2022. október 8., 17:11

Szigorítanák az abortusztörvényt! Rákérdeznének az okokra és a fogamzásgátlás formájára is

Anna Záborská és képviselőtársai ismét olyan törvényjavaslatot terjesztenek be, amely megváltoztatná a legális abortusz körülményeit. A beterjesztők célja segíteni a várandós nőknek. A témával foglalkozó civilszervezet szerint viszont ez nem más, mint a nők jogainak megsértése.

abortusz-torveny.jpg
Fotó: Pixabay

A Záborská köré csoportosuló képviselők a törvénytervezetet segítségnek szánják. Azoknak a nőknek, akik testileg sérült gyermeket hoznak a világra, 3 ezer eurót adnának, és anyagi támogatáshoz juttatnák azokat a nőket is, akik az anonim szülést választják.

Várakozási időt vezetnének be még abban az esetben is, ha a terhességmegszakítást egészségi okokból kell megejteni.

Családi állapot, a terhességmegszakítás oka és a fogamzásgátlás formája

Ha törvényt a parlament elfogadná, az abortusz végrehajtása előtt a nőnek meg kellene indokolnia döntését. A törvény beterjesztői szerint erre azért van szükség, mert Szlovákiában nem ismertek a terhességmegszakítás okai. Ha ezeket megismerik, jobban tudnak reagálni az abortuszon gondolkodó nők valódi szükségleteire.

A tervezetben konkrétan fel is sorolják az okokat, amelyekből az érintett nők választhatnának.

Ilyen az anyagi szükséghelyzet, vagy a rossz anyagi és szociális helyzet, a karrier veszélyeztetése, a tanulmányok folytatásának szükségessége, felkészületlenség az anyaságra, a tervezett gyereklétszámot már elérték, párkapcsolati problémák, szakítás, a terhesség bűncselekmény következménye, mások által gyakorolt nyomás a terhesség megszakítására, lelki egyensúly felborulása, a gyermek nem kívánt neme, a szülők vagy a partner reakciójától való félelem, alkalmi kapcsolatból létrejött terhesség.

Ezek az adatok anonimak lennének és az NCZI gyűjtené be őket. A múltban viszont már megesett, hogy az NCZI-ből kényes adatok szivárogtak ki...

A törvénytervezet szerint a fogamzásgátlás módjairól is információkat szereznének. A nőnek a kérdőívben ki kellene választania, melyik védekezési módot alkalmazza.

Ezekből a lehetőségekből választhatna: semmilyen védekezés, méhen belüli eszköz, gumióvszer, hormonális fogamzásgátló, esemény utáni készítmények, női sterilizálás, férfi sterilizálás, természetes családtervezés, más módszer.

Hogy ezekre az intim adatokra miért van szükség, azt a törvény előterjesztői nem pontosították. Csak annyit mondtak, statisztikai célokat szolgálnának.

A nőnek fel kellene tüntetnie azt is, hogy hajadon, elvált vagy házas-e és közös háztartásban él-e valakivel.

Anyagi juttatás a sérült gyermekre és olcsóbb autó

A Záborská-féle tervezet anyagi juttatásokat is biztosítana a nőknek. Akinek testileg sérült gyermeke születik, az 3170,14 eurót kapna. Ha az a szülő, akinek legalább három 19 évnél fiatalabb gyermeke van, autót szeretne vásárolni, akkor olcsóbb regisztrációs díjat fizetne.

Azoknak a nőknek is segítenének, akik az anonim szülés mellett döntenek. Az javasolják, hogy ilyen esetben járjon a nőnek táppénz, mégpedig már a terhesség 21. hetétől.

A törvénytervezet egyébként a művi terhességmegszakítás szókapcsolatot művi terhességbefejezésre módosítaná.

Lehetőséget adna a nőnek egy másik orvosi szakvéleményre is, ha az egyik orvos úgy ítéli meg, teljesültek az abortusz elvégzésének egészségi indokai.

Újdonság lenne a 48 órás várakozási idő azon nők számára is, akiken egészségi okokból végzik el az abortuszt.

Ez a várakozási idő csak abban az esetben nem volna kötelező, ha a nő közvetlen életveszélyben lenne.

Veszélyeztetik a nők életét!

A törvénytervezetet élesen bírálja a Választás Lehetősége (Možnosť voľby) civilszervezet, mely már régóta a nők legális és biztonságos terhességmegszakításhoz való jogáért küzd.

Úgy vélik, hogy erre a szigorításra leginkább azok a nők fáznának rá, akik rossz anyagi és szociális körülmények között élnek, az egyedülálló és sokgyermekes anyák, valamint az eldugott régiókban élő nők.

Nem nézik jó szemmel azt sem, hogy 48 órára bővítenék az abortuszra való várakozási időt abban az az esetben is, ha ennek egészségi okai vannak.

Nem világos ugyanis, mit jelent az egészség és az élet közvetlen veszélyeztetése. Az egészségügyi személyzet pedig más-más nézeten lehet azt illetően, mikor lép fel ez az állapot. Előfordulhatna, hogy az esetleges büntetésektől való félelmükben haboznának azt végrehajtani.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.