Stadionméretű ballon segítheti a világűr megfigyelését
A világűr tanulmányozásában fontos szerepet kapott a Hubble-űrteleszkóp, amely sok-sok ezer kiváló felvétellel járult hozzá új ismeretek begyűjtéséhez és ezek nyomán számtalan felfedezést tettek a csillagászok.

A Hubble-teleszkóp azonban rendkívül költséges eszköz és időnként javításra is szorul. Legutóbb éppen néhány hete a számítógépes irányítórendszere hibásodott meg és csak komoly nehézségek leküzdésével sikerült ismét működőképessé tenni.
Most amerikai, brit és kanadai kutatók kifejlesztettek egy új berendezést, amely egy egyszerű héliumos ballon, ez azonban 40 kilométerrel a Föld felszíne fölé képes emelkedni, és teljesen felfújt állapotában futballstadion-méretű. A légkörnek abban a rétegében már nincsenek zavaró fényhatások, így a ballonon elhelyezett teleszkópok ugyanolyan minőségű képeket tudnak készíteni, mint amilyeneket a Hubble-teleszkóp segítségével sikerült rögzíteni.
A SuperBIT csapata reméli, hogy a hatalmas ballon segítségével olyan tiszta képet szerezhetnek, mint egy űrteleszkóp, mindössze 5 millió dolláros költség mellett.
A ballon a hagyományos meteorológiai léggömbökhöz hasonló, azokkal ellentétben azonban folyamatosan enyhe nyomás alatt tartja a benne lévő héliumot. Ennek köszönhetően hónapokon át képes a magasban maradni kis mértékű vertikális elmozdulás mellett, ami tökéletes egy csillagászati program számára. Különleges stabilitásának köszönhetően a Hubble képeihez hasonló élességű felvételeket képes készíteni.
Első misszióján az univerzum legnagyobb részecskegyorsítóit, a galaxishalmazok összeütközéseit fogja megfigyelni – mondta Mohamed Shaaban, a Torontói Egyetem munkatársa, a projekt egyik kutatója, hozzátéve, hogy ezek az ütközések rávilágíthatnak a sötét anyag tulajdonságaira.