,. Mivel azonban ezek az egyszikű, zárvatermő, évelő növények természetvédelmi oltalom alatt állnak, ezek jótékony hatásait tilos kipróbálni.

Idén az agárkosbor nyerte el Magyarországon az Év Vadvirága címet, ott eszmei értéke szálanként 10 000 forint.

S ha már a terápiáról esett szó: mint a virágok lelkes rajongója őszintén ajánlom mindazoknak, akik megtehetik: időnként gyalogoljanak ki a Nagy-hegyre. Azon túl, hogy számtalan olyan mezei virággal találkozhatnak, amelyek másutt nem fellelhetőek, a tücskök ciripelése, a madarak éneke, a közeli kertekből áradó frissen kaszált fű illata teljes testi-lelki felüdülést kínál az ideérkezőnek.

a-csoda-itt-kezdodik
Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.