Szeretem a hazámat, de vérzik érte a szívem! - nagyinterjú Kassai Lajossal
Nagyon tehetséges nemzet a magyar, mégsem tud kiteljesedni – mondja Kassai Lajos, a modern kori lovasíjászat megteremtője, aki közéleti szerepvállalását annak rendelte alá, hogy megfejtse, miért beteg a magyar néplélek és hogyan lehetne meggyógyítani. Interjú transzgenerációs traumákról, eketalpbetegségről, öszvéren íjászkodó amerikaiakról és arról, mi járhatott a törökökre rontó Zrínyi Miklós fejében.
Készülve a beszélgetésünkre feltűnt, az utóbbi néhány évben a korábbinál gyakrabban szólal meg közéleti témákban. Tudatos vállalás ez, missziónak tekinti a közéleti szerepvállalást?
Amikor elkezdtem a lovasíjászattal foglalkozni és láttam, elindítója leszek egy új sportágnak, harci művészetnek, rögtön feltűnt valami. Magyarországon rengeteg magot elvetettek, a nagyja szárba is szökkent, néhány még virágba is borult, de a termést, szinte kivétel nélkül, máshol és mások aratták le.
Mire gondol?
Olyan transzgenerációs traumák hatják át a nemzetet, amelyekkel képtelenek vagyunk megbirkózni. Generációról generációra hatnak a nácizmus és a kommunizmus traumái, megmérgezik emberi kapcsolatainkat, és akkor itt térnék vissza az eredeti kérdésére, a közéletet is nagyban befolyásolják. Ki kell mondanunk, beteg a magyar néplélek. Minden népnek megvan a maga baja a világgal, de engem elsősorban Magyarország érdekel.
Egyszerűen érdekel, mi lehet az oka, erről szólnak a közéleti szerepvállalásaim. Az évek során arra jutottam, képtelenek vagyunk mihez kezdeni ezekkel a generációról generációra öröklődő terhekkel. Ezek tudat alatt működő, de bennünket mozgató traumák. Nézze, én alapvetően munkásember vagyok. Nem tartom magam a magyar magaskultúra képviselőjének, működtetem a gazdaságom, céget vezetek, csak közben gondolkodom is. Szeretem a hazámat és vérzik a szívem érte, mert nem tud képességeinek megfelelően teljesíteni. Ha ennyit tudnánk csak, megvonnám a vállamat, de nem erről van szó! Mindig kivillan valaki, csak azt általában elkaszálják.
A rendszerváltás óta eltelt nagyjából egy emberöltő. Mennyi kell még, hogy ezeket a transzgenerációs traumákat meghaladjuk?
Amíg az asztal alá söpörjük a problémát, nem beszélünk róla, addig nincs jó válasz erre a kérdésre. Apropó, tudja-e ön, mi az eketalpbetegség?
Igen, öt évig dolgoztam a mezőgazdaságban.
No, akkor pontosan érti, mire gondolok. Az eketalp nyomására létrejött zárvánnyal nem tudunk mit kezdeni!
Nincs átjárás a felszín és az altalaj között?
Hagyomány és modernitás, népi és urbánus, Hunnia és Pannónia. A két egymásnak feszülő társadalmi réteg miatt terméketlenné vált a magyar talaj. Ezért határoztam úgy, elindítok egy párbeszédet, altalajlazításba kezdek.
Kassai Lajos mint politikus?
Nem, dehogyis! A politikai szembenállást felszámolhatatlannak tartom. Valahol ez egy természetes folyamat.
Ön hol helyezi el saját magát az imént bemutatott koordináta-rendszerben?
Azt mondanám, az altalaj embere vagyok, a kommunista rendszer okozta transzgenerációs traumákkal. De, és ez nagyon fontos, kész vagyok kezet nyújtani, együttműködést felajánlani mindazon „talajlakóknak”, akik szintén a nemzetet szolgálják.
Mi a helyzet a fogadókészséggel?
Úgy látom, mindkét oldalon kulturális szereplők tömege jutott el idáig, elegük van a megosztottságból. Mindenkinek megvan a maga politikai identitása, de ezt félre lehet, sőt, félre kell tenni.
Az altalaj azért, mert hogy jön egy városi zsidó fiú ahhoz, hogy a hagyományainkhoz nyúljon, a felszín meg azzal jött, mit kell itt magyarkodni. Mindeközben az ötlet maga zseniális, azóta is nagy sikerrel működik. Ékes példája a két talajréteg közti együttműködésnek. Ugyanez van a lovasíjászoknál is. Szerte a világban népszerűsítem, szervezem ezt a sportot. Van, hogy egy konferenciaterembe kell összegyűjtenem az arabot, az oroszt és az amerikait, hiszen mi egy óriási közösséget alkotunk. Ezt csak akkor lehet megtenni, ha mindenki félreteszi saját politikai, vallási vagy bármiféle identitását.
Hatvanhárom vagyok, harmincéves voltam a rendszerváltás idején. Életem felét diktatúrában éltem le. Kell a kor ahhoz, hogy az ember lássa és értse az idők változását, anélkül nagyon nehéz. Ezt nem lehet megtanulni. Miből?! Manapság tíz könyvből írják a tizenegyediket. Óriási tragédiánk, hogy az altalaj ikonikus emberei eltűntek, meghaltak. Elment Jankovics Marcell, Makovecz Imre. A hagyomány emberei, akik minden magyarból, minden talajrétegből egyformán elismerést váltottak ki. Nekem altalajlakó magyar emberként az a dolgom, hogy tisztán képviseljem ezeket az értékeket.
Látja-e már a munkája foganatját? Megjelenik-e valami a szélesebb nyilvánosságban ezekből az erőfeszítésekből?
Jó kérdés, nem biztos, hogy ennek most van itt az ideje. Nem vagyok optimista ember, realista vagyok, az a zenész, aki a süllyedő Titanicon még húzza.
Én nagyon szerencsés ember vagyok, tagja a lovasíjászok közösségének. Azok az értékek, amelyek szerint én a lányaimat felnevelem, adottak. Amikor kirepülnek, nem rögtön ebbe a multikuturális, globalista világba kerülnek, hanem egy tágabb közösségbe, a lovasíjászokéba, amely ugyanazokra az értékekre épült, melyek alapján felneveltem őket. Ezekből a kis közösségekből áll majd össze egy egészséges társadalom.
Úgy is, hogy ezek a feszültségek nem csak a talajrétegek között jelennek meg? Hány meg hány példát tudnánk mondani az altalaj emberei közötti konfliktusra. Remek kezdeményezéseket állított parkolópályára az egók küzdelme.
A változásnak az iskolákban kell elkezdődnie. Ha egy társadalmat formálni akarunk, az az óvodában indul. Ezt csinálja a progresszió is! Kellő energiával már egy generáció alatt komoly változásokat lehet elérni.
Az imént említette, hogy nem különösebben optimista ember, inkább realistának tartja magát. Milyen az emberiség jövőjének Kassai-féle realista forgatókönyve?
Félek a virtuális jövőtől. A fizikai valóságból tömegek menekülnek majd a virtuális térbe. Pár éve, még a Covid előtt, jártam Vuhanban, Kínában. Átadtunk ott egy pályát. Az egy 12 milliós nagyváros. Lakosainak csak a virtuális térben maradt mozgási lehetősége. Fizikai valójukban nincs hová menniük.
Velünk a szüleink még azért veszekedtek, mert későn mentünk haza, ma azért kell kiabálni a gyerekkel, hogy végre kimozduljon a számítógép elől. Fogalmunk sincs arról, milyen ingerek érik gyerekeinket a virtuális térben. Félek, ez csak romlani fog.
Melyik a könnyebb, eltérő kultúrák embereit közös nevezőre hozni, vagy a magyar altalaj és felszín képviselőit?
Nehéz kérdés. Mondok egy példát. Az Egyesült Államok történetében óriási szerepe van az öszvéreknek, a vadnyugat meghódításának kultikus állatai. Ehhez mérhető a megbecsültségük is, nagyon kedvelik őket az amerikaiak. Van például egy kanadai fickó, egy nemzetközi bíró, aki öszvéreken lovasíjászik. Igen ám, csakhogy máshol, mondjuk Iránban, azt gondolják, a sportág presztízsét rombolja az, aki öszvérháton íjászkodik.
Mi a magyar társadalom öszvére?
Az eltérő, egymást kizáró, egymással ellentétes előjelű traumáink. Mást jelent a Horthy-korszak vagy a kommunista hatalomátvétel egy zsidó származású magyarnak és mást egy vidéki, konzervatív embernek. Igaz, hogy azok, akik meg is élték ezeket, lassan kihalnak, de traumáikat, fájdalmaikat átadják az utánuk jövő generációknak. Harmad-, negyedíziglen hordjuk ezeket a sebeket. Számomra abszolút érthető, hogy az a zsidó honfitársam, akinek nagyszülei, dédszülei eltűntek a vészkorszakban, máshogy tekint az árpádsávos zászlóra.
Elég, ha csak a kommunizmus árnya rávetül valamire, máris zsigeri undort érzek. Akinek a rokonait agyonverték az ÁVO-sok, másként tekint a kommunizmusra, mint az, aki a német megszállás alatt kényszerült bújkálni. Ugyanolyan problémák, csak ellentétes előjellel.
Félre lehet tenni egyáltalán ezeket a traumákat?
Az biztos, hogy nagyon nehéz. Ráadásul a politika remekül játszik az érzelmeinkkel. Hol a kommunista, hol az antiszemita kártyát csapják ki az asztalra.
Felvidéki magyarként van némi rálátásom a bennünket körülvevő szláv társadalmakra, amelyek ugyanúgy megélték a maguk nácizmusát és kommunizmusát. Megvannak a transzgenerációs traumáik, az eketalpbetegség azonban mégsem ennyire súlyos, kisebb a megosztottság. Miért?
Nekünk a késő Kádár-korszak mérhetetlen korrupciója rengeteget ártott, egy korrupt társadalmat ért a rendszerváltás. Nem takarítottuk el azokat, akik vezető szerepet játszottak a diktatúra fenntartásában, a csehek például igen.
De csak megnyerték a választást, volt rá társadalmi igény ezek szerint…
Persze, de van bármi fogalmunk arról, miféle háttérpaktumok köttethettek a háttérben? Szerintem nincs. Titkosszolgálatok és nagyvállalatok irányítják ma a politikát.
Akkor mi értelme csinálni? Mire elég az eketalpbetegség megszüntetése, ha a háttérben ekkora erők munkálkodnak?
Zrínyi Miklós és kétezer embere vajon elhitte-e a kitörés előtt, hogy legyőzik a Szigetvár körül táborozó törököket?!
Nyilván nem.
De harcolt! Más dolgunk van ezen kívül? Tegyük, amit a lelkünk diktál!
Megjelent a Magyar7 2023/7. számában.
Hozzászólások
Nagyszerű riport, gratulálok, Krisztián! A Kassai Lajos formátumú magyar emberek száma 10 alá csökkent, de lehet, hogy túlságosan pesszimista vagyok ezen a téren. Az ilyen embereket nagyon-nagyon meg kell becsülni, már csak azért is, hogy kevesen vannak! Viszont minden szavukra, a tevékenységükre nagyon is oda kell figyelni és terjeszteni széles magyar közegben, hiszen nem vallhatunk olyan hamis téveszméket, hogy "már nincs értelme, hiszen veszett fejsze nyele, stb."! Az igaz magyar ember hisz a magyar jövőben, de minden áldott nap tesz is érte! Köszönjük, Kassai Lajos, Vermes István és ti többiek, akik mindezt tűpontosan látjátok és tesztek, amit a magyar lelketek diktál számotokra, de mindannyiunk örömére!