Szakértő: Még otthon is vannak keltetőhelyei a fertőzött szúnyogoknak, elég egy kupak víz
Az emberek tökéletes körülményeket teremtenek a szúnyogok számára, hogy otthonukban szaporodjanak, és ehhez csak nagyon kis mennyiségű vízre van szükségük.

- mondta Viktória Čabanová, a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) Biogyógyászati Központja Virológiai Intézetének tudósa a TASR TV Zdravie című műsorában.
Ezek a „házi” szúnyogok különböző vírusok hordozói lehetnek, és a mi körülményeink között túlélhetik a telet.
- magyarázta.
Így azok a szúnyogok, amelyek képesek olyan vírusok átvitelére, amelyek korábban nem voltak jelen Szlovákiában, nálunk is megtelepedett populációkat alakítanak ki.
- mondta a tudós. Hozzátette, hogy az e vírusok okozta fertőzések száma egyre nő Európában, és Szlovákiában is regisztrálták őket.
Elmondása szerint a hat invazív szúnyogfajból három jelenleg Szlovákiában is megtalálható. A legveszélyesebb az ázsiai tigrisszúnyog, amely trópusi vírusokat is terjeszthet.
- figyelmeztetett.
A tigrisszúnyogot arról lehet felismerni, hogy sokkal agresszívebb és nappal csíp - mondta.
- jegyezte meg a tudós.
A vírus a szúnyog nyálával terjedhet át az emberre, amelyet csípéskor az emberi szervezetbe enged.
- mondta Čabanová. Másoknál a csípés után influenzaszerű tünetek jelentkezhetnek, amelyek általában maguktól elmúlnak.
- figyelmeztetett.
A szakértő szerint a szúnyogcsípéseket nem szabad megvakarni.
- figyelmeztetett. Azt tanácsolta, hogy hűtsük a szúnyogcsípést olyan dolgokkal, mint a mentolos zselék vagy krémek, amelyek a duzzanatot és a viszketést is megszüntetik.
A szúnyogok másik nagy csoportja, amellyel a környékünkön találkozhatunk, az árvízi szúnyogok.
- magyarázta a szakértő.
Szerinte az árvízi szúnyogok nem terjesztenek olyan fontos kórokozókat.
- jegyezte meg.
A szúnyogok ellen a legjobb védekezés a repellens szerek használata.
- figyelmeztetett.
A világon több mint 3500 szúnyogfaj él, Szlovákiában mintegy 60 faj található.
A SAV tudósai saját tenyészüzemet hoznak létre a tanulmányozásukra, ami segíti őket a kísérleti vizsgálatokban.
- árulta el a tudós.