Száz éve született Paul Newman
Száz éve, 1925. január 26-án született Paul Newman Oscar-díjas amerikai színész, rendező, akit öt különböző évtizedben is aranyszobrocskára jelöltek.

A magyar felmenőkkel is rendelkező Paul Leonard Newman az Ohio állambeli Cleveland külvárosában jött a világra. Apja azt szerette volna, ha ő viszi tovább sportszerboltját, de Pault inkább a sportkarrier és a repülés vonzotta. A légierőtől azonban színvaksága miatt eltanácsolták, sportpályafutásának baleset vetett véget. Az egyetemen közgazdaságtant és irodalmat tanult, majd apja halála után átvette az üzletet, de a színház vonzásának nem tudott ellenállni.
Először 1955-ben egy kosztümös darabban állt a kamerák elé, egy évvel később a Valaki odafönt szeret engem című filmben a legendás bokszoló, Rocky Graziano megszemélyesítéséért megkapta az év felfedezettjének járó Golden Globe-díjat. 1958 szakmai és magánéletében is fontos állomás lett: a Hosszú, forró nyár című film forgatásán ismerkedett meg második feleségével, Joanne Woodwarddal, s alakításáért a cannes-i filmfesztiválon díjazták, a Macska a forró bádogtetőn című filmért pedig Elizabeth Taylor partnereként Oscar-díjra jelölték.
Rendezői munkái közül A gammasugarak hatása a százszorszépekre a legsikeresebb, a főszerepet játszó felesége Cannes-ban elnyerte a legjobb színésznő díját. Newman több műfajban is kipróbálta magát: játszott a nagy kasszasikert hozó Pokoli toronyban, a Buffalo Bill és az indiánok című westernben, a Kvintett című futurisztikus drámában, dolgozott Sydney Pollackkal (A szenzáció áldozata) és Sidney Lumet-val (Az ítélet). 1986-ban Martin Scorsese A pénz színe című alkotásában nyújtott alakításáért (hatodik színészi jelölése után) átvehette a legjobb színésznek járó aranyszobrot. Bár nyugdíjas korba érve számos felkérést visszautasított, a Senki bolondja című vígjátékért 1994-ben újra Oscarra jelölték a legjobb színészek közt.
2002-ben csaknem negyven év után, Thornton Wilder A mi városunk című darabjában ügyelőként lépett ismét színpadra, alakításáért Emmy- és Tony-díjra is jelölték, utóbbira - hetvennyolc évesen - életében először. 2008-ban színházi rendezői debütálásaként Steinbeck Egerek és emberek című darabját állította volna színpadra, de betegsége miatt erre már nem kerülhetett sor. Tüdőrákja egyre súlyosbodott, és 2008. szeptember 26-án otthonában a connecticuti Westportban meghalt, emlékére egy héttel később a Broadway valamennyi színháza elsötétült egy percre.
Üzletemberként is sikeres volt, élelmiszeripari vállalkozása bevételének egy részét ugyancsak humanitárius célokra fordította. A Győzni Indianapolisban című film forgatásán (1969) szeretett bele az autóversenyzésbe. 1979-ben a 24 órás Le Mans-i versenyen második lett, hetvenévesen korkategóriájában győzött a 24 órás Daytona Beach-i versenyen, csapatvezetője volt a Newman-Haas Indycar csapatnak. Ő maga filmjei közül a Jégtörők című hokis komédiát tartotta kedvencének, amelyben egy veterán edzőt alakított.
A színész hangját a Verdák 3 című animációs filmben (2017), az első részt idézve halála után kilenc évvel ismét hallani lehetett. Érdekesség, hogy 2013-ban Newman és felesége, Joanne Woodward egy fél évszázaddal korábban készült filmes csókja került a cannes-i filmfesztivál plakátjára. A házaspár számos bútorát, műalkotását, ékszerét a becsült ár csaknem háromszorosáért, több mint 4 millió dollárért árverezték el 2023-ban. A liberális nézeteit soha nem titkoló Newman, aki BAFTA-, Emmy- és Ezüst Medve-díjjal is büszkélkedhetett, többször felemelte szavát a feketék egyenjogúságáért, a nukleáris leszereléséért, nem csoda, hogy a Watergate-botrány idején előkelő helyen szerepelt a Nixon elnök által nemkívánatosnak tekintett személyek listáján.