Szlovákia lemaradóban a mesterség intelligencia területén is
Szlovákia elmaradásban van a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazásában az uniós átlaghoz képest, amely 2023-ban 22,4 százalékon állt. Tavaly a szlovák vállalkozások mindössze 10,8 százaléka használt AI-megoldásokat, 2022-ben ez az arány még csak hét százalék volt. Az EU célja, hogy 2030-ra ez az arány elérje a 75 százalékot – hangoztatta szerdán Jozef Klein, az Asseco Central Europe és az Asseco International vezérigazgatója, Peter Hanzlík, a vállalat innovációs központjának igazgatója, valamint Zuzana Martincová, aLegfelsőbb Ellenőrző Hivatal (NKÚ) informatikai osztályának vezetője.

„A mesterséges intelligencia bevezetése már nem csupán presztízskérdés a köz- és a magánszektorban, hanem szükségszerűség. Ha Szlovákia nem száll fel időben az AI-vonatra, végleg lemaradhat a technológiai fejlődésben” – figyelmeztetett Hanzlík. Szerinte az AI hatékony eszköz lehet az államigazgatás számára, hogy javítsa a lakosság számára nyújtott szolgáltatásokat.
Az állami szektorban az AI segíthet egyes folyamatok hatékonyabbá tételében, például az adminisztratív műveletek automatizálásában és gyorsításában.
Erre jó példa az NKÚ, amely már jelenleg is több hivatali folyamatot hatékonyabbá tesz AI segítségével. Klein úgy látja, hogy Szlovákiában a digitalizáció nem tart ott, ahol a környező országokban, főleg a közszférában van elmaradás. A mesterséges intelligencia jelentős előrelépést hozhat ezen a téren, mind a digitalizáció, mind a költségcsökkentés terén. Hangsúlyozta, hogy semmilyen akadály nem áll az előtt, hogy a közintézmények és minisztériumok beépítsék az AI-t a folyamataikba.
Martincová hozzátette, hogy az AI az NKÚ munkatársainak segít lerövidíteni az információfeldolgozási időt az ellenőrzések során, felgyorsítja az egyes folyamatokat és csökkenti az adatfeldolgozási hibákat. Az AI gyakorlati segítőtársként működik az ellenőrzések eredményeinek feldolgozásában is.
Jelenleg a hivatal AI-alapú chatbotot használ a dolgozók számára, alkalmaz automatikus dokumentumösszefoglalót, valamint az AI generálja az értekezletek jegyzőkönyveit és az ellenőrzések zárójelentéseit is. Ezek az eszközök csökkentik az adminisztratív terheket, miközben növelik a pontosságot.
Az NKÚ integrálta az AI-t a hivatal fő ügymenet-kezelő rendszerébe, amely a Belügyminisztérium által üzemeltetett kormányzati felhőn keresztül működik, és az OpenAI felhőszolgáltatásait használja, amelyet a Beruházási, Regionális Fejlesztési és Informatizációs Minisztérium biztosít. Idén a hivatal célja, hogy az AI segítségével támogassa a jogszabály-értelmezést, például olyan megoldásokkal, mint az interaktív dokumentum-értelmezés vagy egy virtuális prezentációs asszisztens, amely a prezentációk tartalmát akár idegen nyelven is vissza tudja adni a munkatársaknak.